“DÜNYADA İLKE ERİŞEN TOPLUMUN KADINI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeni ile mesaj yayımlayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkezefendi Belediye Başkan A. Adayı Şeniz Süzek Doğan, “Ne mutludur ki dünyada ilklerin lideri olan Atatürk sayesinde, Avrupalı kadınların dahi sahip olmadığı bu hakka Türkiyemizde, Türk kadınları sahip oldu. Böylesi bir hakka, Dünyada ilk olarak erişen toplumun kadını olmaktan son derece gurur duyuyorum” dedi.

“DÜNYADA İLKE ERİŞEN TOPLUMUN KADINI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkezefendi Belediye Başkan Aday Adayı Şeniz Süzek Doğan, 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeni ile mesaj yayımladı. Doğan, mesajında; “Bugün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü. Fakat bu tarihin Türkiye'deki kadınlar için daha farklı bir önemi var. 84 yıl önce Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden birisi gerçekleşti. Anayasa ve Seçim Kanunu’nda kadınlara seçme ve seçilme hakkının önü açıldı. Ne mutludur ki dünyada ilklerin lideri olan Atatürk sayesinde, Avrupalı kadınların dahi sahip olmadığı bu hakka Türkiyemizde, Türk kadınları sahip oldu. Böylesi bir hakka, Dünyada ilk olarak erişen toplumun kadını olmaktan son derece gurur duyuyorum. Ancak maalesef ki, aradan 84 yıl geçmesine rağmen biz kadınların meclisteki oranı yüzde 17’de kalmakta. Türkiye'de kadınlara milletvekili olma hakkının tanınmasının ardından yapılan seçimde 18 kadın vekil ile dünya 2. olan ülkemiz bugün maalesef 133. sırada.  Hayatın her alanında erkeklerle bir arada olmamıza, beraber paylaşmamıza, zorluklara göğüs germemize rağmen mecliste sadece yüzde 17’lik, siyasette ise çok daha düşük bir söz hakkına sahip olmamız kabul edilemez. Ülkemizin gelişmesi ve geleceğe umutla bakması ancak kuruluş kodlarına geri dönmesi ile mümkündür. Kurucumuz ve kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Kahraman’ olarak adlandırdığı ve ‘Sen yerlerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın’ diyerek önemine değindiği kadınlarımız olmadan bu gelişme sağlanamaz” diye konuştu.

“ÇOK DAHA FAZLASINI HAK ETTİĞİMİZE İNANIYORUM”

Doğan, sözlerine şöyle devam etti: “Kadın bir belediye başkan aday adayı olarak, kadınların gücüne ve bu sembolik temsilden çok daha fazlasını hak ettiğimize inanıyorum. Kadın olarak hayatı müşterek yaşadığımız erkeklerle siyasette, toplumumuzun geleceğini inşa sürecinde hak ettiğimiz yer kesinlikle bu değil. Bizler, kadınlar olarak, mücadele içine girdiğimiz her alanda başarılı olduğumuzu defalarca kez kanıtladık. Siyaset, bu alanlardan biri olmakla beraber, en iyi değerlendirmemiz, toplum için, gelecek için en fazla söz sahibi olmamız gereken alandır. Kadınlar olarak, siyaset arenasında yer almalıyız. Yer aldıkça birlik olmalı, güçlenmeli ve topluma huzuru, refahı ve barışı getirmeliyiz. Temsilde hakkımız olanı almak için hep birlikte omuz omuza mücadele etmeliyiz.”

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER