Ege’nin Yörükleri Çivril’de buluştu

Çivril Belediyesi ile Çivril Yörük ve Türkmenler Derneği'nin birlikte düzenlediği 1. Çivril Yörük Şenliği; Bayraktepe Mesirelik Alanında gerçekleştirildi. Etkinliğe çevre illerden gelen vatandaşlar ve Yörükler katıldı.

Ege’nin Yörükleri Çivril’de buluştu

Çivril Belediyesi ile Çivril Yörük ve Türkmenler Derneği’nin birlikte organize ettiği; 1. Çivril Yörük Şenliği, Bayraktepe Mesirelik Alanı’nda, Türkiye’nin birçok ilinden ve yurtdışından gelen Yörüklerle gerçekleştirildi. Şenliğe; AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, davetliler ve vatandaşlar katıldı. Yöresel sanatçıların sahne aldığı şenlikte, birbirinden güzel manzaralar ortaya çıkarken; halk oyunları ve mehteran ekiplerinin gösterisi ise büyük beğeni topladı.

Bu yıl birincisini düzenlediklerinin altını çizen Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, “Bir yanımız Uşak, bir yanımız Afyon; Dazkırı, Evciler. Bütün Ege’yi kucaklıyoruz. Diğer taraftar Işıklı Gölümüz; Menderes’in kaynağı olan gölümüzle, Ege’nin toprakları sulanıyor. Bu topraklar cenab-ı Allah’ın bütün güzellikleriyle bizlere lütfettiği topraklar. Buraya gelen vatandaşlarımız Çivrilimizi gezsinler, görsünler. Işıklı Gölü’ndeki ‘nilüfer’ çiçeklerini görsünler. Koca Yaylamız var. Gümüşsu’da çok güzel bir şelalemiz var. Gümüşsu’da bir Tokalı Kanyonumuz var. Kendini böyle genç hisseden bütün hemşerilerimizi, gençlerimizi oraya davet ediyoruz. Böyle güzel bir memlekette sizleri misafir etmekten gurur duyuyorum. Buralar, 1176 yılında Miryokefalon Zaferi’yle Anadolu’nun Türkiye olduğu topraklardır. Bu şölenler inşallah devam edecek. 1071 Anadolu’nun kapıları Türklere açıldı. Ancak bilim adamları Çivril Özdemirci Köyü’nde 1071’den 100-150 yıl önce dedelerimizin izlerini tespit ettiler. Dağlarda obalarda koyunları kuzuları otlata otlata geldiğimiz yerler buralar. Şenliğimiz hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“ASLIMIZ, NESLİMİZ YÖRÜK”

Aslen Çivrilli olan AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan; ‘1. Çivril Yörük Şenliği’nin hayırlara vesile getirmesini diledi. Özkan; “Toyumuza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Buralara Orta Asya’dan, Horasan’dan geldik. Aslımız, neslimiz Yörük. Töre, Türklüğün özünü yansıtır. Aslımız, neslimiz Yörük’tür. Gelenek ve göreneklerimizi gençlerimizin bilmesi için bu şenliğe destek veren Yörük Derneği Başkanı Uğur Demir, Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan, Çivril Belediye Başkanımız Niyazi Vural’a çok teşekkür ediyorum. Bu topraklar Ata yurdudur. 1176 yılında Sultan Kılıçaslan, haçlılara karşı burada Miryokefalon Zaferi’ni kazandı. İşte zafer Çivril Ovası’nda kazanıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları'na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez’ demiştir. Yörük kardeşlerimiz bizim ne demek istediğimizi anlıyorlar. Allah toyumuzu, şenliğimizi payidar kılsın. Şenliğimiz hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER