'EMEKÇİLER HAKLARINA, CHP İKTİDARINDA KAVUŞACAK'

'EMEKÇİLER HAKLARINA, CHP İKTİDARINDA KAVUŞACAK'

CHP Denizli Milletvekili Adayı Kazım Arslan, seçim çalışmaları kapsamında ziyaret ettiği farklı meslek çalışanlarına anlattı. 

CHP Denizli Milletvekili Adayı Kazım Arslan, seçim çalışmaları kapsamında ziyaret ettiği farklı meslek çalışanlarına, işçilere CHP’nin yeni projelerini anlattı. Orman köylüleri, mevsimlik tarım işçileri, inşaat işçileri hakkında CHP’nin somut vaatlerini paylaşan Arslan, çağrı merkezi ve AVM çalışanları, özel güvenlik görevlileri ile din görevlilerinin AKP döneminde görmezden gelinen özlük hakkı taleplerinin CHP iktidarında hangi projelerle çözüleceğini şu sözlerle açıkladı.

ORMAN KÖYLÜLERİNE BEDELSİZ TARIM ARAZİSİ VERİLECEK
Milletvekili Kazım Arslan, “Orman köylülerinin ormancılık faaliyetleri ile ilgili çalışmalarını sosyal güvence kapsamına alacağız. Sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesini sağlayacağız. Orman içi ve civarında yaşayan orman köylüsüne ve kooperatiflerine ormancılık faaliyetlerinde öncelik vereceğiz. Son dönemde Orman Kanunu’nda orman köylüsü aleyhine yapılan değişiklikleri kaldıracağız. Orman köylerinde kooperatifleşmeyi teşvik edeceğiz. Kooperatiflerin veya üst kuruluşların kendi bünyelerinde Sosyal Yardımlaşma Fonları’nı geliştirecek ve destekleyeceğiz. ORKÖY kredilerinin hibe oranını artıracak, kredi ödeme koşullarını iyileştireceğiz. Orman işlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda devleti işveren statüsünde sorumlu tutacağız. Orman içi boşlukların orman ekosistemini bozmadan orman köylüsünün tarımsal amaçlı kullanımına bedelsiz olarak açacağız. Orman Araştırma Enstitüleri’ne yeniden işlevsellik kazandıracağız.Orman köylüsünün atasından ve babasından kalan orman vasfını kaybetmiş 2/b arazilerini bedelsiz olarak orman köylüsüne vereceğiz.” Dedi.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ HAKKINA KAVUŞACAK
Arslan daha sonra şunları söyledi:“Mevsimlik tarım işçilerinin tamamının İŞ-KUR tarafından kayıt altına alınmasını ve sosyal güvenceye kavuşmasını sağlayacağız. Mevsimlik tarım işçilerini, Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu kapsamına alacağız. Aynı işi yapan mevsimlik tarım işçileri arasındaki ücret farklılıklarını gidereceğiz. Mevsimlik tarım işçilerinin ulaşım, barınma ve güvenlik koşullarını iyileştireceğiz. Sağlık hizmetlerine erişimini güvence altına alacağız. Tarım aracılarının meslek odaları tarafından denetlemesini sağlayacağız.”

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER