Ege Bölgesi’nin artık cennet elması da var

Denizli’de alternatif ürün olarak başlanan ve halk arasında ‘cennet elması’ olarak bilinen Trabzon hurmasında bu yıl, 5 bin 684 dekar alandan 3 bin 478 ton rekolte bekleniyor. Taze tüketimin yanında kurutularak da satışa sunulan Trabzon hurması, Ege Bölgesi’nde incirle yarışmaya başladı.

Ege Bölgesi’nin artık cennet elması da var

Ege Bölgesi’nin meyve deposu olarak bilinen Denizli’de, üreticilerin yöneldiği alternatif ürünlerden birisi de halk arasında ‘cennet elması’ olarak bilinen Trabzon hurması oldu. Taze tüketimin yanında kurusunun da aranan lezzetler haline gelen Trabzon hurmasında bu yıl, 5 bin 684 dekar alandan 3 bin 478 ton rekolte bekleniyor. Honaz İlçesi Kızılyer Mahallesi'nde üreticilik yapan emekli bankacı Osman Çavuş “5 yıl önce pazarlarda oldukça düşük fiyattan satılan cennet elmasının çabuk çürümesi ile alternatif değerlendirme yolları aramaya başladık. Yaptığımız araştırmalar ile cennet elmasını kurutarak Denizli Tarım Fuarı’nda tanıtımını yapmaya başladık. Talebin artması ile bugün itibariyle pazar da yaş olarak yaklaşık 3 Lira, ancak kurutulduğu zaman 30-35 Lira’ya alıcı bulmaktadır. İncir ile başa baş gitmektedir” dedi.

“EGE BÖLGESİ’NİN ARTIK CENNET ELMASI DA VAR”

Cennet elmasının muz ve kivi gibi dalından koparıldığı zaman yenebilen bir meyve olmadığını ifade eden Çavuş; “Cennet elmasının uygun ısı şartlarında kendiliğinden eren bir meyvedir. Biz de bu özelliğinden faydalanarak 25 C sıcaklık ve yüzde 20 nem oranını geçmeyen şartlarda 20-30 gün içerisinde tartarik asitin meyve şekerine dönüşmesi yani içinin bal yapması sağlanıyor. Bu şekilde ortaya çok güzel bir yemiş çıkıyor. Trabzon hurması meyveleri özellikle A vitamini ve karbonhidratlarca çok zengindir. Lifli bir meyve olduğundan sindirim sistemi için oldukça faydalı, besin ve besleyici değeri oldukça yüksektir. Trabzonhurmasını kuruturken hijyen şartlarına dikkat edilmelidir. Kabuğu soyulduğu için kurutma işlemi araç trafiğinden, haşerattan uzakta yapılmalıdır. Ürettiğimiz ürünler şu anda İstanbul ve Ankara’da yoğun olarak talep edilmektedir. Ege Bölgesi’nin artık incirinin yanında cennet elması da var.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER