DTO, HEİMTEXTİL’DEKİ DENİZLİ FİRMALARINI YALNIZ BIRAKMADI

Denizli’den 71 firmanın katıldığı Heimtekstil 2019 devam ederken, Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan ile DTO Meclis Başkanı Salih Sarıkaya, Almanya’ya giderek Denizlili firmaları yalnız bırakmadı. Denizli stantlarını ziyaret eden Başkan Erdoğan; “Denizli Ticaret Odası olarak, her yıl olduğu gibi ihracatçımızın, üreticilerimizin yanında olmak istedik ve kalktık geldik. Amacımız, onlara güç verirken onlardan da güç almak” dedi.

DTO, HEİMTEXTİL’DEKİ DENİZLİ FİRMALARINI YALNIZ BIRAKMADI

Dünyanın büyük uluslararası ev tekstil fuarı olan Heimtekstil 2019, Almanya’nın Frankfurt kentinde kapılarını dünyaya açtı. Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan ile DTO Meclis Başkanı Salih Sarıkaya, Almanya’ya giderek; Denizlili firmaları yalnız bırakmadı. Denizli’den bu yıl 71 ihracatçı firmanın katıldığı fuarda, Denizlili firmaların stantlarını tek tek gezip yetkilileri ile görüşen DTO Başkanı Erdoğan, Heimtextil 2019’dan umutlu. Başkan Erdoğan, “Denizli Ticaret Odası olarak, her yıl olduğu gibi ihracatçımızın, üreticilerimizin yanında olmak istedik ve kalktık geldik. Amacımız, onlara güç verirken onlardan da güç almak. İhracatımızı arttırmak için, Denizlimizden 71 firmamızla buradayız. İlimiz, 2018 yılını ihracat anlamında artışla kapattı. Türkiye ihracatımıza baktığımızda ise, yıllık yüzde 7,1 oranında bir artış yakaladık. İnşallah, 2019 yılını daha yoğun geçirir, ihracatımızı arttırmak için el birliğiyle, gönül birliğiyle daha farklı pazarlara adım atarız. Denizlimizdeki tüm kurumlarımız ve ihracatçılarımızla, şehrimizin uluslararası pazardaki etkinliğini arttırmak için çaba sarf ediyoruz. Türkiye olarak 223, Denizlili ihracatçılar olarak da 171 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bir önceki yıla göre, geçen yıl ihracat yaptığımız ülke sayısını Denizli olarak iki artırdık. Bu sayıyı daha da arttırma gayretindeyiz” dedi.

“ALMANYA, AVRUPA’YA AÇILDIĞIMIZ KAPIMIZ”

DTO olarak yurt içi ve yurt dışı fuarları önemsediklerini de vurgulayan Başkan Erdoğan, “Fuarları, yeni ürünlerimizi en iyi sergileyebildiğimiz, tanıtabildiğimiz alanlardan biri olarak görüyoruz. Almanya’nın yeri de bizim için başkadır. Çünkü Avrupa’nın hatta dünyanın lokomotif ülkelerinden biri. Onun için, bu fuarın Frankfurt’ta olması son derece önemliydi. ‘Burası bizim Avrupa’ya açıldığımız kapı’ desek yeridir. 28 Avrupa Birliği üyesi ülkeden 27’sine ihracatımız var. Bu fuar, Denizlimiz ile ülkemize inşallah hayırlar getirir, güzel işler yaparız. İhracatçılarımız iyi siparişler alırlar ve Denizlimize mutlu döneriz” diye konuştu.

“AVRUPALI, FARKLI HOLLERDE ZAMAN KAYBETMEYECEK”

Denizlili firmalarının ağırlıklı olarak 12’nci holde toplanmasıyla ilgili olarak da açıklama yapan Başkan Erdoğan, “Denizli firmalarının dağınık hollerde olması çeşitlilik anlamında, gelen müşteriler açısından farklılık sağlıyordu belki ama inşallah bu şekilde daha iyi olur. Avrupalı artık farklı hollerde zaman kaybetmeyecek; firmalarımız ile daha hızlı temas sağlayacak. O nedenle, faydalı olacağını düşünüyorum. Büyük ve modern bir alan burası; firmalarımızdan da olumlu yorumlar ortaya çıktı. Buradaki girişim ve çaba, iş ve ihracat noktasına taşındığında, şehir olarak daha mutlu olacağız” dedi.

UMUT AYANA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER