Dünya Alzheimer Günü’nde bir araya geldiler

Merkezefendi Belediyesi ile Özel Denizli Cerrahi Hastanesi işbirliğinde ‘21 Eylül Dünya Alzheimer Günü Semineri’ yapıldı. Merkezefendi Belediyesi Alzheimer Yaşam Merkezi’nde yapılan seminere katılan Belediye Başkanı Şeniz Doğan, hasta ve hasta yakınlarıyla bir araya geldi.

Dünya Alzheimer Günü’nde bir araya geldiler

Merkezefendi Belediyesi tarafından sosyal belediyecilik anlamında hayata geçirilen Denizli’nin ilk alzheimer merkezi, önemli seminere ev sahipliği yaptı. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Fatma Efendizade’nin konuşmacı olarak katıldığı ve alzheimer teşhisi konulan büyüklerin aileleri için 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü Semineri’ düzenledi. Seminere katılan ve Denizli’ye ilk alzheimer merkezini kazandırarak örnek olduklarını belirten Belediye Başkanı Şeniz Doğan, bu merkezde rahatsızlığın ilerlemesini engellemeye çalışacaklarını söyledi. Başkan Doğan, “Bu binayı çalışmalarımız sonucunda Merkezefendi Belediyesi Alzheimer Yaşam Merkezi haline getirdik. Denizlimizde alzheimer merkezi yoktu. Bir ilki gerçekleştirerek Denizlimize Alzheimer Merkezimizi kazandırdık. Bu anlamda da sizlerle birlikte örnek olduk. Bizler şunu istiyoruz: hiç kimse yaşadığına pişman olmasın. Yaşlılarımız, büyüklerimiz bizim için bir değer. Onların mutlu olmalarını, güzel bir şekilde yaşamalarını istiyoruz. Fakat herkes eşit şanslara sahip değil. Özellikle ekonomik durumu iyi olmayan ailelerimiz başta olmak üzere, bir alzheimer rahatsızlığı bulunan büyüğü varsa ailelerimiz büyük zorluk çekiyorlar. Yakınlarının düzenleri değişiyor, psikolojileri etkileniyor. Biz burada aileleri de rahatlatmak istiyoruz. Sizlerin çektiği sıkıntıları çok iyi biliyoruz. Bu öyle bir rahatsızlık ki iyileştiremiyoruz ama yaptığımız araştırmalar neticesinde ilerlemesini engelleyebiliyoruz. Rahatsızlığın ilerlemesini engelleyecek aktivitelerimiz olacak. Onları eğlendirip, onlarla oyunlar oynayacağız. Sizlerle birlikte ortak seminerler yapacağız” dedi.

“BÜYÜKLERİMİZİN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRMAK İSTİYORUZ"

En ince ayrıntısına kadar araştırarak Alzheimer Yaşam Merkezi’ni büyüklere özel olarak hazırladıklarını söyleyen Başkan Doğan, bu merkezin bir proje değil maneviyatı olan bir yer olduğunu belirtti. Büyüklerin her zaman yanında olduklarını dile getiren Başkan Doğan, “Burayı yaparken çok iyi araştırdık. Bir işi yapmış olmak için yapmıyoruz. Kadıköy Belediyemizin iki tane alzheimer merkezi var. Oralara gittik. Alzheimer rahatsızlığı olan büyüklerimize ne iyi gelecekse, onlar için ne elverişliyse burayı ona göre yaptık. Bizim için önemli olan buranın sizler tarafından kullanılması ve sizlere fayda sağlamasıdır. Büyüklerimize ne kadar fayda sağlarsak bizler de o kadar mutlu oluruz. İnanıyorum ki burada en iyi şekilde ilerleyeceğiz, büyüklerimize fayda sağlayacağız. Sizlerden gelen talepler bizler için çok önemli. Tüm sorunlarınızı çözmek için bu merkezlerimizi ilçemize kazandırıyoruz. Bu merkezlerimiz sizlerin. Büyüklerimizin hayatlarını kolaylaştırmak için bu merkezlerimizi açtık. Sizlerle birlikte bu merkezlerin sayısı artıralım, daha çok büyüğümüze yardımcı olalım. Güzel bir ortam var burada. Büyüklerimiz burada mutlu. Umut ediyoruz ki rahatsızlıklarının ilerlemesini engelleriz. Alzheimer Merkezimiz hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

“ALZHEİMER ÖZELLİKLE 65 YAŞ ÜSTÜNDE GÖRÜLÜYOR"

Seminerde Uzm. Dr. Efendizade tarafından ailelere alzheimer hastalığı ve hastalığın evreleri anlatıldı. Alzheimer hastaları ile nasıl bir iletişim kurulması gerektiğine değinen ve hasta yakınlarının sorularını yanıtlayan Uzm. Dr. Efendizade, “Alzheimer hastalığı özellikle 65 yaş üstünde görülen, beyin hücrelerin arasındaki bağlantının bozulmasına bağlı beynin sonuç olarak küçülmesi sonucunda oluşan unutkanlık hastalığıdır. Bu hastalığın 3 evresi var. Hafif, orta ve ağır. Bu süreç eşyalarını kaybetmelerinden, eşyanın bile ismini hatırlamamaya kadar giden bir süreç. Örneğin; ‘Tuzu isteyeceği zaman ismini unuttuğu için ona kelime bulmakta zorlanıyor, eliyle göstererek bunu uzatır mısın, şunu verir misin?’ diyebiliyorlar” dedi.

“ALZHEİMER HASTALARINDA YEME İÇME BOZUKLUĞU ÇOK OLUYOR"

Alzheimer hastalarının yeme içmeye dikkat etmesi gerektiğini belirten Dr. Efendizade, “Beyni beslemek için sürekli olarak diyetimize dikkat etmeliyiz. Kronik bir hastalık varsa tansiyon şeker gibi yükselmemesine yönelik tuzsuz, yağsız Akdeniz diyeti dediğimiz daha çok yeşillik, zeytinyağı ile beslenmemiz gerekiyor. Hazır gıdalardan, paketlenmiş yiyeceklerden mümkün oldukça uzak durmalıyız. Hastaların birçoğunda yeme içme bozukluğu oluyor. Bir şeyi yeme isteği oluyor ya da yediğini unutup bir daha yeme isteği geliyor” ifadelerini kullandı. Öte yandan Seminerin ardından çiçek takdimi yapılırken, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi hasta yakınlarına hijyen kitleri hediye etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2021, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER