DTO’dan 10 bin kişilik aşure hayrı

Denizli Ticaret Odası, Muharrem Ayı dolayısıyla aşure hayrı gerçekleştirdi. Geleneksel hale gelen etkinlikte; yaklaşık 10 bin kişilik aşure ikramı yapıldı.

Denizli Ticaret Odası (DTO), Muharrem Ayı dolayısıyla hayata geçirdiği aşure hayrı etkinliğini, bu yıl da gerçekleştirdi. Tarihi Kaleiçi Çarşı’nda bulunan Arasta Cami Sokağı’nda yapılan etkinliğe; DTO Başkanı Uğur Erdoğan’ın yanı sıra Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Değirmenci, İl Müftüsü Mehmet Aşık, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, DTO Başkan Yardımcısı Melek Sözkesen, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Yaklaşık 10 bin kişilik aşure ikramının yapıldığı etkinlikte konuşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan; “Öncelikle tüm halkımıza hoş geldiniz diyorum, muharrem ayınız hayırlı, bereketli olsun. Bugün güne çok güzel başladık, yağmurla başladık, yağmurun bereketiyle başladık. Burada gördüğünüz gibi geleneksel olarak aşure hayrımızın her yıl milletimizle şehrimizdeki esnafımızla, tüccarımızla bir arada olmanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Bizim amacımız, kardeşliği, birliği, beraberliği güçlü kılmak. Önceliğimiz Denizli’miz, şehrimiz. Onun için burada her fikirden, her görüşten bir sürü dostlarımızla beraber olmamızı çok değerli ve kıymetli buluyorum. Bu gün burada şehrimizle tüm insanlarımızla beraberiz, birlikteliğimizi güçlü kılacağız. Güçlü kıldığımız zaman, Denizli’mizin üretimini, ihracatını, sanayisini geliştireceğiz, birlikte daha güçlü olacağız. Biliyorsunuz bizim vermiş olduğumuz mesajlarımız tamamen birlik ve kardeşlik üzerinedir. Bir olursak, beraber olursak; ülkemizi, şehrimizi ve sektörlerimizi güçlendiririz. Onun için; bugün buraya katılan kardeşlerimize, hemşerilerimize, arkadaşlarımıza her birine Denizli Ticaret Odası ailesi olarak çok teşekkür ediyorum. Onların varlığı, onların bizim yanımızda olması bize daha da güç veriyor, yarınlarımızı, çalışmalarımızda daha da güçlendiriyor. Onun için biz esnafımızla her gün, her zaman, her yerde beraberiz, bugün ve yarın da bunu güçlü bir şekilde sizlerle beraber yapacağız. Ticaret Odası’nın organizasyonlarını, faaliyetlerini, çalışmalarını bu şehrin daha çok ihracat, üretim yapması noktasında dünyanın dört bir tarafına giderek, şehrimizi ve ülkemizi kalkındırıp büyütmenin gayreti ve çabası içerisinde olacağız. Hayrımızı da rabbim kabul eylesin, katılan tüm dostlarıma can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Bizim organizasyonlarımızın en büyük özelliği, bize güç vermesi. Ne yaparsak yapalım, hava şartları, koşulları ne olursa olsun; milletimiz yağmur, çamur demeden Ticaret Odası’nın faaliyetlerine katılıyor. Çünkü biz samimiyiz, bizim önceliğimiz samimiyet, dostluk, arkadaşlık, kardeşlik. Şükürler olsun onu da bugün burada görmek bizlere bir güç veriyor. Herkesten Allah razı olsun diyorum” dedi.


“Aşure günü; birliğin, beraberliğin, kardeşliğin birleşmesidir”
Aşure hayrının hayırlı olmasını dileyen AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin ise şunları kaydetti: “Allah kabul etsin diyoruz. Uğur Başkanım Denizli sanayicisi, tüccarı, ticaretçisi, esnafıyla ilgili niyetlerini, hedeflerini, amaçlarını, yaptığı çalışmaları ortaya koydu. Ben şunu söyleyeyim; Uğur Başkanımız, Ticaret Odası Başkanı olduktan sonraki dönemde gerçekten esnafa dokunan, günde 50-60 tane esnaf ziyareti yapan, sanayicinin, ticaretçinin yanında olan, derdini dinleyip daha sonra biz milletvekillerine getirip, bizimle olanları bizimle, yereldekini yerelle çözerek esnafa direkt beraberce orada diyalog içinde olan bir başkanlık ve yönetim sergiliyor. Doğrusu bundan dolayı, böyle bir yönetimi hiçbir oda göstermedi. Ben bundan dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Çünkü böyle bir yönetimi sergilemek için işinden, aşından, evinden bütün imkânlarından fedakârlık edip sadece bununla sosyal faaliyetleri, oda faaliyetlerini yapacak bir çalışma içerisinde olmak gerekiyor. O anlamda takdire şayandır, örnektir. Bütün Türkiye’de ki diğer odalara da ben örnek olmasını ben temenni ediyorum. Bu aşure günü zaten odamızın en güzel çalışmalarından bir tanesidir.  Bu birliğin, beraberliğin, kardeşliğin birleşmesidir. Aşure ne? Birçok bakliyatın bir araya gelip, meyvenin sebzenin bir araya getirilip kaynatılarak, içine şerbet konularak, herkesin yediği nedir? Çeşnidir, çeşitliliktir ve bunu yiyen içinde a, b, c şahsı ayırt edilmiyor. Ne yapılıyor? Her insan geliyor bunu yiyor. Dolayısıyla yenen de aynı, yiyenler de aynı. Bu birlikteliğin bir markasıdır, imajıdır, kardeşliğidir. O açıdan da ben aşure ve Muharrem Ayı’nın birlik, beraberlik, kardeşlik Türkiye’ye ülkemize, İslam âlemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Ben ülkemize, milletimize, oda başkanımıza, yönetimine, katılan tüm halkımıza Muharrem Ayı hayırlı olsun diyorum, tebrik ederim.”


“DTO bir geleneği yaşatıyor”
Etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Öncelikle Ticaret Odamıza ve başkanımıza, meclisine, bütün emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Çünkü hakikaten bir geleneği yaşatıyor. Ticaret Odamız da Denizli’de ki tüm ticaret erbabının temsilcisi olarak en azından toplandığı bir çatı kuruluş olarak da bu geleneğin devamında da bunu hiç ihmal etmiyor. ‘Allah onlardan razı’ olsun diyorum. Biz de bu güzel etkinliğe her sene katılmaya çalışıyoruz. Allah kabul etsin, nice muharremlere ve aşurelere kavuşmak dileğiyle. Burası her zaman güzel ama bugün hafif bir yağmur tedirginliğine rağmen kalabalığı siz görüyorsunuz, ‘maşallah’ diyelim” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER