“EĞİTİMDE NİTELİĞİ GÖZETMEYENLER ÜLKENİN KADERİYLE OYNAR”

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Güne Bakış programının konuğu olan ve eğitimde niteliğin önemini vurgulayan Denizli Uğur Okulları Kurucusu ve Eğitimci Mustafa Kemal Arslan; “Kim hangi amaçla ve hangi düşünceyle olursa olsun eğer eğitimde niteliği gözetmezse, niteliği arttırmaya çalışmazsa, ülkenin kaderiyle oynar ve bunun vebalini ödeyemez” dedi.

“EĞİTİMDE NİTELİĞİ GÖZETMEYENLER ÜLKENİN KADERİYLE OYNAR”

Denizli Uğur Okulları Kurucusu ve Eğitimci Mustafa Kemal Arslan, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan Güne Bakış programına konuk oldu. Arslan programda eğitim sistemi, okulların niteliği ve sınav sistemleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.  Öğrencilere tatil dönemi için önerilerde bulunan Arslan; “Yaz tatili adı üstünde tatildir. Fakat ülkemizde ‘sınavlar’ diye bir gerçek var.  Liseye ve üniversiteye geçişte sınavlar var. Milyonlarca kişi içinden seçilmeniz gerekiyor.  Dolayısıyla özellikle 7’nci ve 8’inci sınıflarla, 11’inci ve 12’nci sınıfların yaz tatillerinde daha çok ders çalıştıklarını biliyoruz.  Özellikle 8’ler ve 12’ler planlı programlı bir şekilde her üç ya da dört günde bir mola verebilirler.  Küçük periyotlar halinde çalışmalarını sürdürmeleri gerekiyor. Çalışmalarının dışında mutlaka birkaç kitabı düzenli olarak okumaları gerektiğini düşünüyorum. Amacımız günceli yakalamak ve güncel üzerinden öğrencilerle sağlıklı iletişim kurmak. Kitaplar, filmler, tiyatro oyunları, çok sevdiği insanlarla yapılan sohbetler onları besleyecektir. Bir sonraki yıla daha da dinlenmiş olarak gelebileceklerdir. Günde 6 dakika kitap okumak stresi yüzde 68 oranında azaltıyor. Başka bir Dünya’ya giriyorsunuz” dedi.

 “12 BİN ÖĞRENCİ İÇERİSİNDEN 780’İ NİTELİKLİ OKULLARA YERLEŞECEK”
Sürekli değişiklik gösteren sınav sisteminden herkesin şikâyetçi olduğunu belirten Arslan; “Sisteme çeki düzen vermek gerektiği kesin. Bu bir kere tasarlanmalı ve yıllarca yürümeli diye düşünüyorum. Bu yıl yeni yapılan sınavdaki değişiklikle ‘nitelikli okullar’ denilen okullar tanımlandı. Denizli’de 3 grup okul var. 3 tane Anadolu İmam Hatip Lisesi nitelikli okul ilan edilmiş durumda. Bunların toplam kontenjanı 320.  6 tane Anadolu Meslek Lisesi bulunuyor. Bunların toplam kontenjanı da 240.  Tabi herkesin merakla beklediği Anadolu Liseleri, Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Lisesi var. Bunlardan da 7 tanesi ilan edilmiş durumda. Toplam kontenjan 780. Anadolu İmam Hatip, Meslek Lisesi ve Anadolu Fen Lisesi’nin toplamı Denizli Merkez’de bin 340.  Bu sınava yaklaşık 12 bin öğrenci girdi. Yani 12 bin öğrenci içerisinden 780’i bu okullara yerleştirilecekler. Öğrenciler puanlarına göre yerleştirilecek. 780 öğrenciden sonra kalanlar, mahallelerine en yakın okullara kaydolacaklar. Bunların içerisinde normal liseler de var, Anadolu Liseleri de, Meslek Liseleri de.  Artık o öğrenciler bunların içerisinden tercih yapacaklar.  Bunlar devlet okulları için geçerli. Özel okullar için değil. Onlar sınavla almıyorlar. Mahalledeki okula ilk bine girememiş her seviyeden öğrenciyi alacak. Arada korkunç bir makas oluşacak. Öğrenci ve veli bu noktada özel okula karar veriyor” diye konuştu.

 “UĞUR’UN EN ÖNEMLİ FARKI, İDEALİST OLMASIDIR”
Uğur Okulları’nı diğer özel okullardan ayıran özellikleri aktaran Arslan; “Denizli çok gelişimci, cesur insanların olduğu bir kent. Eğitime de ciddi anlamda önem veren bir kent. Denizli’de, eğitimde özelleşme teşvik edilince çok fazla özel okul oluştu. Bunun hem iyi hem de sakıncalı tarafları var. Doğru düzgün eğitim yapılamazsa kaybedilmiş öğrenciler olur. Bu yüzden velilerin çok iyi araştırması, okul üzerinden öğrencileri takip etmesi gerekiyor. Uğur’un farkı ise 1968’den beri hizmet vermesi ve köklü bir okul olmasıdır. Buna bağlı olarak da uygulamaları var. Bizim çocuklara yaptığımız sınavların önemli bir bölümü Türkiye geneli yapılıyor. Ciddi bir elemeden geçiyor. Uğur’un en önemli farkı, idealist olmasıdır. Bu yüzden bizim okulumuz fazla disiplinlidir. Etkinlikler yaparız ve çocukları dahil ederiz.  Çocukların sorumluluk almaları ve kendini ifade etmeleri sağlanır. Çocuğun sorgulamasını, devamsızlığını, öz güvenini, disiplini ciddiye alırız.  Özel okul olması, isteyenin istediği gibi hareket edeceği anlamına gelmez” ifadelerini kullandı.

“NİTELİKLİ İNSAN YETİŞTİRMEYİ ÖNEMSİYORUZ”
“İyi bir eğitim, nitelikli bir insan yetiştirebilmektir” diyen Arslan şunları aktardı: “Nitelikli insan ise; anlayan, anladığından sonuçlar çıkaran, özgür iradesiyle seçimler yapabilen ve arkasında durabilen, eleştiren, geliştirmeye çalışan, sorgulayan insandır. İyi bir eğitim nitelikli insan yetiştirir. Dünya çapında iki tane psikoloğun bir iddiası oluyor. ‘Niteliksiz insanların, niteliksiz olduklarından haberleri yoktur’ diyorlar ve bunun üzerine ciddi bir çalışma başlatılıyor. Sonucunda; niteliksiz insanlar, niteliksiz olduklarının farkında değillerdir, niteliksiz insanlar nitelikli insanların nitelikli olduklarının farkında değillerdir ve niteliksiz insanlar kendilerini çok nitelikli görmektedirler gibi bulgular ortaya çıkıyor. Biz nitelikli insan yetiştirmeyi çok önemsiyoruz.  Bir çıkarım yapmak istiyorum. Kim hangi amaçla ve hangi düşünceyle olursa olsun eğer eğitimde niteliği gözetmezse, niteliği arttırmaya çalışmazsa, ülkenin kaderiyle oynar ve bunun vebalini ödeyemez. Nitelikli insanların olduğu toplum huzurlu, anlayışlı bir toplumdur. Böyle toplumlarda yarınınıza inanırsınız.”

UMUT AYANA  

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2018, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER