“EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALMAK İSTİYORUZ”

Babadağ İlçesi’ne bağlı Kelleci Mahallesi’ndeki dokumacılar, gelirleri karşısında büyük ölçüde artan gider maliyetleri yüzünden atölyelerine kepenk indirme noktasına geldi. Dar boğazdan geçen dokumacıların tek istekleri; emeklerinin karşılığını alabilmek.

“EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALMAK İSTİYORUZ”

Denizli’nin Babadağ İlçesi’ne bağlı olan, şehrin önemli tekstil üretim merkezleri arasında bulunan ve piyasanın ham madde (ham bez)  ihtiyacını karşılayan Kelleci Mahallesi’nin dokumacıları, şu sıralar oldukça zor günler geçiriyor. Yaklaşık bin 500 Adet otomatik dokuma tezgahının bulunduğu mahallede haftalık 1 buçuk milyon metrelik ham bez üretimi sağlanıyor ve bu bezlerin yurt dışındaki birçok ülkeye ihracı yapılıyor. Bu anlamda sürekli üreten ve Denizli ile birlikte ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan mahalledeki dokumacılar, emeklerinin karşılığını alamamaktan şikayetçi. Dövizdeki dalgalanmalar sonucu nerdeyse yüzde 100 artan yedek parça fiyatları ve ağır gelen elektrik faturaları Kelleci’deki dokumacıların belini bir hayli bükmüş durumda. Öyle ki durum karşısında çaresiz kalan dokumacılar, ürettikleri ürünlerine zam da alamayınca durum atölyelere kepenk indirme noktasına kadar geldi.

“BÖYLE GİDERSE KÖY DAĞILIR”
Gider maliyetleri karşısında gelirlerinin hızla eridiğinin vurgusunu yapan ve durum böyle giderse köy halkının atölyelerine kilit vurup kente göç etmeye başlayacağının altını çizen Kelleci Mahallesi Muhtarı Erol Cindemir, şöyle konuştu: “500 hane bulunan köyümüzde bin 500’ü aşkın nüfus var. Göç vermeyip dışarıdan göç alan bir köyüz ancak bu durum terse dönecek gibi görünüyor. Gece erkek, gündüz de kadın vatandaşlarımızın çalıştığı köyümüzde 24 saat tezgah sesleri hiç susmaz. Dokumacılarımız şu anda emeklerinin karşılığını alamamaktadır. Döviz artışlarından dolayı artan yedek parça, motor yağı fiyatları ve elektrik zamları dokumacıları çok olumsuz etkiledi. Bu köyün dağılmaması ve tezgahlarımızın (ekmek teknelerimizin) kapanmaması için yetkililerin bu duruma el atması gerekir. Yoksa bu gider maliyetlerinin karşısında gelirlerimiz artmaz ve durum bu şekilde devam ederse herkes atölyesine kepenk indirmek zorunda kalacak. Burası, Türkiye’de en çok elektrik tüketen ve en fazla elektrik faturası ödeyen köylerden biri. Ancak vatandaş şu anda faturalarını ödeyemez hale geldi. Kredi borçlusu dokumacı da çok fazla. Çünkü iş para kazandırmadıkça insanlar krediye yükleniyor ve bu borçlar gün geçtikçe ödenmez hale geliyor. Bu dar boğazdan çıkış noktamız zam. Yoksa herkes kepenkleri indirecek.”

“DOKUMACILIK HARİCİNDE BAŞKA İŞ SAHAMIZ DA YOK”
Elektrik ve yedek parçaya gelen zamlardan sonra işin içinden çıkamaz duruma geldiklerini belirten Dokumacı Süleyman Atlı, “Giderlerimize olan sürekli zamlar nedense bizim işlere verilmiyor, hiç bize yansımıyor. Köyde yaklaşık 2 bin dokuma tezgahı var ve sürekli bir üretim halindeyiz. İstemeyerek de olsa makinelerimizi kapatma durumuna geldik. Gerçekten bu durumlar karşısında dayanacak gücümüz kalmadı. Dokuma haricinde burada başka iş sahamız da yok. Tarım ve hayvancılık yok denecek kadar az. Tüccarlardan biraz daha duyarlı olmalarını istiyoruz, yoksa herkes atölyesine kilit vurup, kente göç etmek zorunda kalacak” şeklinde konuştu.

“HAKKIMIZI MAALESEF ALAMIYORUZ”
Zam alamazlarsa bu işi bırakacaklarını ifade eden bir başka Dokumacı Erol Baykurt, şunları aktardı: “Ham bez üretimi yapıyor ve fason şeklinde çalışıyoruz. 7/24 sürekli çalışma halindeyiz fakat hakkımızı maalesef alamıyoruz. Giderlerimiz olan ürünlere yapılan yüzde 100’ün üzerindeki zam fiyatları bizim fason fiyatlarına yansımadı. Gerçekten çok zor durumdayız. Şu anda köylülerimizin neredeyse tamamı bankalardan aldığı kredilerle zoraki bir şekilde geçimini sağlıyor. Bu durum bu şekilde giderse köyde makinelerin şalterlerini indirmek zorunda kalacağız. Biz zaten dokumacılar olarak sendikalaşma anlamında da sıkıntılıyız. Kendi aramızda birleşemiyor ve dayanışma sağlayamıyoruz. Yetkililerden zam konusunda yardım bekliyor, sesimizi duymalarını istiyoruz.”

“ÇOK DA GÖZÜMÜZ YOK, GEÇİNELİM YETER”
Dokuma sektöründe en çok ham bezin üretildiği yerin Kelleci olduğunu vurgulayan Dokumacı Ümit Karabulut, “Makinelerimizde kullandığımız bu yedek parçanın bize satış fiyatı geçen haftalarda 350 Lira’ydı ama şu an 700 Lira’ya çıktı. Gelirimiz aynı şekilde duruyor ancak giderlerimizin nerdeyse tamamı yüzde 100 arttı. Dokumacılar Odamız var. Oradaki arkadaşlarla da görüştük. Önümüzdeki günlerde bir toplantı planladık. Biz de aslında zam konusunda cüzi bir miktar istiyoruz. Çok da gözümüz yok.  Odalar, dokumacılar ve tüccarlar olmak üzere toplanıp orta yolu bulalım istiyoruz. Bizim karşı tarafın ekmeğinde gözümüz yok. Sadece geçinebileceğimiz miktarları bulabilecek zammı alalım yeter” şeklinde konuştu. 

SERDAR KİRİŞ

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2018, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER