'Ekonomi ve Hukuk Buluşmaları' Denizli'den başladı

Dünya Gazetesi'nin Daha İyi Yargı Derneği ile birlikte Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu, Denizli Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu, Denizli Genç İş İnsanları Derneği, Denizli Barosu iş birliğiyle düzenlediği ‘Ekonomi ve Hukuk Buluşmaları’, Denizli’den start aldı.

'Ekonomi ve Hukuk Buluşmaları' Denizli'den başladı

Dünya Gazetesi'nin Daha İyi Yargı Derneği ile birlikte Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED), Denizli Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (DESİAD), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD) ve Denizli Barosu iş birliği ile organize ettiği, Ekonomi ve Hukuk Buluşmaları, Denizli’den başladı.

Denizli’den başlayarak 22 ilde yapılacak buluşma, Merkezefendi Kültür Merkezi’nde yapıldı. Buluşmanın açılış konuşmasını yapan Daha İyi Yargı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hande Hançer; dernek hakkında bilgiler paylaşarak, “Bizler çalışmalarımızı yaparken yargı ile ilgili tüm paydaşlarla bir araya gelip, mutabıklık aramayı önceliklendiriyoruz. Paydaşlarımızla tartışarak, geliştirilmiş önerilerin hayata geçirilmesi için çaba gösteriyoruz” dedi.

“EKONOMİ VE DEMOKRASİ ÖNEMLİ HALE GELDİ”

TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Reyhan Aktar; şunları kaydetti: “Tarih, kültür ve ekonominin kesiştiği, Ege’nin incisi Denizli’de, ülkemizin aydınlık geleceği için her ses ve her düşüncenin yaratacağı ortak paydayı bulmak ve çözüme giden yolda fikirlerimizi paylaşmak için bir aradayız. 30 federasyon ve 284 dernek ile TÜRKONFED bünyemizde bulunan 50 bine yakın şirketin varlığıyla ortak ve büyük bir aile olmayı hayal ettiğimiz fikirlerimizin ve görüşlerimizin çeşitliliğini yansıttığımızı bu buluşmalarla, bu düşünceleri bu hayalleri büyüttüğümüzü düşünüyoruz. Zira bu etkileşimli platformda paylaşılan her görüş ve her bir fikrin önümüzdeki ufku alabildiğine çeşitlendirdiğine ve genişlettiğine inanıyoruz. Bugün Ekonomi ve Hukuk Buluşmaları kapsamında bu ufku genişletecek olan birbiriyle birçok yönden ilişkili iki kavram üzerinde yapacağımız kıymetli paylaşımlar olacak. Bunlar, ekonomi ve demokrasi. Bu iki kavram özellikle içinden geçtiğimiz süreçte daha da önemli hale geldi. Ülkemizin gelecek tablosunu hayal ettiğimiz güzelliğe kavuşturmak için yalnızca tek bir renge, tek bir fırçaya bağlı kalmamalıyız. Bu resmi güzelleştirecek tüm unsurları bir arada düşünmeli, her birini özenle kullanmalıyız. Bu unsurlar arasında toplumsal refaha ulaşmamızı ve sürdürülebilir kalkınmayı yakalamamızı mümkün kılacak olan da şüphesiz gelişmiş bir demokrasi kültürünün güçlendirilmesidir. İstikrar ve güven üzerinde ayakta kalan ekonomilerin en önemli teminatı da bu kültürü egemen kılacak hukukun üstünlüğünü sağlamaktır. Gelişmiş bir ekonomi için gelişmiş bir demokrasiye güçlü Türkiye hayaline ulaşmak için yargı bağımsızlığı, başta fikir, ifade, medya özgürlüğü, adil yargılanma hakkı hukuku gibi her şeyden üstün tutacak değerlerin sağlanması gerekmektedir.”

“HUKUKUN ÜSTÜN OLMADIĞI YERLERDE GÜVEN ORTAMI OLUŞMAZ”

Gelişmiş ve sürdürülebilir bir ekonomi için güvenli bir hukuk sisteminin olmazsa olmazı olduğunu ifade eden Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Gerek büyük sermayedarlar ve büyük şirketler gerekse küçük şahsı şirketleri olsun, yaptıkları eylemler neticesinde hangi hukuki sonuçlarla karşılaşabileceklerini bilmelerini istemektedirler. Bu da yatırımcının en büyük hakkı olduğunu düşünüyorum. Gerek yerli sermayedar, gerekse yabancı sermayedar, hukuksuzluğun ve belirsizliğin olduğu ortamlardan her daim kaçar. Buraya yatırım yapmak istemez. Hukukun üstün olmadığı, üstünlerin hukukunun olduğu yerlerde güven ortamı oluşmaz. Aynı eylemler, farklı sonuçlar doğurur. Yatırımcılar böyle coğrafyalardan her daim kaçmıştır. Güçlü ekonomilere baktığımızda; hukukun üstün olduğu, stabil olduğu, ayaklarının üzerinde duran coğrafyalardaki ekonomiler, daha çok kalkınmıştır. Umut ediyoruz ki ülkemiz de bu adımlarla yürür. Toplumların refahını sağlamak, bizim için çok önemlidir. Toplumların refahını sağlama doğrultusunda hukuk ve ekonomi kavramlarının birbirilerini tamamlaması gerekir” diye konuştu.

“HUKUK SORUNU, ULUSAL SORUNDUR”

Bu çalışmayı bize iletildiğinde Denizli Barosu’nun da bu işin içinde olması gerektiğini istediklerini söyleyen Denizli Baro Başkanı Av. Adnan Demirdöğer; “Avrupa’nın ortasında bir savaş yaşanıyor. Gerçekten insanlık suçu işleniyor. Fakat bu savaşla ilgili olarak maalesef, gerek toplumuzun gerekse dünyadaki toplumların, bu savaşla olumlu veya daha da etkili olabilecek şekilde tepki göstermediğinin üzüntüsünü yaşıyorum. Savaş; ırk, dil ve benzeri hususları gözetmeden bir insanlık dramı yaşatmaktadır. Savaşın her türlüsüne, hangi sebeple olursa olsun hangi gerekçeyle veya hangi haklı nedenle olursa olsun yaşanmaması gerekir. Toplumların her birini bu savaşın etkin bir şekilde karşı çıkması gerektiğine düşünüyorum. Genel olarak Türkiye’de yargı görevini yürütenler, kendilerini birey hak ve özgürlüklerinin güvencesi, hukukun herkese eşit uygulandığının garantisi olmaktan ziyade, devletin çıkarlarını koruyucu kişiler olarak görme eğiliminde olmuşlardır. ‘Hukukun üstünlüğü’ kavramı, devlete tabi olan bir hukukilik olarak algılanmaktadır. Devletten önce gelen, devletin varlığına öncelenen ve dolayısıyla devletin de tabi olması gereken bir hukukun üstünlüğü misyonu ne yazık ki ülkemizde yerleşik değildir. Hukuk devleti sorunu, sadece adliyeye giden ve ya buralarda çalışan kişilerin sorunu olmadığı, topyekun ulusal bir sorun olduğu unutulmamalıdır” diye konuştu.

2 PANEL DAHA YAPILDI

Yapılan açılış konuşmalarının ardından ilk paneli; ‘İş Dünyasının Hukuktan Beklentileri ve Sorunlar’ adıyla yapıldı. Moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ’ın yaptığı panele; GESİFED Başkanı ve TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Oktay Mersin, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ile DEGİAD Başkanı Hakan Urhan konuşmacı olarak katıldı. Etkinliğin ikinci paneli ise “Önerilerin Eleştirisi, Geri Bildirim ve Tavsiyeler” adıyla gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar’ın yaptığı panelde; Denizli Barosu Başkanı Av. Adnan Demirdöğer, Denizli Barosu avukatlarından Aysun Nalbant, DESİAD Başkanı İbrahim Şenel panelde konuşma gerçekleştirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER