DTO’dan inşaat sektörüne nefes aldıracak kampanya!

İnşaat sektörüne nefes aldıracak kampanyanın öncülüğünü üstlenen Denizli Ticaret Odası (DTO), kampanya kapsamında 5 bankanın sağlayacağı 0.98 faizli krediyle Denizli’deki 3 bin konut stoğunun eritilmesini, piyasaya en az 120 milyon Lira sıcak para girişinin sağlanmasını hedefliyor.

DTO’dan inşaat sektörüne nefes aldıracak kampanya!

Denizli Ticaret Odası (DTO), inşaat sektörüne nefes aldıracak bir kampanyanın öncülüğünü üstlendi. ‘Herkes İçin Konut Desteği’ ismini taşıyan kampanyanın tanıtımı için DTO Başkanı Uğur Erdoğan, konut kredisi sağlayacak 5 bankanın temsilcileri ve inşaat sektörü meslek komitesi üyelerinin katılımıyla basın toplantısı düzenledi. İnşaat sektörüne mensup oda üyelerinin alım satımlarda yaşadığı sorunları azaltmak, bürokratik işlemleri daha hızlı aşmak ve sektörün iş hacmi ile verimliliğini artırmak için böyle bir kampanya başlattıklarını söyleyen Başkan Erdoğan; “Denizlimizde bugün itibarıyla tamamlanmış veya tamamlanmakta olan, satışa hazır bekleyen yaklaşık 3 bin adet konut var. Odamız, ilimizde oluşan konut stokunun eritilmesine yönelik bir fikirle yola çıktı. Buradaki temel hedef, yüksek faiz oranlarından kaynaklanan satışlardaki azalmaya, çare olmak. Fizibilite çalışmamızda gördük ki, acil nakit ihtiyacı duyan müteahhitlerimiz, uygun faiz oranı bulması durumunda, konut isteyen alıcılar ile ilimizde faaliyet gösteren banka ve finans kuruluşları arasında bir koordinasyon sağlayarak çözüm üretebiliyor. Piyasada ki güncel oranlar yerine, makul oranları sağlayarak, aradaki farkın müteahhit firma ve bankalar arasındaki anlaşmalar ile giderilebileceğini de tespit ettik. Bu konuda bankaların temsilcileri ile birebir görüşmeler gerçekleştirdik; bazı bankalarımızla iş birliğine gittik” dedi.

“5 KONUT SATACAK DA 500 KONUT SATACAK DA AYNI KEFEDE YER ALACAK”

Başkan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Konut alacak vatandaşlar dilediği müteahhit firmaya başvurarak kampanyamıza destek veren ilgili banka ve finans kuruluşları iş birliği ile 0.98’den başlayan oranlar ile kredi kullanımı şansı elde edebilecek. Ancak, satış ile ilgili şartlar alıcı ve satıcı arasında ki anlaşmayla belirlenecek. Bu noktada Odamız ile kampanyamıza katkı sağlayan ilgili bankaların müdahalesi söz konu olmayacaktır. Zira böyle bir oran piyasalara 120 milyon TL’lik bir finansal hareketlilik getirecektir. Denizli Ticaret Odası olarak bu çalışmaya başladığımızda, 21 ayrı banka ve finans kuruluşu ile görüştük. Akbank, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Halk Bankası ve Yapı Kredi Bankası, ortak bir protokole imza atarak kampanyamızda yer aldılar.”

PINAR ÇANKAYA-MEHMET ÜNLER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211