Dünyanın lezzetleri EGS’de yarışıyor

Denizli Genç Aşçılar Derneği tarafından düzenlenen Gastro World Master Chefs Uluslararası Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması, Denizli Büyükşehir Belediyesi EGS Fuar Alanı’nda misafirlerine kapılarını açtı.

Denizli Genç Aşçılar Derneği tarafından düzenlenen ve Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Pamukkale Belediyesi’nce desteklenen Gastro World Master Chefs Uluslararası Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması, Denizli Büyükşehir Belediyesi EGS Kongre ve Kültür Merkezi Fuar Alanı’nda kapılarını açtı. Bu yıl ilk kez Uluslararası Gastronomi Bölümü okuyan meslek Lisesi ve Üniversite öğrencilerin katıldığı Gastro World Master Chefs Uluslararası Gastronomi Festivali, alanında usta yerli ve yabancı birçok jüri üyesinin yer aldığı yarışma büyük heyecanla başladı. Yarışmanın açılış töreni, Denizli Büyükşehir Belediyesi önünden Valilik’e kadar devam eden kortej yürüyüşü ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından yarışmacılar, Denizli Büyükşehir Belediyesi EGS Kongre Kültür Merkezi’ne geçti. 35 ülkeden 80 yabancı jürinin yer alacağı festivalde, 10 ülkeden kıtalar arası yaklaşık 400 yarışmacı el lezzetlerini konuşturdu. Yarışmaya gastronomi bölümü okuyan meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra yöresel lezzetler kategorisinden de ev hanımları hünerlerini sergiledi.

GÜNÜN İLK BİRİNCİSİ; SEMA AKBOĞA

Festivalde gerçekleşen canlı performansların yanı sıra ev hanımları için yapılan yöresel lezzetler kategorisinden Denizli’de yaşayan 5 ev hanımı Denizli’nin yöresel lezzetlerini yerli ve yabancı birçok jüri üyesi sunumlarını ve lezzetlerini değerlendirdi. Yarışmacılar, yaprak sarmasından, işkembe dolmasına kadar birçok yöresel lezzeti jüri üyelerine sundu. Jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda yarışmanın birincisi Sema Akboğa, ikincisi Veda Sözeri ve üçüncüsü ise Melahat Erka oldu. Yarışmacıları ödüllerini ve sertifikalarını Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı’dan aldılar.

“BU YARIŞMA BANA AYRI BİR DEĞER KATTI”

Yarışmaya katılmaktan büyük bir gurur duyduğunu ifade eden Sema Akboğa, “Yemeklerime önem verip beni birinci seçen bütün jüri üyelerine çok teşekkür ediyorum. Daha öncede katılmış olduğum 4 yarışmadan derecem vardı. Bu yarışma da bana ayrı bir değer kattı. Birçok ev hanımlarının bu gibi yarışmalara katılarak hem kendilerini göstermeleri hem de yöresel kültürümüzü ön plana çıkarmaları gerektiğini düşünüyorum. Ben elimden geldiği kadarıyla Denizli’ye has yöresel lezzetleri sunmaya çalıştım. Bunu başarabildiysem ne mutlu bana. Umarım benim gibi birçok ev hanımı bunu başarabilir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER