Düğünlere pazartesiye kadar izin!

Denizli’de İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu’nun önceki gün aldığı kararlar ile sokak düğünleri yasaklanmıştı. Karara tepki gösteren düğün sahipleri ve çalgıcılar, Valilik Binası önünde eylem yaptı. Vali Yardımcısı Mehmet Okur ile yapılan görüşmelerin ardından;  24 Ağustos 2020 Pazartesi Günü’ne kadar sokak düğünlerinin 2 saat yapılmasına izin verildi.

Düğünlere pazartesiye kadar izin!

Denizli İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu vakaların artış göstermesini tespit ederek önceki gün bir dizi karar aldı. Kurulu’n aldığı karar göre; sokak düğünleri yasaklanırken; salon düğünlerine ise 2 saatlik sınırlandırma ve iki düğün arasından minimum 3 saat bulunması şartı getirildi. Düğün sahipleri ve çalgıcılar ise bu karara tepki gösterdi. Valilik Binası önünde toplanan yaklaşık 50 kişi, ellerinde davetiyelerle sokak düğünlerinin yasaklanmasını protesto etti. Oğlunun sünnet töreni olduğunu belirten Hatice Yaşar; “Davetiyelerimiz hazır. Aile olarak tüm hazırlığımızı yaptık. Akrabalarımız hazır. Maddi olarak hazırlık yaptık. Yasak geldi. Biz mağdur oluyoruz. Her şeyiyle hazırız. Bu karar bizleri mağdur etti. Bizim sorunumuza çözüm getirilsin” dedi.

“4 DEFA DÜĞÜNÜMÜ İPTAL ETTİM”

2 defa davetiye bastırdığını ve 4 defa düğününü ertelediğini belirten Havva Bakan; “Şubatta nikahımı yaptım. Ancak hala düğünümü yapamadım. Hep hazırlık yaptım. 4 defa düğünümü iptal ettim. Mağdur olmaya devam ediyorum. O kadar masrafım ne olacak? 2 kez 1500 kişilik davetiye dağıttım. Sözlerle mağduriyetimi anlatamam. Birçok insan mağdur” ifadelerini kullandı.

“BİZLER BU SOKAK DÜĞÜNLERİ SAYESİNDE DOYUYORUZ”

Sokak düğünleri sayesinde evlerine ekmek götürdüklerini belirten müzisyen Özgür Semerci; “Vatandaş mağdur. Düğün edecekler. Haklılar. Ancak bizler de mağduruz. Bizler bu sokak düğünleri sayesinde doyuyoruz. Bizlerin sesi duyulsun. Bizler yılın 3-5 ayı para kazanıyoruz. Pandemi nedeniyle zaten iş olmuyor. Mağduruz” şeklinde konuştu.

SOKAK DÜĞÜNLERİNE PAZARTESİ’YE KADAR İZİN

Sabah saatlerinde Valilik Binası önünde kararı protesto eden vatandaşların yetkililerle görüşme isteği kabul edildi. Eylemcilerin arasından seçilen 5 kişi, Vali Ali Fuat Atik’in izinde olması sebebiyle Vali Yardımcısı Mehmet Okur ile görüştü. Yapılan görüşmede; sadece bu hafta sonu geçerli olmak üzere sokak düğünlerine; mevlüt yemeği, yiyecek ikramı olmadan 2 saatliğine izin verildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2020, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER