DSO’dan Dostek’e Ziyaret

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci ve kurmayları, Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ‘Denizli OSB Teknik Koleji’ni (DOSTEK) ziyaret ederek, okul ve atölyeler hakkında bilgi aldılar.

Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu, Bölgede yer alan 75. Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni özelleştirerek ‘Denizli OSB Teknik Koleji’ni (DOSTEK) 2018 yılında kurmuştu. Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci ve yönetim kurulu üyeleri, DOSTEK’e ziyaret etti. Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Ahmet Taş ve yönetimi, Başkan Keçeci ve beraberindekileri okulda karşıladı. Okulun atölyelerini ziyaret eden Başkan Keçeci ve beraberindekiler, öğrencilerin mesleki çalışmalarını yakından görme fırsatı buldu.

“TEKNİK EĞİTİM BU ÜLKENİN OLMAZSA OLMAZIDIR”

Ziyarette konuşan Başkan Keçeci, “Geleceğimiz gençleri gördüğüm zaman çok heyecanlandım. Biz ara ‘eleman, teknik eleman’ diyoruz. Böyle okullar olursa onlar da yetişiyor. Maalesef biz Türkiye olarak, hala farkında değiliz. Hala bu okulların ne yaptığını, bu okullardan çıkanların ne olması gerektiğini ve eğitimin nasıl olması gerektiğini bilmiyoruz. Biz her seferinde ne olursa olsun teknik eğitimi en önde tutalım. Teknik eğitim bu ülkenin olmazsa olmazıdır. Bugün sanayileşmekten bahsediyoruz. Devlete de bu konuda çok iş düşüyor. Bu tür eğitim alanlarını öncelikli eğitim alanları olarak görmeli. Üretmeden, değer kazandırmadan, üzerine katma değer katmadan bir malı üretiyorum diyemiyorsun. İşte bu çocuklar bilgisayarda, dijital teknolojide, moda tasarımda, bunları hepsi bizim geleceğimiz” dedi.

“ÖĞRENCİ VE ÖĞRETİM KALİTEMİZ ARTTI”

“Biz okulumuz konusunda iddialıyız” diyen Organize Sanayi Gölgesi Müdürü Ahmet Taş, şunları söyledi: “Herkesin gelip görmesini istiyoruz. Burada okuyan öğrencilerimizin yüzde 75’ini sanayiye yerleştireceğiz. Geri kalan yüzdelik dilimdeki öğrencileri teknik bilimlere, mühendisliklere yerleştireceğiz. Bu sebeple de çeşitli kurumları okulumuza getiriyoruz. Projelerimizi anlatma fırsatı buluyoruz. Bu yıl biz devraldıktan sonra bin 40 öğrenci ön kayıt yaptırdı. Ama sadece 220 öğrenciyi puan durumlarına göre ve mülakatla aldık. En düşük öğrencimiz bile 250 puanla girebiliyor. Öğrenci ve öğretim kalitemiz arttı. Her öğrenciyi almak isteriz fakat okulumuzun bir kapasitesi var.”

“BİZ ARTIK SIRADAN OKUL KİMLİĞİNDEN ÇIKTIK”

Okulun başarısıyla ilgili de bilgiler veren Taş, “Samsun’daki robot yarışmasına girmiştik. Orada da dereceye girdik. Biz artık sıradan okul kimliğinden çıktık. Biz öğrencilerimize hem burs veriyoruz, yemek ücretsiz, okul kıyafeti ücretsiz, servis ücretsiz. Biz bu imkanları öğrencilerimize sağlıyoruz. Buda okulumuzu öğrenciler ve veliler tarafından cazip hale getiriyor. Bizim okulumuzun kuruluş amacı, sanayicilerin ara eleman ihtiyacını karşılamak. O konuda da inanılmaz bir yol aldık” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER