EKONOMİ BAKANLIĞI'NDAN ÇELİK VE ALİMİNYUM AÇIKLAMASI

EKONOMİ BAKANLIĞI'NDAN ÇELİK VE ALİMİNYUM AÇIKLAMASI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin çelik ve alüminyum ithalat ve ihracatıyla ilgili olarak AB Ticaret Komiseri Sayın Cecilia Malmström ile bir telefon görüşmesi yaptığı açıklandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “2017 yılı itibarıyla çelikte ABD’ye ihracatımız 1,2 milyar dolar, alüminyumda ise 78,5 milyon dolar olup bu kapsamda Bakanlığımızca söz konusu gelişmeler yakinen takip edilmekte; ABD ve diğer ihracatçı ülke/ülke grupları nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmaktadır.” denildi.

Ekonomi Bakanlığı çelik ve alüminyum ithalat ve ihracatıyla ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklama  “2017 yılı itibarıyla çelikte ABD’ye ihracatımız 1,2 milyar dolar, alüminyumda ise 78,5 milyon dolar olup bu kapsamda Bakanlığımızca söz konusu gelişmeler yakinen takip edilmekte; ABD ve diğer ihracatçı ülke/ülke grupları nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bu çerçevede Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci, 5 Mart 2018 tarihinde AB Ticaret Komiseri Sayın Cecilia Malmström ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. İki taraf, ilerleyen süreçte Dünya Ticaret Örgütü platformunda birlikte hareket edilmesi yönünde mutabakata varmıştır” denildi.

Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada daha sonra şu görüşlere yer verildi:  “Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 20 Nisan 2017 tarihinde yayımlanan Başkanlık Bildirisiyle, çelik ithalatının ulusal güvenlik üzerinde bir tehdit oluşturup oluşturmadığının incelenmesi için 1962 yılına ait “Trade Expansion Act”in 232. Bölümü (Section 232) kapsamında re’sen soruşturma başlatmış olup mezkûr soruşturma neticesinde ABD Ticaret Bakanlığı’nın ABD Başkanına sunduğu raporun gizli olmayan versiyonu 16 Şubat 2018 tarihinde ABD Ticaret Bakanı Sayın WilburRoss tarafından kamuyla paylaşılmıştır. Bilahare 1 Mart 2018 tarihinde ABD Başkanı, tüm dünyaya yönelik çeliğe karşı % 25, alüminyuma karşı ise % 10 ilave gümrük vergisi getirileceğini açıklamıştır. 2017 yılı itibarıyla çelikte ABD’ye ihracatımız 1,2 milyar dolar, alüminyumda ise 78,5 milyon dolar olup bu kapsamda Bakanlığımızca söz konusu gelişmeler yakinen takip edilmekte; ABD ve diğer ihracatçı ülke/ülke grupları nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bu çerçevede Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci, 5 Mart 2018 tarihinde AB Ticaret Komiseri Sayın Cecilia Malmström ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. İki taraf, ilerleyen süreçte Dünya Ticaret Örgütü platformunda birlikte hareket edilmesi yönünde mutabakata varmıştır.”

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER