DÜNYA ARI GÜNÜ'NÜ MİNİKLER KUTLADI

DÜNYA ARI GÜNÜ'NÜ MİNİKLER KUTLADI
banner92

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nü, Ayşe Yusuf Erdemir Anaokulu’ndaki miniklerle kutladı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 20 Mayıs Dünya Arı günü nedeniyle Ayşe Yusuf Erdemir Anaokulu’nda, etkinlik düzenledi. Etkinliğe Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli Emniyet Müdürü Mevlit Demir, Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Halil Pekdemir, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Milli Eğitim Şube Müdürü Adem Kılıç, Denizli Manav ve Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Mehmet Ali Ebeği, Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Balcı Hacıoğlu’nun sahibi Hüseyin Çalışkan ve Ayşe Yusuf Erdemir Anaokulu öğrenci velileri katıldı.

“TÜRKİYE YILLIK 107 BİN TON BAL ÜRETİMİYLE DÜNYADA 2’İNCİ”
Dünyada arı kovanı bulundurma ve bal üretimi sıralamasında Çin’den sonra Türkiye’nin geldiğini söyleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya, “Modern tarımın önemli dallarından biri olarak kabul edilen arıcılığın yurdumuzun hemen her yerinde başarı ile yapmak mümkündür. Yaşadığımız coğrafyanın iklim ve bitki örtüsü özellikleri arıcılıktan verimi yüksek sonuçlar alınmasına olanak sağlanacak niteliktedir. Arıcılık az bir sermaye ve emekle yapılmaya çok uygun bir uğraştır. İsteyen iki üç kovanla başlayıp kısa surede 20-30 kovan arıya ulaşabilir. Bu özelliğinden dolayı bir ailenin geçimini sağlayan ana işkolu olabilecek gibi diğer işlerinde ek gelir sağlayan yardımcı bir faaliyet olarak da yapılabilmektedir. Dünyada 56 milyon dolayında bulunan arı kovanından yılda 1,5 milyon ton civarında bal üretilmektedir. Türkiye yıllık 107 bin ton bal üretimiyle dünyada Çin’den sonra 2’inci sırada yer almaktadır. Türkiye’de 60 bin aile doğrudan 500 bin ailesi ise dolaylı olarak arıcılıktan geçimini sağlamaktadır. Ekolojik olarak Türkiye’nin her yerinde arıcılık yapılabilir. Ege, Akdeniz, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu gerek kovan arıları gerekse üretim payı bakımından arıcılık için en önemli bölgeler arasında yer almaktadır. Denizli’de ise 912 aile arıcılık ile geçimini sağlamaktadır. İlimizin kovan sayısı 114 bin 602 adet ve yıllık bal üretimi 946 bin kilogram civarındadır. Sonuç olarak anaokulumuzda bu etkinliğin kutlamamızın amacı ‘Ağaç yaş iken eğilir’ atasözünden yola çıkarak arı konusundaki farkındalığı bu yaşlarda çocuklarımıza vermeye çalışmaktır” dedi. 

“FARKINDALIĞI ÖNE ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Arının bitkisel öznenin vazgeçilmez unsurlarından olduğunun altını çizen Erkaya, “Bu acıdan arı ve arı yetiştiriciliği acısından farkındalığı öne çıkarmaya çalışıyoruz. Çocuklara arıların sadece bal yapan bir böcek olmadığını çevre ve doğa içinde çok önemli olduğunu öğretmek amaçlanmaktadır” diye konuştu.

“ARILAR 24 SAAT ÇALIŞIYOR”
Arı mamullerinin insan sağlığına yararının saymakla bitmeyeceğini belirten Balcı Hacıoğlu Yönetim Kurulu Hüseyin Çalışkan, “Arılar çiçeklerden topladığı polenler, kovanda işçi arılar tarafından işleniyor. Arılar 24 saat çalışıyor. Biz de bu çalışmanın ürünlerini kullanıyoruz. Bal gibi sağlıklı bir yaşam dilerim” dedi. Ayşe Yusuf Erdemir Anaokulu öğrencilerinin hazırladığı gösteri protokol üyeleri ve öğrenci velileri tarafından alkışlanırken, Balcı Hacıoğlu  tarafından hazırlana boyama resim kitabı ile minikler için özel hazırlanmış ballar öğrencilere verildi.

 

MUHAMMET KARAÇAY- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER