EDEP'İN MART TEMASI: 'VATANSERVERLİK'

EDEP'İN MART TEMASI: 'VATANSERVERLİK'

Eğitimde Değerler Eğitimi Programı (EDEP) kapsamında velilere mektup gönderen İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, EDEP’in Mart ayı temasının ‘Vatanseverlik’ olduğunu açıkladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, ‘Eğitimde Değerler Eğitimi Programı’ (EDEP) kapsamında; aileleri bilgilendirmek ve onları da sürece dâhil etmek için,  her ayın başında işlenecek olan tema hakkında velilere ‘Veli Mektubu’ gönderiyor. 2018 Mart ayında itibariyle velilere mektup gönderen Oğuz, bu ay geneli tüm okullarda ‘Vatanseverlik’ temasının işleneceğini belirtti. Oğuz, EDEP kapsamında velilere gönderdiği mektubunda şu ifadelere yer verdi: “Mart ayı bizim tarihi geçmişimiz açısından oldukça önemli bir aydır. Bir birey için hafıza ne ise, ulus için de ‘tarih’ odur. Birlik, beraberlik ve iman gücüyle yokluk içinde yazılmış olan Çanakkale Zaferi tarihsel açıdan bütün dünya toplumlarını etkilemiş destansı bir zaferdir. Her satırında atalarımızın bizim için nasıl mücadele ettikleri ve bu vatana nasıl sahip çıkmamız gerektiği üzerinde durulmuş olan İstiklal Marşımızın kabulü de yine bu ayda gerçekleşmiştir. Bu marş şanlı tarihimizi unutmamamız ve her zaman bağımsızlık ruhu ile var olmaya devam etmemiz açısından çok önemlidir. Nitekim bunun önemini 15 Temmuz’da da gördük.”

“VATAN, MİLLETİMİZ İÇİN YALNIZCA BİR KAVRAM DEĞİLDİR”
“Vatan, milletimiz için yalnızca bir kavram değildir” diyen Oğuz, şunları söyledi: “Vatanın ifade ettiği değerler çok daha derindir. Vatanseverlik ise bireyin kendisini yaşadığı ülkeye ait hissetmesi olarak tanımlanmaktadır. Vatanseverlik değerine sahip öğrenci ve gençlerimizden haklarını bilip kullanması, sorumluluklarını yerine getirmesi, dünya ve ülke sorunlarına karşı duyarlı olması ve çözüm üretmesi, doğal mirasa karşı duyarlı olması, tarihsel mirası koruması, tarihsel süreç içinde kendi toplumuna düşen rol ve sorumlulukların farkında olması, toplumsal değerleri benimsemesi beklenir. Vatanseverlik değeri ile toplumsal düzen ve devamlılık sağlanır. Bu değeri karakterine bürümüş olan Ömer Halisdemir ve Fethi Sekin gibi birçok vatansever Kahramanımız gözünü kırpmadan bu vatan için canını feda etmiştir.”

 

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER