ELMANIN ANAVATANI ÇİVRİL’DE FESTİVAL HEYECANI

Çivril Belediye Başkanı Gürcan Güven, 30 Ağustos- 2 Eylül arasında düzenlenecek olan 22’inci Uluslararası Elma-Tarım ve Kültür Festivali öncesinde Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Denizli halkını festivale davet eden Başkan Güven; “30 Ağustos Zafer Bayramı olmasıyla birlikte aynı zamanda Çivril’in kurtuluş yıldönümü. Çifte bayramımız var” dedi.

Çivril Belediyesi tarafından ilçede 30 Ağustos- 2 Eylül tarihleri arasında 22’nci Uluslararası Elma-Tarım ve Kültür Festivali gerçekleştirilecek. Çivril Belediye Başkanı Gürcan Güven, festival öncesinde Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Festival hakkında bilgiler veren Başkan Güven; “Göreve geldiğimiz günden bu yana festivalimizi her yıl daha da geliştirerek devam ettiriyoruz. Çivrilimizi layıkıyla tanıtmak ve çiftçimizin koca bir yılın yorgunluğunu atmaları için güzel bir festival gerçekleştireceğiz. Denizlili hemşerilerimizi festivalimize davet ediyorum. Festival zamanını bu sene biraz daha erkene aldık. Gurbetçilerimizin festivali görme fırsatı olmuyordu. Bu anlamda yoğun bir talep vardı. Çivril’in tanıtımı yapmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Festivalimizin başlangıcı 30 Ağustos ve Zafer Bayramı olmasıyla birlikte aynı zamanda Çivril’in kurtuluş yıldönümü. Çifte bayramımız var” dedi.

ÇİVRİL FESTİVALİNDE YOK YOK
Festivalin detaylarını aktaran Başkan Güven; “30 Ağustos’ta, ilk gününde festivalimiz açılışla başlayacak. Yerel sanatçılarımız sahne alacak. Kortej yapılacak ve Ali Kınık halk konseri ile katılımcılarımıza müzik ziyafeti sunulacak. Her bölgemizin kendine özgü tarihi dokusu var. Biz de festivalimizde M.Ö. 6 bin yılına kadar giden Beycesultan ile ilgili konferanslarımız olacak. Bizler hep ‘Çivril olmasaydı Türkiye olmazdı’ diyoruz. Miryokefalon Savaşı’nda Sultan 2’nci Kılıç Arslan’ın 17 Eylül 1176’da Anadolu topraklarının tapusunun alındığı yer; Çivril. Bununla ilgili festivalin ikinci gününde sempozyum gerçekleştirilecek. İlçe Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda yapılacak konferansın sunucusu Prof. Dr. Yusuf Kılıç olacak. Festivalin ikinci gününde Zafer Bayramı dolayısıyla Çivril Güreş Turnuvası yapılacak. Halk oyunları gösterilerimiz olacak. Akşam da Cumhuriyet Meydanı’nda Gece Yolcuları konseriyle vatandaşları buluşturacağız. 1 Eylül Cumartesi günü atlı cirit oyunları gösterimiz olacak. Ünlü sanatçı Buray şarkılarıyla festivale katılanları coşturacak. Festivalin son gününde ise; en yavaş bisiklet sürme, en kısa sürede ayçekirdeği yeme, en iyi elma ve şeftali üreticisi, elma güzeli ve en iyi elmalı pasta yarışmaları yapılacak.  Festivalin kapanışını ünlü sanatçı Hande Yener ile yapacağız” diye konuştu.

“FESTİVALE YOĞUN BİR KATILIM BEKLİYORUZ
“Geçtiğimiz yıllarda da festivalimize yoğun bir katılım olmuştu. Bu yıl da aynı şekilde yoğun bir katılım bekliyoruz” diyen Başkan Güven; “4 gün boyunca dolu dolu bir festival geçireceğiz. Herkesi festivalimize bekliyoruz. Gelsinler, eğlensinler, elmamızın tadına baksınlar. Çivril’i tanısınlar. Gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayacağız. Konaklama sorunumuz yok. Herkes bizim misafirimizdir. Öte yandan önümüzdeki yıllarda çok daha büyük bir festival alanı bulmamız gerekiyor. Şimdiki Çivril Meydanı’na sığamıyoruz. Sadece Denizli ve ilçelerinden değil, diğer şehirlerden de ciddi anlamda misafir ağırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE ELMA ÜRETİMİNDE 5’İNCİ SIRADAYIZ”
Çivril’in tarım ilçesi olduğunu vurgulayan Başkan Güven sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de elma üretiminde 5’inci sıradayız. Her bölgenin mutlaka kendine göre aroması vardır. Ancak Çivril elmasının tadı bir başkadır. Çivril elmasıyla namını duyurmuş bir ilçe. Son zamanlarda sulak alanların çoğalmasıyla birlikte Türkiye’nin sofralık ayçekirdeğinin de yüzde 25’ini de ilçemizde karşılamaktayız. Çivril Ege Bölgesi’nin meyve ambarıdır. Sadece elma değil, şeftali, erik, hünnap, ceviz ve kiraz başta olmak üzere aklınıza gelebilecek her türlü meyve yetiştirilmektedir. Ciddi anlamda alıcımız ve tüccarımız da var. Meyve üretiminin daha iyi olması ve kalitenin arttırılmasına yönelik zaman zaman panellerimiz de olacak.”

“ELMA PİYASASI GAYET İYİ”
Bu sene elma piyasasının güzel olduğunu söyleyen Başkan Güven şunları aktardı: “Son günlerde ekonomi ve su sorunları yaşıyoruz. Ancak elma piyasamız şu anda yerinde. 2 buçuk Lira, 1 buçuk Lira gibi gidiyor. 35 tane soğuk hava depomuz mevcut. Depolama şartları oldukça önemli. Türkiye’de ender olan paketleme tesislerine sahibiz. Hem yurtiçi hem de yurt dışına ihracatımız da var. Rusya ağırlıklı olarak, Ortadoğu ve Avrupa’ya ihracat yapıyoruz.”

“DEĞİŞİMLİ EKİMİN OLMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNUYORUZ”
Damlama sulamaya yönelik önemli bir projeyi hayata geçireceklerini belirten Başkan Güven; “Elma ağaçlarının söküldüğü konuşuluyor. Piyasaya göre elma ağacını kaldırıyorlar ancak yenisini dikiyorlar. Elma ağacı dikiminde sökülenleri çıkarırsak; aslında her sene bir artış söz konusu. Bu sene 50 bin civarında elma ağacı dikimi yapıldı. Elma üretimi ilçenin yüzde 20’sini kapsamaktadır. Ciddi anlamda ay çekirdeğimiz var. Çal, Baklan, Bekilli ve Çivril Ovası’nın en büyük sorunu; sürekli ayçekirdeği ekilmesiyle birlikte toprakta sorunların başlamasıdır. Halk arasında ‘kanser otu’ olarak bilinen otta çoğalma var. Değişimli ekimin olması gerektiğini savunuyoruz. Bu konuda ciddi gayretlerimiz var. Göldeki su tutum hacminin çoğaltılması ve bütün bölgenin damlama sulamaya geçmesiyle ilgili çaba sarf ediyoruz. Hatta bazı bölgelerimiz geçti. Tarım ve Orman Bakanlığımız 500 milyon Lira civarında bir bütçe ayırdı. 1 yıl proje yılı, 3 yıl da kademeli olarak Baklan ve Çivril Ovası tamamen damlama sulamaya geçecek. Göldeki suyun oldukça dikkatli kullanılması lazım. Çağımızın en önemli olgusu; su. Petrolden çok daha değerli. Bizim her şeyimiz tarıma bağlı. Göldeki depolama kapasitesini arttıramazsak, topraklarımızı iyi kullanamazsak belli bir zaman sonra ciddi sorunlar başlayacak” dedi.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER