EGİAD depremin yaralarını sarmak için harekete geçti

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), 30 Ekim Cuma Günü İzmir’de yaşanan 6,6 şiddetindeki depremin ardından depremzedelere yönelik başlattıkları yardım kapsamını genişletmek için üyeleriyle birlikte acil İcra Kurulu Toplantısı gerçekleştirdi.

EGİAD depremin yaralarını sarmak için harekete geçti

30 Ekim 2020 Cuma Günü İzmir’in Seferihisar İlçesi açıklarında 6,6 şiddetinde deprem meydana geldi. Depremin ardından Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), depremzedelere yardım konusunda harekete geçti. Depremin hemen ardından yönetim kurulu ile harekete geçen EGİAD, üyeleri ile koordine olarak yardım destek paketi hazırlıklarını başlattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, STK Afet Koordinasyon Masası ve Sosyal Hizmetler ile birlikte hareket eden EGİAD, üyeleriyle düzenlediği acil İcra Kurulu Toplantısı ile yardım edeceği ihtiyaç listesini de genişletti. Depremden bu yana üyelerini koordine ederek, lojistik, gıda, su, giyecek, hijyen kiti, dezenfektan, erzak, yatak, battaniye, mat, uyku tulumu, halı, masa, sandalye, seyyar WC, ofis desteği, odun, soba, cep ısıtıcı, palet, yalıtım plakası bağışı ve desteğinde bulunan EGİAD, çocukların ağır travma geçirdiği şu günlerde minikler için etkinlikler düzenlemeyi de ihmal etmedi.

“EGİAD’ın gücünü depremzedelere aktarmaya hazırız”

EGİAD bünyesinde Deprem Koordinasyon Komitesi’nin oluşturulmasına ve her gün çadır kentte iki yönetim kurulu üyesinin fiziken bulunmasına karar verilen toplantıda konuşan EGİAD Başkanı Mustafa Aslan, birçok kayıp verilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Başkan Aslan, “Böylesi güçlü bir depremden daha büyük kayıplarla çıkılmaması tek tesellimiz. Daha çok can kaybımızın olmaması tek avuntumuz. Yitirilen canlar için çok üzgünüz. İnanılmaz bir İzmir dayanışması var. Şehir dışından gelen, destek olan herkes umut veriyor. Şimdi evsiz kalan hemşerilerimiz için neler yapabiliriz, nasıl çözüm üretebiliriz onun üzerinde çalışıyoruz. Bizler de her gün onlarla aynı düşünceler içerisindeyiz. Canımızla başımızla çalışıyoruz, ta ki onlar düze çıkana kadar bu hepimizin sorumluluğudur” dedi. İzmir’in büyük bir sınavdan geçtiğini vurgulayan Başkan Aslan, “EGİAD olarak tamamen konsantre olarak yaraları sarmaya çalışıyoruz. EGİAD’ın gücünü depremzedelere aktarmaya hazırız” diye konuştu.

“Çocuklara el uzatacağız”

Depremin en büyük travmasını küçük çocukların yaşadığını ve onlara el uzatmanın en büyük sorumlulukları olduğunu dile getiren Aslan, bu kapsamda çocuk etkinlikleri ve travmanın atlatılmasına yardımcı olacak şekilde psikolog çalışmalarının da hazırlıkları kapsamında olduğunu vurguladı. Depremin İzmir’in gidişatı ile ilgili önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Başkan Aslan, uzun vadede üye işyerlerinin bulunduğu bölgelerde üniversitelerle birlikte deprem tetkikleri gerçekleştirebileceklerini de belirterek, “Bu deprem İzmir için önemli mihenk taşlarından biri olacak. Tarihte İzmir Yangını ne kadar önemli bir dönüm noktası olduysa bu deprem de böyle bir dönüm noktası yaratacak. İnşallah İzmir’e teveccühünü azaltmayan, ders alınmasını sağlayan ve deprem yönetmeliğine uygun bir yapılanmayı sağlayan bir dönüm noktası olur. El ele olursak bugünleri de atlatırız” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER