DTO’da Kazakistan-Denizli köprüsü

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’i misafir etti. İki dost ülkenin ticari bağının geliştirilip güçlenmesinin önemini vurgulayan Başkan Erdoğan, Denizli’nin en fazla ithalatının Kazakistan’dan olduğunu belirtti. Abzal Saparbekulyise, ticari işbirliği köprüsü kurmak için geldiklerini söyledi.

DTO’da Kazakistan-Denizli köprüsü

Kazakistan Ankara Büyükelçisi AbzalSaparbekuly, Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan’ı ziyaret etti.Konuğuna;Denizli ve oda hakkında bilgi veren Başkan Erdoğan, Denizli’nin, ‘tekstilin anavatanı’ olduğunu söyledi. Başkan Erdoğan, “Ülkemizden ihraç edilen havlunun yüzde 70’i ile bornozun yüzde 63’ü, Denizlimizde üretiliyor. Denizli’miz aynı zamanda, Ege Bölgesi’nde tarımın merkezidir. Modern sera ve işletmelerinin bulunduğu tarım ve hayvancılığın yanı sıra kuruyemiş sektöründeki yatırımlarıyla bölgesinde dikkat çeken bir yerdir. Denizlimiz, Türkiye’de en büyük 2’nci doğal taş havzasıdır. Mermer ve traverteniyle, Amerika’dan Avustralya'ya kadar çok büyük bir coğrafyada, dünyanın en büyük kentlerine girmiştir. Denizlimiz hem sektörel dağılımı hem de altyapı ve ulaşım olanaklarıyla, yatırım için son derece önemli bir yerdir. Yabancı sermayeli şirket sayımız, şu an 169. Bu şirketlerin yüzde 40’ı, Avrupa Birliği vatandaşlarının ortaklığıyla kuruldu. Şehrimizdeki iş insanları, yabancılarla iş birliği ve ortaklık yapma konusunda önemli bir birikim ile kültüre sahiptir” dedi.

“DENİZLİ’NİN EN FAZLA İTHALATI KAZAKİSTAN’DAN”

Denizli’nin en fazla ithalatını Kazakistan’dan gerçekleştirdiğini de anlatan Erdoğan, “Şehrimiz, Kazakistan’dan 315 milyon 92 bin 463 Dolarlıkithalat yapmaktadır. Bu da toplam ithalatının yüzde 22’lik kısmını oluşturmaktadır” diye konuştu.Başkan Erdoğan, iki dost ülkenin ticari bağının geliştirilip güçlendirilmesinin çok önemli olduğunu da vurguladı.

“KAZAKİSTAN İLE TÜRKİYE TİCARET HACMİ, 3.2 MİLYAR DOLAR”

Türkiye’deki iş adamlarının Kazakistan’ı tanımaları ve yeni ticari işbirliklerinearacı olmak için Denizli’ye geldiklerini ifade eden Büyükelçi Saparbekuly,“Çok uzun zaman birbirimizden uzak kalmışız ancak, son 30 yılda kardeşliğimizi pekiştirmeye çalışıyoruz. Kazakistan ile Türkiye, birbirini stratejik ortak olarak görüyor. Ticaret hacmimiz, geçen yıl 3,2 milyar Dolar’a ulaştı.Dinimiz, tarihimiz, örf ve adetlerimiz bir. Önemli olan bunu ticarete de yansıtabilmek” dedi.

“KAZAKİSTAN’IN İHRACATININ YÜZDE 15'İ, DENİZLİ’YE”

Denizli’nin Kazakistan’dan en çok ithalat yapan şehir olduğunu da dile getiren Büyükelçi Saparbekuly, “Bizim neredeyse ihracatımızın yüzde 15'i, Denizli’ye. Bu da güzel bir durum. Tekstilde, Kazakistan önemli bir bölge. Kazakistan ile Türkiye arasında kültürel, beşerî ve eğitim alanında işbirliği var. Ama daha çok çalışmamız gerekiyor. Kazakistan Devleti olarak kendi kardeş yatırımcılarımız ülkemize gelsin istiyoruz. Biz, her türlü desteği sağlamaya da hazırız” diye konuştu.Büyükelçi Saparbekuly’e, ziyaretinde Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Başkanı Hikmet Eren, Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYSİAD) Başkanı Mahmut Catlık ve derneğin yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti.

DENİZLİ HOROZU HEDİYE ETTİ

Görüşmenin sonunda Büyükelçi Saparbekuly, Başkan Erdoğan’a ziyaretin anısınaNursultan Nazarbayev’i anlatan kitaplar; Başkan Erdoğanise Saparbekuly ile EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren’e,‘Denizli horozu’ figürü hediye etti.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2020, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER