DTO Yönetimi, kısa çalışma ödeneği hakkında bilgilendirildi

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılan Denizli Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın desteklerinden biri olan ‘Kısa Çalışma Ödeneği Uygulamaları’ hakkında bilgilendirdi.

DTO Yönetimi, kısa çalışma ödeneği hakkında bilgilendirildi

Denizli Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık, Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı ve kurula ‘Kısa Çalışma Ödeneği Uygulamaları’ hakkında bilgilendirdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın desteklerinden biri olan Kısa Çalışma Ödeneği Uygulamaları’nın işverenin personel maliyetlerini azalttığını belirten Işık, deneyimli elemanlarını kaybetmesini engelleyen, işçilerin olası gelir kayıplarını azaltan bir program olduğunu söyledi. Bu haktan faydalanmak isteyen işverenlerin ayrıntılı bilgiyi kurumlarındaki uzman personelden alabileceklerini hatırlattı.

Işık, uygulama kapsamında işçilere; aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçmemek üzere sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı kadar ödeme yapıldığını söyledi.

Uygulama başvurusunun Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne yapılması gerektiğini vurgulayan Işık, “Öncelikle, başvuru yapmak isteyen işverenin, kurumumuza kayıtlı olup olmadığı sorgulanır. Kayıtlı değilse, kaydı yapılır. İşverenin kaydı bulunuyor ise gerekli kontroller yani işveren unvanı, faaliyet konusu, iş yeri SGK No, İŞKUR No vb. bilgileri güncellenir. Kısa çalışma uygulaması; işverenlerin yaşadıkları geçici olumsuz durumlar nedeniyle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az 1/3 oranında azaltılması veya durdurulması hallerinde, işçilerinin çalışamadıkları süreler için 3 ay boyunca işçilere kısa çalışma ödeneği ödeyerek, işverenin personel maliyetlerini azaltan, deneyimli elemanlarını kaybetmesini engelleyen, işçilerin de olası gelir kayıplarını azaltan bir programdır.

Kısa çalışma talebinde bulunmayı düşünen işverenler, isterlerse kısa çalışma ve kısa çalışma ödeneği hakkında detaylı bilgiyi kurumumuzdaki uzmanlardan edinebilirler. İlgili işveren, Kısa Çalışma Talep Formu’nu ve söz konusu talep formunun ekindeki kısa çalışma uygulanacak işçilere ilişkin bilgileri içeren listeyi düzenleyerek, il müdürlüğümüze uygunluk tespiti için başvuruda bulunur. Bu esnada kısa çalışmaya ilişkin kanıtlarını da talebine ekleyebilir. Uygunluk tespiti, Bakanlık iş müfettişleri tarafından yapılıyor” dedi.

Üyelerinin sektörleri ve ticaretle ilgili gelişmeleri büyük bir ilgiyle takip ettiklerini belirten DTO Başkanı Uğur Erdoğan ise, o nedenle kendilerinin de yenilik ve değişiklikleri ilk ağızdan öğrenerek daha geniş kitlelere ulaştırmaya çalıştıklarını kaydetti.

Başkan Erdoğan, “İŞKUR ile Girişimcilik Eğitimlerimizle başlayan iş birliğimiz artarak devam ediyor. İl Müdürümüz, her yeniliği bizimle paylaşmak ve iş dünyamızın bu imkanlardan faydalanması için adeta can atıyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211