Dünya Sulak Alanlar Günü’nde ‘Süleymanlı Gölü’ konuşuldu

Türkiye Ormancılar Derneği ile Buldan Doğal Hayatı ve Kültürünü Koruma Derneği işbirliğinde ve Buldan Belediyesi’nin destekleriyle, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü etkinliğinin ana temasını Buldan Süleymanlı Yayla Gölü oluşturdu.

Türkiye Ormancılar Derneği ile Buldan Doğal Hayatı ve Kültürünü Koruma Derneği ve Buldan Belediyesi’nin destekleriyle 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nde Şiir Otel’de toplantı yapıldı.

Etkinliğinin ana temasını Buldan Süleymanlı Yayla Gölü oluşturdu. Etkinliğe; Buldan Kaymakamı Murat Sarı, Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Buldan Doğal Hayatı ve Kültürünü Koruma Derneği Başkanı Sait Yalçın, Türkiye Ormancılar Derneği Temsilcisi Fikret Çuvaç TMMOB’ne bağlı odalar ile STK Denizli temsilcileri katıldı.

Sahip olduğu flora ve fauna özelliği, barındırdığı yüzlerce kuş türü ile önem arz eden ve korunması gereken sulak alanlardan biri olan Süleymanlı Yayla Gölü ile ilgili yasal düzenlemelerin masaya yatırıldığı toplantıda, gölün korunmasına yönelik Haziran 2020’de yapılacak Yayla Gölü Çalıştayı’nın da temelleri atıldı.

Toplantıda konuşan Türkiye Ormancılar Derneği Denizli Temsilcisi Fikret Çuvaç; “Haziran 2020 tarihinde Buldan İlçesi Süleymanlı Mahallesi’nde çalıştay yapmak üzere yola çıktık. 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü olarak kutlanmaktadır. 1971 yılında İran’nın Ramsar şehrinde Dünya’nın ilk koruma sözleşmesi sayılabilecek ‘sulak alanların korunması sözleşmesi’ imzandı. Türkiye’de 1994 yılında bu sözleşmeleri imzalayıp, taraf ülkeler arasına girdi. Dünyamızda küresel ekonomik ilişkiler ve yatırımlar petrol ürünleri ve türevlerinin yerine doğal varlığımız olan su ve sulak alanlar üzerinde gelişmeye başlamıştır. Özellikle HES ve JES’lerin doğa üzerinde, su kaynakları üzerinde ve halk sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri bizlerin sulak alanlarımıza korumamız ve gözümüz gibi bakmamıza neden olmalıdır. Bu nedenle, ormanlarımız ve sulak alanlarımızın korunması yaşamın kendisidir. Denizli’de Işıklı Gölü, Acı Göl, Süleymanlı Yayla Gölü, Kara Göl, Saklı Göl, Kolak Gölü, gibi doğal göllerimiz ile Büyük Menderes Nehri ve Gireniz Deresi’nin mutlak korunması, koruma ve kullanma dengesinin sürdürülebilir doğal varlık yönetimine göre yapılması gerekmektedir” dedi.

“BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Yayla Gölü’nün gözlerinin önünde eriyen bir canlı gibi olduğunu belirten Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik; suyundan ve doğasından çok şeyler kaybettiğini dile getirdi. Başkan Şevik, “Burada birçok odanın ve derneğin temsilcileri var. Ben çeyrek asır bir Avrupa macerasından sonra Türkiye’ye geldim. 20 yıla yakındır da Buldan’da yaşıyorum. Yayla gölü ile her zaman iç içeyiz. Yayla gölü her geçen gün gözümüzün önünde eriyor. Doğasından ve suyundan çok şey kaybediyor. Yayla gölü için çok şeyler konuşuldu fakat artık harekete geçme zamanı. Çok önemli tedbirlerin alınması lazım. Kaymakam Bey Buldan’ı bir Buldanlı gibi tarif etti. Biz elimizden geleni yapacağız. Emeği geçen ve geçecek olanlara çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“BULDAN’IN GÜZELLİKLERİNİ HEP BİRLİKTE ORTAYA ÇIKARACAĞIZ”

Buldan’ın Denizli’de farklı bir yeri olduğunu belirten Buldan Kaymakamı Murat Sarı; “Buldan ilçemizin Tekstili, tarımı ile gerçekten de bir cazibe merkezi durumunda. Tripolis kazılarımız devam ediyorum. Sanıyorum ki, yüzyıllar boyu devam edecek. Turizm güzelliği olarak Süleymanlı yayla gölümüz var. Avrupa Birliği’nden bir proje kapsamında Türkiye’de değerlendirilecek 28 ilçeden biri. GEKA üzerinden projeler yaparak, Buldan’ın özelliklerini ve güzelliklerini hep birlikte ortaya çıkaracağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER