EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKCİ EŞLİK ETTİ

EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKCİ EŞLİK ETTİ

Başbakan Binali Yıldırım bir dizi temaslarda bulunmak amacıyla Belarus’a gitti. Belarus ziyaretlerinin ardından Almanya’ya geçecek olan Başbakan Yıldırım’a Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de eşlik edecek.

Başbakan Binali Yıldırım bir dizi temaslarda bulunmak amacıyla Belarus’a gitti. Belarus ziyaretlerinin ardından Almanya’ya geçecek olan Başbakan Yıldırım’a Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de eşlik edecek. Belarus ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yıldırım, “Ziyaretimiz, Türkiye'den Belarus'a Başbakan düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olması açısından önemlidir. Ziyaretimiz kapsamında ekonomik iş birliğinin ve karşılıklı yatırımların daha da geliştirilmesi için yeni tedbir ve kararları ele alacağız. Ziyaretimiz kapsamında Belarus'ta; Cumhurbaşkanı, Başbakan ve her iki meclis başkanlarıyla baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştireceğiz. Ziyaret kapsamında farklı konularda ikili anlaşmalar imzalayacağız” dedi. Başbakan Yıldırım, “Almanya ile ilişkilerimizi, köklü temellere dayanan dostluk çerçevesinde ilerletmeyi öngörüyoruz, umut ediyoruz. Son zamanlarda Almanya'nın bölücü terör örgütüne karşı daha kararlı tutumu bu bakımdan ümit vericidir, müspet bir gelişmedir” diye konuştu.  

“HEYET ÇALIŞMALARINI TAMAMLADI”
Milli Mutabakat Komisyonu ile ilgili Başbakan Yıldırım, "Bu konuda her iki partinin görevlendirilen heyeti çalışmalarını tamamladı. Parti liderleri tarafından son şekli verilecek ve böylece mutabakat metni kamuoyuyla paylaşılmış olacak" dedi.

“HELİKOPTERİN DÜŞÜRÜLDÜĞÜNE YÖNELİK HERHANGİ BİR DELİL, BELİRTİ YOK”
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'de kırıma uğrayan ATAK helikopteri ile ilgili de açıklama yapan Başbakan Yıldırım, “Helikopterin düşürüldüğüne yönelik herhangi bir delil, belirti yok. Fakat bütün ihtimalleri gözardı etmeden bir kaza kırım heyeti oluşturuldu silahlı kuvvetleri bünyesinde. Bu çalışma halihazırda devam ediyor, henüz tamamlanmış değil” diye konuştu.

“BAZI İHLALLER OLDU VE BUNA KARŞILIK VERİLMİŞTİR”
Yunanistan Başbakanı Çipras ile telefon görüşmesine değinen Başbakan Yıldırım, "Son günlerde Kardak kayalıklarıyla başlayan bu gerilimde, bazı ihlaller olmuş ve buna karşılık verilmiştir. Bundan sonrasının daha sakin, karşılıklı anlayış içerisinde ve sürekli iletişim hattının açık olmasıyla, siyasi ve diplomatik alanda çözülmesi yönünde bir mutabakata vardık. Zannediyorum Mayıs ayında bir NATO Genelkurmay Başkanları Toplantısı olacak. Bu çerçevede iki ülkenin Genelkurmay Başkanları da bir araya gelip sahadaki bu yaşanan sorunların daha da tırmanmaması için gerekli tedbirleri karşılıklı görüşmüş olacaktır” (DHA)

GAMZE ŞAFAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER