Dünyada Çin’de ve Honaz’da var!

Dünyada sadece Çin’de bulunan sistemi Türkiye’de ilk defa uygulayarak cennet elmasını kurutmaya başlayan Honazlı Salça Kooperatifi, tonlarca cennet elmasını kuruttu. Doğal yollarla ve hijyenik bir ortamda kurutulan cennet elmalarına ilgi ve rağbetin her geçen gün arttığı kaydedildi.

Son yıllarda önemli bir gelir kalemi olan cennet elmasına ilgi devam ediyor. Bu kapsamda uzun süredir araştırma faaliyetinde bulunan Honazlı Salça Kooperatifi aradığı sistemi, Çin’de buldu. Toplanan cennet elmalarının doğal ortamda kurutulması ve pazarlanması için çalışma yürüten kooperatif bu sistem için 3.5 Milyon TL harcadı. Kurulan yapının içindeki kurutma sistemiyle birlikte cennet elmaları doğal ve hijyenik ortamda kurutuluyor. Güneş, yağmur, rüzgar gibi etkenlerden etkilenmeyen cennet elmaları daha güzel bir tada sahip oluyor. Bunun yanında cennet elmalarının pazarlanması alanında da adım atan Honazlı Salça Kooperatifi, markalaşarak Türkiye’nin her yerinden gelen cennet elması isteklerini karşılamaya hazırlanıyor. Yıllardır bölgenin salça ihtiyacını neredeyse tek başına karşılayan Honazlı Salça’nın bundan sonra da cennet elmasıyla ön plana çıkması bekleniyor.

“200 TON ELMAYI AYNI ANDA KURUTABİLECEĞİZ"

Honazlı Salça Kooperatifi Başkanı Hüseyin Top, bu tesis için büyük çaba gösterdiklerini söyledi. Başkan Top, “Bu tesisimiz bin 300 metrekare alana sahip. Tamamen doğal yollarla cennet elmalarını kurutuyoruz. Hiçbir yağmur, güneş ya da nemden etkilenmiyor. 200 ton elmayı aynı anda kurutabileceğiz” dedi.

“CENNET ELMASI İHRACATINA BAŞLAYACAĞIZ"

Cennet elmasını kurutmak için bu sistemi Çin’den aldıklarını kaydeden Hüseyin Top, “Bu proje için uzun süre araştırma yapıldı. Sonunda Çin’de böyle bir tesis olduğunu öğrendik ve bu şekilde aynısını yaptık. Dünyada sadece Çin’de ve Honaz’da var. Biz de bunu avantaja çevirip hareket ediyoruz. Bu yıl pandemiden dolayı biraz yavaş gitse de her geçen gün ilgi artarak devam ediyor. İlerleyen yıllarda muhakkak ihracat olarak da cennet elması ihraç etmeye başlayacağız. Hatta şimdiden talepler de gelmeye başladı” diye konuştu. Honazlı Salça Kooperatifi Başkanı Hüseyin Top, Honazlı Salça adı altında markalaşarak cennet elması kurularını tüm Türkiye’ye istemeleri halinde gönderebileceklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2021, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER