Dünyaca ünlü kırmızı su, kurbağalara emanet

Denizli’de turizm sezonunda binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Karahayıt, korona virüs tedbirleri kapsamında boş kaldı. Turistlerin ve romatizma hastalarının uğrak noktası olduğu ve şifalı olduğu inanılan kırmızı suyun havuzları, şifa bulmak için gelenlerle değil kurbağa yavruları ile doldu.

Dünyaca ünlü kırmızı su, kurbağalara emanet

Pamukkale travertenlerinin ardından turistlerin en çok ziyaret ettiği nokta olan Karahayıt, korona virüs nedeniyle boş kaldı. Önceleri onlarca insanın girdiği havuzlar ise artık kurbağa yavrularına kaldı. İçinde bulunan minarelerden dolayı birçok rahatsızlığa iyi geldiğini belirten esnaf Uğur Korkmaz, “Kırmızı su bu bölgede çıkan kaynak su. İçindeki minarelerden bakımından şifalı ve faydalı. Romatizma, siyatik, kireçlenme ve eklem ağrılarına iyi gelen bir su. Gerçekten çok faydası olan bir sudur. Gelen misafirlerimiz, bize söylüyorlar zaten, çok şifa bulduklarını, çok iyi geldiğini söylüyorlar. Faydalı bir suyumuz var. 55-60 derece sıcaklık aralığında kaynak suyu” dedi.

“KURBAĞA YAVRULARI TÜREDİ”

Korona virüsün turizme olan darbesinden dolayı yerli ve yabancı turistin bölgeye gelmediğini kaydeden esnaf Ziya Karataş, ziyaretçilerinin uğramamasından dolayı kurbağa yavrularının havuza dolduğunu belirtti. Karataş, “Buraya gelen vatandaşlarımız, orada ayaklarını suya koyuyorlar, menüsküs için iyidir. Ağrılara iyi gelir. Çamuru bir yerde yara varsa orası için kullanılır. Oranın suyu güzeldir. Dünyaca ünlü kırmızı su ama şu anda virüsten dolayı ne yabancı turistimiz ne de yerli turistimiz gelmiyor. Virüsten dolayı kurbağa yavruları türedi. Kimse olmadığından dolayı havuz temizlenmiyor. Kurbağa olur normal ama sezon normale döndüğü zaman oralar temizlenecek, ilaçlanacak. Tekrar doldurulacak, vatandaş tekrar havuza girecek” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER