"EMEKLİYİ ENFLASYONA EZDİRMEYİN!"

Türkiye Emekliler Derneği Denizli Şubesi Başkanı Ali Oymak, emekli aylıklarının, insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye yükseltilmesi gerektiğini belirterek, “Taban aylıklarda eşitlik sağlanmalıdır. Bu arada yaşanan enflasyonist baskılara ve ekonomik olumsuzluklara karşı emeklilerimizi koruyacak önlemler alınmalıdır” dedi.

"EMEKLİYİ ENFLASYONA EZDİRMEYİN!"

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği’nin Başkanlar Kurulu toplantısı Ankara'da yapıldı. Toplantıda ele alınan konuları ve sonuç bildirgesini değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Denizli Şubesi Başkanı Ali Oymak, toplantıda emeklilerin ekonomik ve sosyal sorunlarının ele alındığını, çözüm önerileri üzerinde durulduğunu açıkladı.

Son dönemde ekonomik olumsuzluklar ve enflasyonist baskının hissedilmeye başlandığını ifade eden TÜED Denizli Şubesi Başkanı Ali Oymak, “Bu olumsuzluklara karşı emeklilerimizin korunması yönünde önlemler alınmalıdır. Başkanlar Kurulu Toplantısında bir dizi kararlar aldık. Özellikle emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklere çözüm getirilmesi için intibakın öncelikli bir hedef olarak değerlendirilmesini talep ediyoruz. Sosyal devletin güvencesinde olan emekli aylıkları, insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye yükseltilmeli ve taban aylıklarda eşitlik sağlanmalıdır” dedi.

EŞİTLİK SAĞLANMALI!

SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur mevzuatlarının, kendi içinde farklılıkları öngördüğünden emekli aylıklarının hesaplanmasında ve artırılmasında eşitliğin bir türlü sağlanamadığına işaret eden Oymak, “Aynı çatı altında, 2000 öncesi ve sonrası dönemdeki sigortalı çalışmalara ilişkin emekli aylıklarının karma sisteme göre hesaplanması, özellikle de Ekim 2008 sonrası dönemde SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olanların aylıklarında ciddi kayıplara yol açmıştır. Bu nedenle, 2000 öncesi dönemde uygulanan gösterge sistemine dönülmeli ve kendi içinde adaleti sağlayan yeni bir emekli aylığı hesaplanma sistemi getirilmelidir. SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emekli aylıkları arasındaki fark, her zam artışında giderek büyümektedir. Kamu toplu sözleşmeleriyle memur emeklilerine farklı zamların uygulanması, eşitliği ve bütünlüğü bozmuştur. Emeklilerimize statü farkı (işçi, memur ve esnaf) gözetilmeksizin seyyanen zam seçeneklerini de kapsayan yeni bir artış sistemi getirilmeli ve emeklilerimize refahtan pay verilmelidir. Ek ödeme yüzdelerinin 4-5 arasında sınırlı kalması, emeklilerimizi vergi mağduru yapmıştır. Emeklilerimiz zorunlu harcamalarında yüzde 8-18 arasında KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergiler ödemektedir. Emeklilerimize yüzde 4-5 arasında uygulanan ek ödemeler, 2006 öncesi dönemdeki vergi iadesi uygulamalarının çok gerisinde kalmıştır. Bu nedenle, emeklilerimize yapılan ek ödeme yüzdeleri en az 8-9’a yükseltilmelidir” dedi.

KATKI PAYLARI KALDIRILSIN!

Emeklilerden değişik adlar altında hastanelerde katkı payları alınmasının kaldırılmasını da isteyen TÜED Denizli Şubesi Başkanı Ali Oymak, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Emeklilerimiz, çalıştıkları dönemlerde yüzde 12 genel sağlık sigortası primi ödemiş ve sağlık hakkını güvence altına almıştır. Sağlık Uygulama Tebliği ile emeklilerimiz hastaneye gittiklerinde değişik adlar altında katkı payları ödemekte ve aylıklarından kesilmektedir. Özel sağlık kuruluşlarında yüzde 200’e varan ilave ücret uygulaması, emeklilerimizin ödeme gücünü aştığı gibi, devlet hastanelerinde yoğunluk yaşanmasına neden olmuştur. Geçim zorluğu yaşayan emeklilerimiz, değişik adlar altında alınan katkı paylarından muaf tutulmalıdır.  Ekonomik ve Sosyal Konseyin yeniden oluşturulmasında, sayıları 12 Milyonu aşan emeklilerimizi temsilen Türkiye Emekliler Derneği yer almalıdır. Derneğimizin öncülüğünde evi olmayan emeklilerimizin uygun ödeme koşullarıyla konut sahibi olması, devlet politikasına dönüşmüştür. Şubelerimize yapılan talepler, illerdeki milli emlak ve belediyelerle paylaşılarak TOKİ Başkanlığı’na sunulmaktadır. TOKİ Başkanlığı, şubelerimizce toplanan taleplerimizi seri bir şekilde değerlendirmeli, emeklilerimiz kira ödemekten kurtarılmalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193