DSO Meclis Toplantısı yeni binanın şantiyesinde yapıldı

Denizli Sanayi Odası Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı, odanın yeni hizmet binasının şantiye alanında gerçekleştirildi. Toplantıda meclis üyelerine binanın mimarisi ve özellikleri hakkında bilgiler verildi.

DSO Meclis Toplantısı yeni binanın şantiyesinde yapıldı

Denizli Sanayi Odası (DSO) Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. odanın yeni hizmet binasının şantiye alanında yapılan toplantıda meclis üyelerine binanın mimarisi ve özellikleri hakkında bilgiler verildi. Mimar İbrahim Şenel ile birlikte gerçekleştirilen hizmet binası tanıtımından sonra meclis üyeleri, olağan aylık meclis toplantısı için bir araya geldi. Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, DSO Başkanı Müjdat Keçeci, Türkiye gündemindeki, sanayicileri ilgilendiren konular hakkında konuştu.

REESKONT KREDİLERİ KULLANIM VE GERİ ÖDEME KOŞULLARINDA DEĞİŞİKLİK

Reeskont kredisi koşullarında yapılan değişiklikler hakkında konuşan Başkan Keçeci, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) yapılan duyuruya göre, 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri kullanım ve geri ödeme koşullarında değişiklikler yapıldığını öğrendik. Değişiklikler kapsamında, toplam reeskont kredisi limiti 30 milyar dolara yükseltilirken, bu limitin 20 milyar doları Türk Eximbank, 10 milyar doları diğer bankalar aracılığıyla kullandırılacak kredilere tahsis edilmiş” dedi.

BAŞKAN KEÇECİ’DEN SANAYİCİLERE ÖNERİ

Daha önce 240 gün olarak uygulanan kredilerin azami vadesi 180 gün olarak güncellenmiş olduğuna dikkat çeken Başkan Keçeci, “Yeni pazarlara yapılan ihracat, yüksek teknolojili ürün ihracatı ve döviz kazandırıcı hizmetlerin finansmanı amacıyla kullanılan kredilerin azami vadesi ise 360 gün olarak uygulanmaya devam edeceği bildirildi. Aracı bankaların kredilere uygulayabileceği azami komisyon oranı 100 baz puan olarak belirlenmiş. Firmaların Merkez Bankası’na ilave ihracat bedeli satış taahhüdünde bulunması halinde kullanılan krediye uygulanacak faiz oranından indirim yapılacak olması olumlu bir gelişme. Ancak yine de Türk Eximbank kredisi kullanmak isteyen sanayicilerimizin özenli ve titiz olmalarını; planlamalarını çok iyi yapmalarını öneririm.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER