Ege mutfağının geleneksel lezzeti: Gözleme

Son dönemde kadınların ev ekonomisine katkı sağladığı Ege mutfağının gelenekselleşmiş lezzetlerinden olan gözleme, her kesimden yoğun ilgi görüyor.

Ege mutfağının geleneksel lezzeti: Gözleme

Denizli’nin neredeyse hemen her semtinde gözlemeci bulunuyor. Gelenekselleşmiş bir tat olan gözlemeye, yaşlısından gencine kadar herkes büyük ilgi gösteriyor.

Ispanaklı, patatesli ve kabaklı çeşitlerinin yanında müşterinin isteğine göre malzemelerde değişiklik yapılabiliyor. İsteyen müşteriler kendi malzemesini getirerek kendi damak zevkiyle bu geleneksel tadı birleştirerek ortaya yeni bir lezzet çıkartabiliyor. 57 yaşındaki gözleme ustası Eşe Demirel, çocukluğundan beri bu işi yaptığını hatta çocukluğunda hep yufka yediklerini ve bu zanaatı annesinden öğrendiğini belirterek, “Burada ıspanaklı, patatesli, kabaklı börek ve yufka yapıyoruz. Bazlama yapıyoruz. Bezdirme yapıyoruz. Kim ne istiyorsa onu yapıyoruz. Hamur yoğrulmuş geliyor ama yetmezse ben de yoğuruyorum. Un, tuz ve su ile elimle yoğuruyorum. Kıvama gelince yapıyorum. Müşteriler ne tercih ederse, isteyene patatesli yapıyoruz. Kimisi iş getiriyor onu da yapıyoruz. Malzeme hazırlayıp veriyorlar. Yumurta getiriyorlar onu yapıyoruz. Ben buraya gireli 4’üncü sene oldu ama ben çocukluktan beri bu işi yapıyorum. Köyde biz hep yufka yerdik. Annem zorla öğretirdi bana ‘çevir salla deyip’ pişirmeyi” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2020, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER