DTO 2019 YILININ YOL HARİTASINI ÇİZDİ...

Denizli Ticaret Odası (DTO) Meclis üyeleri, odanın 2019’a dair bütçesini oybirliği ile kabul etti. DTO Başkanı Uğur Erdoğan, yeni yılda yapacaklarına yönelik yol haritalarının çizilmesine katkı koymalarından dolayı, meclis üyelerine teşekkür etti.

DTO 2019 YILININ YOL HARİTASINI ÇİZDİ...

Denizli Ticaret Odası (DTO) Meclisi, aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi. 2018 yılının son meclis toplantısında; DTO Meclisi, odanın 2019’a dair bütçesini oybirliği ile kabul etti. DTO Meclisi üyelerine, 2019 yılındaki yol haritalarının çizilmesine katkı koymalarından dolayı teşekkür eden DTO Başkanı Uğur Erdoğan, alınan kararların hayırlı olmasını temenni etti. Konuşmasında, Denizli’nin güncel ekonomik verilerine de yer veren Başkan Erdoğan, Ekim ayının sonu itibarıyla ilk 10 aylık dönemde Denizli’ye 77 yatırım teşvik belgesi verildiğini açıkladı. Bu belgelerin karşılığının ise, 669 milyon TL tutarında yatırım olduğuna dikkat çeken Başkan Erdoğan, “Bu belgelerin 44 adedi imalat, 14 adedi hizmetler, 10 adedi madencilik, 5 adedi tarım faaliyetleri, 4 adedi ise enerji yatırımları için verildi. Teşvikler, bir önceki yıla göre yüzde 37 artışla, bin 558 kişilik istihdam oluşturdu. 2017’nin ocak-ekim döneminde bu sayı bin 140’ta kalmıştı. Öte yandan, Kasım ayı sonu itibarıyla 11 aylık dönemde, Denizlimizden Türk Patent Enstitüsü’ne, bin 253 adet marka başvurusu, 314 adet endüstriyel tasarım başvurusu, 44 adet patent başvurusu, 28 adet de faydalı model başvurusu oldu” diye konuştu.

“DTO’YA KAYITLI FİRMA SAYISI; 17 BİN 48’E ULAŞTI”

Bin 280 firmanın daha Denizli Ticaret Odası’na kaydını yaptırdığını duyuran Başkan Erdoğan, Kasım ayı itibarıyla DTO’ya 17 bin 48 firmanın kayıtlı olduğunu, yılbaşında dile getirdikleri 2018’in sonuna dair hedeflerini 1 ay öncesinden yakalamanın mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı. Başkanı Erdoğan, “En çok firma kaydı yapılan ilk 5 faaliyet dalı; 153 firma ile inşaat taahhüt, 75 firma ile evde kullanılan tekstil takımları perdelerin toptan satışı, 64 firma ile bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret, 40 firma ile pamuklu kumaş dokuma imalatı, 37 firma ile de mermer ve traverten işleme oldu. Kasım ayının sonu itibarıyla yılın ilk 11 aylık döneminde, Denizlimizde 33 adedi limited şirket, 3 adedi de anonim şirket statüsünde olmak üzere, 36 adet yabancı sermayeli şirket kuruldu. Bunlar; tekstil, bilgisayar programlama, kafeterya işletmeciliği, inşaat, çağrı merkezi ve ihracat mümessilliği sektörleri oldu. Tabiyetleri de Almanya, Suriye, İsveç, İran, İspanya, İsrail, Rusya, Suudi Arabistan, Irak ve Avusturya. Öte yandan, Kasım ayının sonu itibarıyla, odamızca, bin 14 adet k türü yetki belgesi, 357 adet iş makinesi tescil işlemi, 169 adet kapasite raporu, 29 adet ekspertiz raporu, 9 adet de sigorta acentesi tescil belgesi, tanzim ve imza edildi” dedi.

“İHRACATIMIZ, YÜZDE 11,3 ARTTI”

Kasım ayının sonu itibarıyla, 11 aylık dönemde, Denizli’nin ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 11,3 artış göstererek, 3 milyar 107 milyon 111 bin Dolar olduğunu anımsatan Başkan Erdoğan, Kasım ayının sonu itibarıyla, en fazla ihracatın da sırasıyla, İngiltere, Almanya ve ABD’ye yapıldığını söyledi. Başkan Erdoğan, “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin kayıtlarına göre, İngiltere’ye ihracatımız yüzde 14,01 artışla 435 milyon 348 bin Dolar’a, Almanya’ya ihracatımız yüzde 10,26 artışla 318 milyon 934 bin Dolar’a, ABD’ye ihracatımız yüzde 7,31 artışla 227 milyon 234 bin Dolar’a çıktı. Aynı dönemde, en fazla ihracat, sırasıyla yüzde 32,5’lik artış ve 1 milyar 10 milyon 874 bin Dolar’la hazır giyim ve konfeksiyon, yüzde 15,6’lık artış ve 483 milyon 762 bin Dolar’la elektrik elektronik ve hizmet, yüzde 13,6’lık artış ve 421 milyon 700 bin Dolar’la da çelik sektöründe gerçekleşti. İthalatımıza baktığımızda ise, TÜİK verilerine göre, ekim ayı sonu itibarıyla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 artış yaşandı. İthalatımız, 1 milyar 745 milyon 31 bin Dolar oldu. İthal edilen ürünlerin başında, bakır ve bakır mamulleri, demir ve çelik ile pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat geliyor. En fazla ithalat yapılan ülkeler ise, sırasıyla Kazakistan, Rusya Federasyonu ve Özbekistan” diye konuştu.

DTO ÜYELERİ İLE AİLELERİNE ÖZEL SAĞLIKTA İNDİRİM MÜJDESİ

Başkan Erdoğan, meclis üyelerine, Denizli Ticaret Odası olarak, üyelerin Denizli Tekden Hastanesi ve Denizli Özel Ege Hastanesi’ndeki sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanması için protokol imzaladıklarını müjdeledi. Bu halkayı farklı sektörler ve isimlerle genişletmek için çalışmalarını sürdürdükleri de dile getiren Başkan Erdoğan, “Bu protokolümüz sayesinde üyelerimizden gerçek kişilerle, anonim şirket, limited şirket, komandit ve kollektif şirketler ile kooperatifler gibi tüzel kişiler ve ortakları, yönetim kurulu üyeleri ya da yetkili müdürleri ile eş, anne, baba ve çocuklar gibi birinci dereceden yakınları, DTO’ya özel indirimden yararlanabilecek. Denizli Özel Ege Hastanesi DTO üyeleri ile protokol kapsamındaki yakınlarına yüzde 40 indirim; Denizli Tekden Hastanesi ise yüzde 15 indirimli özel bir tarife uygulayacak. Hayırlı olsun” diye konuştu.

“DÖVİZ KURUNDA İSTİKRAR SAĞLANMASI ÖNEMLİDİR”

Başkan Erdoğan, 2018’de son kez toplanan DTO Meclisi için hazırladığı sunumunda, yıl boyunca aylık periyotlarla, sosyoekonomik olayları ve gelişmeleri takip edip, değerlendirmelerini meclis üyeleri ve kamuoyuyla sık sık paylaşmanın gayreti içinde olduklarını da belirtti. Başkan Erdoğan, yılın son değerlendirmesinde, uluslararası piyasalarda ve Türkiye’deki gelişmelerle ilgili olarak şunları söyledi: “Dünyanın borç stoku 230 trilyon Dolar; toplam dünya hasılası ise 80 trilyon Dolar. O nedenle, ne yazık ki tüm dünyada borç ve finansman, piyasaların genel sorunu olarak kalmaya devam edecek. Ancak, son gelişmeler, Türkiye ve benzeri ülkelerin uluslararası finans sisteminden yararlanma imkanının süreceği algısını perçinledi. Yani, gelişmekte olan ülkeler, geçmişteki kadar bol ve ucuz olmasa da, kaynak sıkıntısı çekmeyecek. ABD Merkez Bankası FED ile birlikte Japonya Merkez Bankası’nın da parasal genişlemeyi sürdürmesi bekleniyor. 2019’da, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik performansını etkileyecek önemli unsurları ise, FED’in politikaları, ticaret savaşları, küresel ekonomik büyüme, Çin ekonomisindeki gelişmeler, petrol ve emtia fiyatları, diğer gelişmiş ülke merkez bankalarının politikaları ile jeopolitik riskler şeklinde sıralamak mümkün. Türkiye’deki gelişmelere baktığımızda ise, Türkiye ekonomisi, yılın son çeyreğinden itibaren farklı bir ortama girdi. Yılın 3’üncü çeyreğinde gayri safi yurtiçi hasıla, yüzde 1,6 büyüdü. Çok az da olsa enflasyonun düşüş eğilimine girmesi, önemli bir gelişmedir.

Ekonomi çevrelerindeki genel beklenti, 4’üncü çeyrekte de enflasyonda küçük bir gerileme olması yönünde. Piyasalarda, en kötünün geride kaldığını gösteren düzelmeler görülmektedir. Ağustos ayında 1,88 milyar Dolar, eylül ayında 1,81 milyar Dolar, ekim ayında 8,77 milyar Dolar olmak üzere, ülke olarak üst üste 3 ay cari fazla verdik. Ekimde, tüm zamanların rekoru kırıldı. Kasım ve aralık aylarında da, cari fazlanın sürmesi bekleniyor. Cari açık Ekim’de yıllık 46,06 milyar Dolar’a geriledi. Cari açık / Gayri Safi Yurtiçi Hasıla oranı, yüzde 5,1’e indi. Yılsonundaki verilere bakıldığında, cari açığın 30 milyar Dolar’a kadar indiğini görmek, olumlu bir gelişme olacaktır. İçinde bulunduğumuz durumda, en önemli rol sahibi cari açığın azalması, beraberinde düzelmeyi getirecektir. Diğer taraftan, ihracat hızla arttı; artıyor. Ülkemizin aylık bazda ihracatı, Kasım’da 15,5 milyar Dolar, ithalatı ise Ekim’de 16,1 milyar Dolar’a ulaştı. Döviz kurlarında görülen atak, alınan tedbirler sonucunda, rekabetçi bir düzeye geriletildi. Dolar, TL karşısında geçen hafta yüzde 1,71 değer kaybetti. Dolar’ın 5 TL civarına kadar gerilemesi ve bu düzeyde istikrar kazanması, hem dış dengeyi hem de enflasyonu olumlu şekilde etkileyecektir. Döviz kurunun istikrarlı olması, yüksek ya da düşük düzeyde olmasından daha önemlidir! Kurun ekonominin rekabet gücünü destekleyecek şekilde istikrar kazanması, önümüzdeki günlerdeki en yararlı gelişme olacaktır. Bankaların tekrar yurt dışı borçlanma imkanını kazanmaları, ihracat artışı ile petrol fiyatının öngörülerin de altına düşmesi, olumlu gelişmelerin yolunun açıldığını müjdelemektedir. 2019’un ilk yarısından sonra, yeniden büyüme trendine geçmek mümkün görünmektedir! Önümüzdeki yıl, bu sayede yeni sanayi yatırımları yapılmalıdır. Ekonomideki riskler azalırken, siyasi ve bölgesel riskler, yeni dönemin belirleyici unsurları olacaktır.”

YENİ YILLARINI KUTLADI

Başkan Erdoğan, son olarak, DTO Meclisi üyeleri ile çalışanlarının ve üyelerinin yeni yılını kutladı. Başkan Erdoğan, “2019’un sizlere, ailenize ve sevdiklerinize, camiamıza ve milletimize bereket, iyilik, güzellik, barış ve başarılar getirmesini diliyorum. Sağlıcakla kalın” dedi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER