“DTO, konut faizlerinde düğmeye ilk basan oldu”

Türkiye’nin kendi alanında ilk ve tek fuarı Denizli 2. Emlak ve Yapı Endüstri Fuarı’nın (DEYEF) açılışında konuşan Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, konut sektöründeki en büyük sıkıntılardan biri olan faizlerin düşürülmesiyle ilgili düğmeye basan ilk isim olmalarından duydukları mutluluğu paylaştı.

“DTO, konut faizlerinde düğmeye ilk basan oldu”

Türkiye’nin kendi alanında ilk ve tek fuarı Denizli 2. Emlak ve Yapı Endüstri Fuarı (DEYEF), düzenlenen törenle kapılarını araladı.

EGS Park Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki açılış töreninde konuşan Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, ilgili sektörlerin motivasyonunu artırıp, işlerine ivme kazandıracağına inandığını söylediği DEYEF’in hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Haziran’da başlattıkları ‘DTO’dan Herkes İçin Konut Desteği’ başlıklı kampanyalarını hatırlatan Başkan Erdoğan, konut sektöründeki en büyük sıkıntılardan biri olan faizlerin düşürülmesiyle ilgili düğmeye basan ilk isim olmalarından duydukları mutluluğu paylaştı.

Başkan Erdoğan, bu sayede piyasalara yön verdiklerini görmenin gururunu yaşadıklarını vurguladı.

Başkan Erdoğan, “Aylar öncesinde, herkesten önce DTO’dan Herkes İçin Konut Desteği adı altında bir kampanya başlattık. Denizli’deki bankalarla, üyelerimize 0,98’den başlayan oranlarla kredi imkânı sağlayacak bir protokol imzaladık. Bu sayede, sektördeki ilgiyi ve algıyı tazeleyip artırarak, arza hazır konut stokuna olan talebi harekete geçirdik. Piyasalara, 120 milyon TL’lik önemli bir finansal hareketlilik getirdik. Biz, 4 aylık sıkı bir hazırlığın ardından, geçen haziranda bu projeyi yürürlüğe sokmuştuk. Bizden aylar sonra da, başta Merkez Bankası ve kamu bankaları olmak üzere ardından da özel bankalar, yurt genelinde benzer indirimler başlattı. Cumhurbaşkanımızın ve hükümetin yapmış olduğu çalışmalarla, Merkez Bankası’nın üst üste gelen faiz indirimleriyle birlikte, kamu ile özel bankalar da faiz indirimine gitti. Bunun emlak ve gayrimenkul sektörlerine kısa sürede olumlu yansımaları oldu. Tüketiciler, yeniden konut firmalarının kapılarını çalmaya başladı. Kısa adıyla DEYEF ya da Denizli 2’nci Emlak ve Yapı Endüstri Fuarımız da böyle bir süreçte gerçekleştiriliyor. Faizlerin düşüşünü fırsata çevirmek isteyen tüketiciler ile satıcılarımız için, yeni bir avantaj daha sağlayacaktır. İnşaat, emlak ve yapı fuarları, bizim için önemli. Çünkü, bu sektörler Denizli ekonomisinin temel dinamiklerinden. Biz de o nedenle, bu girişimi destekledik. İzgi Fuarcılık Sorumlusu Mustafa Kemal Hızarcıoğlu ile firmalarımızı kutluyorum. Organizasyonun, beklentilerin üstünde başarılı ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.

İZGİ Fuarcılık ile DEYEF’te yer alan firmalar, Başkan Erdoğan’a plaket vererek teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER