DSO’dan ‘Kentlilik Hakları’ toplantısı

Denizli Sanayi Odası (DSO) Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından Gazeteci Seval Uysal'ın moderatörlüğünde, ‘Avrupa Kentsel Şartı Perspektifinde Kentlilik Hakları’ konulu bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, Denizli Barosu Kent ve Çevre Hukuku Komisyon Koordinatörü Av. H. Ozan Orpak konuşmacı olarak katıldı.

DSO’dan ‘Kentlilik Hakları’ toplantısı

Denizli Sanayi Odası (DSO) Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından ‘Avrupa Kentsel Şartı Perspektifinde Kentlilik Hakları’ konulu toplantı yapıldı.

Gazeteci Seval Uysal'ın moderatörlüğünü üstlendiği interaktif toplantıya, Denizli Barosu Kent ve Çevre Hukuku Komisyon Koordinatörü Av. H. Ozan Orpak konuşmacı olarak katıldı.

Kentlilik bilinci ve kültürünün yaygınlaştırılması ve haklar konusunda farkındalık yaratılması sürecine destek olmak amacıyla düzenlenen toplantıda; mevcut durum analizi, sorunların tespiti ve çözüm önerileri üzerinde duruldu.

Yaşanabilir temiz bir çevre, kente aidiyet duygusu ve kentsel mirasın gelecek kuşaklara aktarımı konularının altı çizildiği toplantında; katılımcı demokrasinin hayata geçirilmesi, dezavantajlı vatandaşlara ve yaşlılara yönelik daha kapsayıcı çalışmaların yürütülmesi gerektiği dile getirildi.

AB ülkelerinde kentleşme konusunda yürütülen çalışmalardan da örneklerin verildiği toplantıda, ortak akıl ile bir planlama platformunun tüm ilgili tarafların bir araya gelmesi ile kurulması önerildi.

Toplantıda ayrıca; kentleşme, kent kültürü ve kentli hakları konusunda yerel yönetim tarafından düzenli eğitim ve bilinçlendirme etkinliklerinin yapılmasının önemi ve tespit edilen sorunlara ilişkin denetim mekanizmalarının daha işlevsel olması gerektiği vurgulandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER