“ELEKTRİK ZAMLARI SANAYİCİYİ ÜRKÜTÜYOR”

Denizli Sanayi Odası, Temmuz ayı olağan meclis toplantısını 31 Temmuz Salı günü gerçekleştirdi.  Meclis toplantısında, ekonomik verilerin konuşulduğu toplantı sırasında elektriğe gelen zam haberi, sanayicileri şaşırttı.

“ELEKTRİK ZAMLARI SANAYİCİYİ ÜRKÜTÜYOR”

Denizli Sanayi Odası, Temmuz ayı olağan meclis toplantısını 31 Temmuz Salı günü Oda hizmet binasından gerçekleştirdi. Ekonomik verilerin konuşulduğu toplantı sırasında elektriğe gelen zam haberi, sanayicileri şaşırttı.

Meclis üyelerine yönelik konuşma yaparak ekonomik verileri değerlendiren DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Ekonominin yapısal sorunları ile enflasyon karşılıklı birbirini besleyerek her geçen gün biraz daha büyüyor. Ne yazık ki ithalata bağımlı bir üretimimiz var ve ekonomide de büyük oranda dış kaynaklara bağımlıyız. Bu nedenle kurlarda yaşanan yükseliş tüm dengelerimizi sarsıyor. Dünyadaki istenmeyen ve beklenmeyen olayların da etkisiyle ülkemizde yabancı paralar gerçekten sanayiciyi ürküten noktalara geldi. ABD Dolarının neredeyse 5 TL’lere yaklaştığı bir ekonomide bütçelerimizi ve bilançolarımızı yönetmek zorlaştı. Diğer taraftan mevduat faizinin %20’lere geldiği yerde ticari faizler de inanılmaz yükseldi. Tüm bu gelişmeler sanayiciyi düşündürüyor.” dedi.

Açıklamalarına meclis toplantısında yaşadıkları bir enstantane ile devam eden Keçeci, “Gıda meslek komitemizin sektörel sorunları arasında yer verdiği elektrik zamları konuşulurken yeni elektrik zamları hakkında haber geldi. İlk haber geldiğinde aramızda inanmayan arkadaşlarımız oldu. Sanayiciler olarak bizler için maliyet hesabı, hayati derecede önemlidir. Elektriğe gelen üst üste zamlar ve kredi faizlerindeki artış nedeniyle maliyet hesabı yapamaz hale geldik. Yılbaşından bu yana sanayicilerimizin kullandığı elektriğe neredeyse %50 civarında zam geldi. Bu kaldırabileceğimiz bir yük olmaktan çıktı. Birtakım maliyetleri azaltmak için örgütlendiğimiz organize sanayi bölgelerinde de durum farklı değil. Organize sanayi bölgeleri cazibesini yitirdi. Kısa zamanda bu konuda aksiyon alınmazsa, 2019’a kadar sağlam bilançolu şirket kalmayacak. Daha fazla üretmemiz gereken yer ve zamanda, sanayici üretimden ve yatırımdan korkar oldu. Dolayısıyla bu zamların önümüzdeki süreçte hem üretime hem de buna bağlı olarak ihracata olumsuz yansıyacağını düşünüyorum çünkü ihracatçının bu artan maliyetlerle malını satma şansı oldukça azalacak.” dedi.

HABER MERKEZI

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER