'EMEKLİLİKTE YAŞ ENGELİ KALDIRILMALIDIR'

'EMEKLİLİKTE YAŞ ENGELİ KALDIRILMALIDIR'

Emeklilikte yaş haddini bekleyen vatandaşların durumunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesiyle gündeme getiren CHP Denizli Milletvekili ve CHP Yönetim Kurulu Üyesi Melike Basmacı, 8 Eylül 1999 yılı sonrası emekli olanlara yapılan büyük adaletsizlik olduğunu iddia ederek, emeklilikte yaş engelinin kaldırılmasını istedi. 

CHP Denizli Milletvekili ve CHP Yönetim Kurulu Üyesi Melike Basmacı, emeklilikte yaş haddini bekleyen vatandaşların durumunu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesiyle gündeme getirdi. Melike Basmacı, “Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar yıllardır hükümetten bir iyileştirme ve düzenleme bekliyor, insanlar prim süreleri dolduktan sonra yaş engelini aşabilmek için yıllarca daha çalışmak zorunda kalıyor bu uygulama çok yanlıştır. Ayrıca 8 Eylül 1999’dan sonra emekli olan ve düşük maaş alanlar için eşitleme yapılması gerektiğini sık sık dile getiriyoruz. Ancak hükümet tarafından gerçek anlamda yapılan hiçbir uygulama yoktur. Emeklilerde uygulanan, emekli olunan yıllara göre farklılık gösteren maaş ödenmesi hiç adil olmamakla birlikte 8 Eylül 1999 yılı sonrası emekli olanlara yapılan büyük adaletsizliktir. Bir an önce emeklilerin maaş farkı eşitlenmelidir” dedi. 

“AKP HÜKÜMETİ EMEKLİLERİ SEVMİYOR”

Emeklilerin büyük geçim sıkıntısı içerisinde olduğunu belirten Basmacı, geçinmekte zorlandıklarını dile getirerek; “Emeklilere sunulan maaşlar hiç insanı değil eğer ek iş yapmazlarsa 800 TL ye kadar inen rakamlarla geçinebilmek pek de mümkün görülmüyor. AKP hükümeti emeklileri sevmiyor. Yıllarca primlerini ödeyen insanlar emekli olabilmek için bir de yaşı beklemek zorunda bırakıldı, insanların bu durumdaki kayıplarını kim ödeyecek? AKP emekliler için bir an önce elini taşın altına koymalıdır” diye konuştu.

MELİKE BASMACI’NIN JÜLİDE SARIEROĞLU’NA YÖNELTTİĞİ SORULAR;

1)    2018 yılı itibariyle pirimi dolmuş olmasına rağmen emekli olmak için yaş bekleyen kaç kişi vardır?

2)    Emeklilikte yaşa takılanlar için bir düzenleme yapılması planlanmakta mıdır? Ne zaman ve ne gibi iyileştirmeler yapılacaktır?
 3)    Emeklilerin maaşlarının düzenlenmesi için yapılacak biz düzenleme var mıdır?
 4)    Uzun süredir gündemde olan ancak gerçek manada bir adım atılmayan 2000 den önce emekli olanlar ile 2000 sonrası emekli olanlar arasında bulunan maaş farkı eşitlemesi yapılacak mıdır? Ne zaman yapılacaktır?

HABER MERKEZİ
  

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER