DTB’de Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi açıldı

Denizli Ticaret Borsası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi ve TOBB UYUM Başkanı Cemil Çiçek’in katıldığı törenle açıldı.

DTB’de Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi açıldı

Bir dizi ziyaretler için Denizli’ye gelen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi ve TOBB UYUM Başkanı Cemil Çiçek ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Denizli Ticaret Borsası'ndaki (DTB) Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi Törende; DTB Başkanı İbrahim Tefenlili, UYUM Başkanı Çiçek, Başkan Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra; TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Ülken ve Suat Selim Kandemir, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Kudbettin Arzu, Kredi Garanti Fonu Başkanı Erdoğan Özegen ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Şadan Eren de katıldı. Törende konuşan Başkan Hisarcıklıoğlu; “Sayın başkanımıza teşekkür ediyorum, sayın başkanımızın Adalet Bakanlığı döneminde Türk iş dünyası ihtilafların çözümünde batılı ülkelerde ne varsa aynısını bize kazandırdı. Yani mahkeme kanalıyla değil iki tarafında uzlaşmayla, helalleşerek ayrıldığı bir yer. Bunun önünü açtığı için sayın başkanımıza huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum” dedi.

“İHTİLAFSIZ BİR TÜRKİYE’Yİ ARZU EDERİZ”

İhtilafsız bir Türkiye’yi arzu ettiklerini ifade eden Çiçek, “İnsan varsa sorun da vardır, problem de vardır. Bunu ya yargı yoluyla çözeceksiniz ya da iki tarafın el sıkışarak bu çatı altında bir araya gelip; Adalet Bakanlığı’nın yetkilendirdiği, arabulucuk sertifikası almış kursundan geçmiş arkadaşlarımızın kolaylaştırıcı çabalarıyla ihtilaflar burada çözülecek. Bu müessese yürürlüğüne girdiğinden beri iş davalarının yüzde 70’i, ticari davaların da yüzde 50’den fazlası bu yolla çözüldü. Bu Türkiye için hayırlı bir teşebbüs. Emeği geçen bakanlık yetkililerine de teşekkür ediyoruz. Değerli başkanımız da iş dünyasına böyle bir müesseseye öncelik ederek, destek verdi. Odalarımız borsalarımız da bulundukları yerlerde bu kurumları açıyorlar. İnşallah mahkeme kapılarında uzun süre ihtilafları çözmek yerine, iki tarafın da memnun olacağı, barışıp, kucaklaşıp el sıkışarak ayrılacağı yeni bir hukuki düzen başlamış olur. Şimdi bu, daha yaygın hale getirilecek. Hayırlı bir teşebbüs için geldik. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER