DT. AYRANCI, 'DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ'

DT. AYRANCI, 'DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ'

Ağzın sağlıklı kabul edilebilmesi için çürüksüz ve bütünlüğü bozulmamış dişlerin yanı sıra sağlıklı diş etlerine sahip olması gerektiğini belirten Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Periodontoloji Uz. Dt. Ali Burak Ayrancı, bunun için de diş taşı temizliğinin önemli olduğuna değindi.

Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Periodontoloji Uz. Dt. Ali Burak Ayrancı, ağzın sağlıklı kabul edilebilmesi için çürüksüz ve bütünlüğü bozulmamış dişlerin yanı sıra sağlıklı diş etlerine sahip olması gerektiğini bunun için de diş taşı temizliğinin önemli olduğuna değindi. Ağız hijyenini sağlamadaki yetersizlik sonucu dişlerin ve diş etlerinin üzerinde biriken bakteriyel plak tabakasının mikroorganizma içermesi açısından, diş ve diş eti sağlığı için son derece zararlı bir oluşum olduğunu açıklayan Dt. Ayrancı; “Bakteriler, gıda ve doku artıklarından meydana gelen bu yumuşak tabaka tükürükteki minerallerin çökelmesiyle ‘diş taşı’ dediğimiz yapılara dönüşür. Diş taşları hem fiziksel olarak daha çok bakteri plağı biriktirecek pürüzlü bir ortam oluşturmaları, hem de bakteri yoğunluğunu arttırmaları sebebiyle ağızda oluşmasını asla istemediğimiz yapılardır. Bakterilerin dişle diş etinin birleşim sınırındaki diş etinde başlattıkları iltihap, kendisini diş etinde kanama, kaşıntı, kızarıklık, şişlik ve kötü ağız kokusu ile belli eder ve vaktinde tedavi edilmezse ilerleyerek diş eti ve diş çevresindeki kemiğin kaybına, apse oluşumlarına, dişlerde sallanmaya sebep olur. Nihayetinde dişlerin kaybedilmesiyle sonuçlanır. Bu noktada anlaşılması gereken en önemli husus, bir ağzın sağlıklı kabul edilebilmesi için çürüksüz ve bütünlüğü bozulmamış dişlerin yanı sıra sağlıklı diş etlerine de sahip olması gerektiğidir. Dişlerinizde çürük olmasa ve sağlam olsalar bile, diş eti hastalığının dişi ağızda tutan dokuları eritmesi vasıtasıyla da dişlerinizi kaybedebileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. İşte durumun bu raddeye gelmemesi için diş eti iltihabının ortadan kaldırılması gerekmektedir” dedi.

“HİÇBİR KİMYASAL MADDE BU İLTİHABI TAMAMEN İYİLEŞTİREMEZ”
Diş eti iltihabına zemin hazırlayan diş taşlarının temizlenmesinin elzem bir tıbbi gereklilik olduğunun altını çizen Dt. Ayrancı hastaların diş taşı temizliğine önyargıyla yaklaştıklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Hastalarımızın bir kısmı yanlış bilgi ve inanışlarla diş taşı temizliğinin gerekliliğini sorgulamakta ve başka metotlar önerilmesini istemektedir. Ancak hastalığa sebep olan etkeni ortadan kaldırmadıkça hiçbir kimyasal madde bu iltihabı tamamen iyileştiremez. Hasta düzenli oral hijyen uygulamalarıyla plağı, diş hekimi ise klinikte diş taşlarını uzaklaştırmalıdır. Diş taşını hekim tarafından uygulanan mekanik temizlik haricinde ağızdan uzaklaştırabilen herhangi bir kimyasal madde veya yöntem günümüz tıbbında mevcut değildir ve aksini iddia etmek bilimsellikten uzaklaşmak olacaktır.”

“DİŞ TAŞLARI AĞIZDAN UZAKLAŞTIRILMAKTADIR”
Son olarak tedavi kısmına da değinen Uz. Dt. Ayrancı; “Temel diş eti tedavisi diş taşı temizliği ve diş eti altındaki daha inatçı diş taşı ve iltihabi dokuların uzaklaştırılması şeklinde hekim tarafından özel aletler kullanarak uygulanmaktadır. Titreşimle çalışan cihazlar ve el aletleri kullanılarak diş taşları ağızdan uzaklaştırılmaktadır. Daha ileri tedavi gerektiren vakalarda diş etlerinin ameliyatla açılarak temizlenmesi gerekebilmektedir” diye konuştu. 

                                                                              UZ. DR. BERNA ÖZTÜRK
 İL SAĞLIK MÜDÜRÜ

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER