“Dünya genelinde kadına şiddet vakaları arttı”

Son dönemlerde sıkça duyulan ‘kadına şiddet’in nedenleri hakkında konuşan yapan Psikolog Cemrenaz Coşkun; “Son yıllarda kadına şiddet sadece Türkiye’de değil dünyada da artış gösteriyor. Bunun en önemli nedeni şiddete şiddetle karşılık verilmesidir” dedi.

Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri konusu hemen her gün bir ya da birden fazla haberle gündeme geliyor. Kadına şiddetin nedenlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Psikolog Cemrenaz Coşkun; “Son yıllarda kadına şiddet sadece Türkiye’de değil dünyada da artış gösteriyor. Bunun en önemli nedeni şiddete şiddetle karşılık verilmesidir. Cezanın yaptırım gücünün fazla olmaması. Kişi kendine yeterli ceza verilmeyeceğini düşünmesi. Medyada, sosyal medyada örnek olması gereken kişilerin, çok fazla şiddet eğilimli sözler kullanması ve şiddet içerikli paylaşımlar yapmasıdır. Çocuklar için şiddet içeren bilgisayar oyunlarının var olması. Aile içi şiddetin artık normal karşılanıyor olması. Şiddet gören kişi travma sonrası stres bozukluğu oluşuyor. Bunun için ilaç ya da psikoterapi süreci olabilir. Psikoterapi süreci uzun vadede devam ediyor. Şiddet gören bireylere duygusal olarak kendini ifade etmesini öğretiyoruz. Kişi şiddeti, öfkeyi duygusal olarak açığa vurduğunda şiddet görmeye ve şiddet yapmaya meyletmiyor. Kendini sözel olarak yansıttığı için şiddete gereksinim duymuyor” şeklinde konuştu.

ŞİDDET YAŞI NEDEN DÜŞTÜ?

Sosyal medyada çok fazla şiddet içerikli paylaşım olduğuna dikkat çeken Psikolog Coşkun; “Şiddet yaşının düşmesinin en önemli nedenlerinden biri sosyal medya ve telefon kullanımının küçük yaşlara düşmesi. Sosyal medyada çok fazla şiddet içerikli şey paylaşılması. Çocukların her şeye erişebiliyor olması. Bu nedenle azıcık yetişkinliğe ulaştıklarında şiddete meyilleniyorlar. Şiddetin temeline inilmesi gerekiyor. Bunu öğrenip üzerine gidilmeli. Travma sonrası stres bozuklukları, duygusal şiddetler, özgüven eksikliği, kaygı bozukluğu bunların hepsi ardı ardına ortaya çıkıyor. Çevresel faktörle de birleştiği için insanların kişisel stresleri, kaygı bozuklukları, depresyonları daha zirveye çıkıyor ve bunları durdurmak adına kendini bilinçlendirip ya da çevresindekileri uyarıp bu şekilde kontrol altına almamız, bizim için ve toplum için daha sağlıklı olacaktır ”ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER