DSO’nun projesi panelle tanıtıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nca desteklenmekte olan ve Denizli Sanayi Odası tarafından yürütülen ‘Denizli Mermer & Traverten Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi İçin Yenilikçi Yaklaşım ve Yerel İşbirliği Projesi’ adlı projenin açılış toplantısı, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgilendirme Paneli’yle yapıldı.

DSO’nun projesi panelle tanıtıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nca desteklenen ve Denizli Sanayi Odası (DSO) tarafından yürütülen ‘Denizli Mermer & Traverten Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi İçin Yenilikçi Yaklaşım ve Yerel İşbirliği Projesi’ isimli projenin açılış toplantısı, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgilendirme Paneli’yle gerçekleştirildi. Pamukkale Tenis Kulübü Marla Restaurant & Bistro’da gerçekleştirilen etkinliğe; mermer traverten sektörünün işverenleri, iş güvenliği uzmanları, ortak sağlık güvenlik birimleri, kamu, sivil toplum ve üniversite temsilcileri katıldı. ÇSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya’nın çevrimiçi bağlantıyla katıldığı toplantının panel bölümünde, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve Makine Mühendisi Bedri Tekin, ÇSGB İş Başmüfettişi ve Maden Yüksek Mühendisi Mehmet Tekelioğlu, çevrimiçi bağlantıyla katılan Makine Yüksek Mühendisi ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Hakan Erdoğan ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve Makine Mühendisi Ali Sarıhan yer aldı. Etkinliğin açılışını gerçekleştiren DSO Proje ve İş Geliştirme Müdürü ve aynı zamanda Proje Koordinatörü İsmail Tillem, proje hakkında kısa bilgileri katılımcılarla paylaştı. Tillem, projede birinci amaçlarının Denizli’de mermer ve traverten sektörünün ihtiyacı olan yenilikçi iş sağlığı ve güvenliği eğitim materyalleri ve ortamlarının oluşturulmasına katkı sağlamak olduğunu belirtti. Tillem, “Bu amacımıza yönelik olarak, sanal/artırılmış gerçeklik ortamında sunulabilecek oyunlaştırılmış, yenilikçi eğitim içeriklerini oluşturmayı, bu eğimleri verebileceğimiz bir sanal/artırılmış gerçeklik iş sağlığı güvenliği eğitim salonunu Proje eş-başvuranımız Orhan Abalıoğlu MTAL’de kurup Denizli’ye kazandırmayı arzu ediyoruz” dedi.

“Proje, iş sağlığı ve güvenliği konusuna yenilikçi bakış açısı getirecek”

Projenin DSO tarafından mermer sektöründe gerçekleştirilen ikinci Avrupa Birliği hibe projesi olduğunu vurgulayan DSO Yönetim Kurulu Üyesi Samet Tunay Gündüz, “Proje ile iş sağlığı ve güvenliği konusuna yenilikçi bir bakış açısı getirirken şehrimize de yeni bir eğitim merkezi kazandırmayı hedefledik. Ancak şunun da farkındayız ki ne kadar çok yöntem de geliştirsek ne kadar çok merkez de açsak öncelikle bizlerin iş sağlığı ve güvenliğini içselleştirmemiz ve çalışma hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekiyor. Her geçen gün çalışma şartlarımız, teknolojiler değişiyor ve güncelleniyor. Mevzuatta değişiklikler yapılıyor. Bu koşullar altında bizim de sürekli kendimizi güncellememiz gerekiyor” dedi.

“İş sağlığı ve güvenliği konusunda en sıkıntılı sektör madencilik”

Etkinlikte açılış konuşmasını gerçekleştiren ÇSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya; “İş sağlığı ve güvenliği konusunda en sıkıntılı sektör olarak madenciliği görmekteyiz. İşte bundan dolayıdır ki Türkiye Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği ile birlikte yürütmüş olduğu Mali Yardımlar Başkanlığımızın, bakanlığımızın ama faydalanıcı olarak İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü olarak yürüttüğümüz bu projede iş sağlığı ve güvenliğinin özellikle madencilik sektöründe sürdürülebilir ve güvenli bir yönetim tarzını iş sağlığı ve güvenliği kültürünü, farkındalığını ülkemize hakim kılması açısından bu projeyi fazlasıyla önemsemekteyiz. Bu projede ve benzer çalışmalarda başarılı olabilmemizin yegane yolu tüm tarafların sürece dahil olması ile mümkün olacaktır” dedi.

“Toplumun her kesiminin sorumluluk alması lazım”

İş sağlığı ve güvenliğine gelince her yıl 2 milyon insan İLO verileriyle iş kazaları ve meslek hastalıkları sebebiyle hayatını kaybetmekte olduğuna dikkat çeken Uzunkaya, “Oysa ki biz biliyoruz. Meslek hastalıklarının yüzde 100’ü engellenebilir. İş kazalarının ise yüzde 98’ine mani olmak mümkün. İşte bunun somut ifadesi Türkiye olarak kat ettiğimiz mesafedir. Madencilik en fazla iş kazalarının ve ölümlü kazaların gerçekleştiği sektördür. 2000’li yıllara baktığımızda 2002 yılında Türkiye’de maden sektöründe çalışan insan sayısı 84 bin 484 kişiydi. Bugün bu rakam 134 327’ye çıkmış yani yüzde 58’lik bir artış var. Çalışan açısından maden sektöründeki işyerlerimize baktığımızda yine 2002 yılında 3 bin 249 iken 6 bin 835’e yükselmiş. Yani yüzde 110 oranında artış olmuş. Ölüm hadiselerine gelince ise 100 binde 81.8 kişi ölümle karşı karşıya kalıyor. Özellikle işverenlerimizin bu konudaki hassasiyeti ve iş sağlığı güvenliği kanununun 2012 yılında yürürlüğe girmesi sonunda bu rakamlar, çalışan sayısındaki artış ve iş yerlerindeki artışa rağmen ölüm hadiseleri yüzde 81.8’den 35.7’ye inmiştir. Bu rakamlar elbet kabul edeceğimiz rakamlar değil. Ama bu rakamların iniş göstermesi gayret gösterdiğimizde nasıl mesafe kat ettiğimizi göstermesi adına son derece önemli ve kıymetlidir. Toplumun her kesiminin bu noktada sorumluluk alması lazım.” diye konuştu.

“Her yıl 60-70 bin aralığında iş kazası oluyor”

ÇSGB İş Başmüfettişi ve Maden Yüksek Mühendisi Mehmet Tekelioğlu, “1993'ten bu yana Türkiye'de her yıl 60-70 bin aralığında iş kazası oluyor. Bu yıl da istatistikler aynı çıkacak. Bunların karşılığında ortalama bin 800 ya da 2 bin çalışan hayatını kaybediyor. Bu çok ilginç bir süreç ben bu sürecin kronolojik paylaşımını yapmak istiyorum. Bütün sektörleri düşünün. Tüm bu teknolojiye rağmen kaza istatistikleri çok fazla değişmiyor” diye konuştu. Projenin Özel Hedefinden bahseden A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve Makine Mühendisi Bedri Tekin, “Denizli’de mermer&traverten sektöründe iş sağlığı ve güvenliği alnında ilgili yerel aktörler arasında etkileşim, işbirliği ve hareket birlikteliğinin güçlendirilmesi yoluyla, sektörün ihtiyacı olan yenilikçi iş sağlığı ve güvenliği eğitim materyalleri ve ortamlarının oluşturulmasına katkı sağlamak. Bunu yaparken de iş sağlığı ve güvenliği konusunda mermer&traverten sektörü odaklı olarak, başta işveren, işçi ve İSG uzmanları olmak üzere tüm kilit paydaşlar düzeyinde farkındalığı artırmak” dedi. Tekin, işyerlerinde iş sağlığı güvenliğinin sağlanması işverenin yükümlülüğü ve iş sağlığı güvenliğinin sağlanması bir ekip işi olduğunu vurguladı. Makine Yüksek Mühendisi ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Hakan Erdoğan ise panele çevrimiçi bağlanarak ‘Mermer İşlerinde İSG Açısından Denetim ve Eğitim Önerileri’ hakkında bilgi verdi. Panel, katılımcıların sorularının cevaplanması ile son buldu. Denizli özelinde geniş tabanlı bir işbirliği ve güç birliğinin yaratıldığı projeye; Orhan Abalıoğlu MTAL, dolayısıyla Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği, Başaranlar Mermer, Ionic Stone Mermer, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Pamukkale Üniversitesi Honaz Meslek Yüksek Okulu, Atasoy OSGB, Erdem OSGB ve Uzman20 OSGB katkı sağlıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER