'EĞİTİM ÖÇ ALMA SİSTEMİNE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR'

'EĞİTİM ÖÇ ALMA SİSTEMİNE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR'
CHP Merkezefendi Teşkilatı tarafından Türkiye’deki eğitim sistemi hakkında Candoğan Parkı önünde bir basın toplantısı düzenlendi.  Adeta mini bir mitinge dönüşen toplantıya; CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli Milletvekili Kazım Arslan, İl Başkanı Mahir Akbaba, Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, milletvekili aday adayları, partililer ve vatandaşlar katıldı. İBRAHİM ALAYONT
CHP Merkezefendi Teşkilatı tarafından Türkiye’deki eğitim sistemi hakkında Candoğan Parkı önünde bir basın toplantısı düzenlendi.  Adeta mini bir mitinge dönüşen toplantıya; CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli Milletvekili Kazım Arslan, İl Başkanı Mahir Akbaba, Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, milletvekili aday adayları, partililer ve vatandaşlar katıldı. Eğitimin Cumhuriyet Halk Partisi için olmazsa olmazlarından olduğunu vurgulayan CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, “Onlarca yıldan beri Cumhuriyet Halk Partisi bu ülke için eğitimin bilimsel, çağdaş bir program içerisinde olmasında üzerine düşen bütün sorumluluğu yerine getirmiştir. Özellikle son yıllarda eğitim konusunda sadece müfredat anlamında değil, nitelik olarak da bir sıkıntı yaşadığımız ortadadır. Ne yazık ki eğitim sistemi içerisinde sınavdan sınava sürüklenen çocuklar, bu tempoda sıkıntı yaşayan aileler ve tek bir sınava dayanak alarak geleceğini belirlemeye çalışan gençler hüsrana uğramışlardır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler de üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız” diye konuştu.

“TEV ANADOLU LİSESİ NİTELİKSİZ OKULLAR ARASINDA”
Türkiye’deki eğitim sistemini eleştiren Başkan Varlıker; “Bazı illerimizden daha büyük nüfusa sahip Pamukkale İlçemizde nitelikli okul olarak Yaşar Kımıl Fen Lisesi dışında, bir tek Anadolu Lisesi yer almamaktadır. Gözde okullarımızdan TEV Anadolu Lisesi niteliksiz okullar arasında olup, Merkezefendi Belediyesi’nin yapmış olduğu Anadolu İmam Hatip Lisesi ise henüz eğitim hayatına başlamadan nitelikli okul listesine alınmıştır” dedi. 

“EĞİTİM ÖÇ ALMA SİSTEMİNE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR”
Tolga Varlıker devamla şunları söyledi; “Ne yazık ki Babadağ, Çivril, Tavas dışında hiçbir çevre ilçemizde nitelikli okul bulunmamaktır. Veliler bu durumda ya zorunlu göç yapacak ya da çocuğunu özel liselere göndermek zorunda kalacaktır. Amaç başarısızlığı kanıtlanmış İmam Hatip Liselerine öğrenci devşirmektir. Bir başka tehlike ise; tercihlerinde yerleşemeyen öğrenciler açık liselere yönlendirilecektir. Açık liseler öğrenciyi eğitim ve öğretimden uzaklaştırdığı gibi onları her türlü tehlikeye karşı korumasız bırakmaktadır. Dershaneler kapatılınca, destek kursları arttırılmıştır. Ancak öğretmenlerin, öğrencilere ek kaynak önermeleri yasaklanmıştır. Böylece çocuklarımız özel kurslara yönlendirilmiştir. Eğitim adeta öç alma, dayatma sistemine dönüştürülmüş ve çocuklarımızın geleceği ile oynanmıştır. Normal okulların içine bile İmam Hatip sınıfları açılmıştır. Bilim de, eğitim de, cemaatlere teslim edilmiştir. Eğitimde 4+4+4 dayatması orta öğretimde eğitimden uzaklaşan öğrenci oranını ne yazık ki yüzde 38’lere taşımıştır. Müfredatlar çağdışıdır. Bilim, Sanat ve Beden Eğitimi derslerinin sayısı sürekli azaltılmaktadır. Otizmli çocuklarımızın en çok ihtiyacı olan beden eğitimi dersi azaltılmış yerine ise zorunlu din dersi eklenmiştir. İlimizde İmam Hatip okullarının her türlü ihtiyaçları en iyi şekilde sağlanırken diğer devlet okullarına aynı destek verilmemektedir. Bu adaletsiz bir yaklaşım olduğu gibi insan hakları ve eşitlik ilkesine de aykırıdır. Eğitimin temel hedefi, öğrencilerimizde olumlu davranış değişiklikleri oluşturmaktır.” 
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER