EKONOMİ BAKANI ZEYBEKCİ 2018 HEDEFLERİNİ ANLATTI

EKONOMİ BAKANI ZEYBEKCİ 2018 HEDEFLERİNİ ANLATTI

Denizli’ de Akgün şirketler Grubu ve Karpa Karşıyaka Pazarlama ortaklığında kurulan Duratiles Konsept Mağaza açılışına katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yaptığı konuşmada “Zeytin Dalı” operasyonuna vurgu  yaparak, Türkiye’nin etrafındaki ateş çemberi bundan 15 sene önce olsaydı Türkiye’de yer yerinden oynardı, darmadağın olurduk” İfadelerini kullandı. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Denizli’ de Akgün şirketler Grubu ve Karpa Karşıyaka Pazarlama ortaklığında kurulan Duratiles Konsept Mağaza açılışına katıldı. Açılışa Zeybekci’nin yanı sıra Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Ak Parti İl Başkanı Necip Filiz, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Akgün Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Akgün katıldı.

 Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, burada yaptığı konuşmada “Zeytin Dalı” operasyonuna vurgu  yaparak, Türkiye’nin etrafındaki ateş çemberi bundan 15 sene önce olsaydı Türkiye’de yer yerinden oynardı, darmadağın olurduk” İfadelerini kullandı. 

“TÜRKİYE DÜNYA İNŞAAT SEKTÖRÜ VE MÜTEAHHİTLİK LİSTESİNDE 2. SIRADA”
İnşaat sektöründe Türkiye firmalarının dünyada söz sahibi olduğunu söyleyen Bakan Zeybekci, “Dünyada inşaat sektörü, malzemeler ve bu teknolojiler artık dünyadan soruluyor. Türkiye dünya inşaat sektörü ve müteahhitlik listesinde 2. sırada 400 milyar dolara yaklaşan çok önemli projeleri dünyada artık Türkiye yapıyor. Afrika’da milyarlarca dolarlık demiryolları Türkiye yapıyor. Ortadoğu’da 5 milyar dolarlık havaalanlarını dünyanın en zor işlerini Türkiye yapıyor” dedi.

Bakan Zeybekci, İstanbul’da yapımı hızla devam eden Türkiye’nin en büyük projelerinden, dünyanın en büyük havaalanı 3. Havalimanı inşaatında dura-tiles seramiklerinin kullanıldığını belirtti. Zeybekci, dura-tiles’i dünyanın değişik bölgelerinde yeni yapılacak yatırımlarda da görmeyi arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

“SUSKUNLUĞUMUZU ACİZLİĞİMİZ ZANNETTİLER”
Bakan Zeybekci şöyle devam etti: “Türkiye’nin vermiş olduğu mücadele, Türkiye’nin kendine tehdit olarak gördüğü bu coğrafyadaki terör örgütlerine bir fiil müdahalesi. Yada başka ülkelerin Türkiye aleyhine yaptıkları. Bunlar 15 sene önce olsaydı Türkiye’de yer yerinden oynardı, darmadağın olurdu. Bugüne kadar suskunluğumuzu acizliğimiz zannettiler. Allah’ın izni ile bizlere yan gözle bakan gerek içeride gerek dışarıda nerede olursa olsun bu milletin evlatları hesap sormaya başladı ve hesap sormaya devam edecek. Onları o inlerine o beton yığınlarının arasına gömecek, Suriye’de barışı ve demokrasiyi temin edecek, Suriye’nin toprak bütünlüğü içerisinde oradaki Arabı, Türkmeni, Kürdü barış ve huzuru içerisinde yaşacak ortamı sağlayıp geleceğiz.”

“DÜNYANIN EN BÜYÜK 35 EKONOMİSİ İÇERİSİNDE DE TÜRKİYE 1 NUMARA”
Türkiye dünyada 1 numaralı büyüyen ülke olduğunu hatırlatan Zeybekci, “Şaka değil G20 dünyanın en büyük 20 ekonomisi içerisinde Türkiye 1 numara büyümede. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) içerisinde yani dünyanın en büyük 35 ekonomisi içerisinde de Türkiye 1 numara. Gerek ihracatında gerek istihdamında her alanda Türkiye ekonomisi ile ilgili ümidimiz artarak devam ediyor. Türkiye ekonomisi ile ilgili beklentilerimiz devam ediyor. 2017’de onlar ne dedi? ‘yüzde 2-2,5 büyüyecek’ dediler, biz geçen sene mart ayı sonunda yüzde 6 ve üzerinde büyüyecek dedik. 4 defa 5 defa revize ettiler yine yakalayamadılar. 2018 yılında da aynısını söylüyoruz, 2018’de Türkiye yaklaşık olarak özel sektör eliyle 100 milyar doların üzerinde yatırım yapacak. Bunun doğrudan büyümeye, istihdama ve ihracata etkisi olacak” diye konuştu. 

Zeybekci, daha sonra firmanın açılışını yaptı, ardından bir otomobil modelinin tanıtım toplantısına katıldı. Bakan Zeybekci ardından da Pamukkale-Karahayıt’a geçerek DENİB’in ev sahipliğini üstlendiği İhracatçı Birlikleri Zirvesi’ne katıldı.

HABER MERKEZİ/İHA

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER