Emine Erdoğan'dan Olena Zelenskiy'e ve uluslararası topluma mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'nin eşi Olena Zelenskiy'e gönderdiği video mesajda uluslararası topluma barış çağrısında bulundu.

Emine Erdoğan'dan Olena Zelenskiy'e ve uluslararası topluma mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'nin eşi Olena Zelenskiy'e video mesaj gönderdi. Erdoğan'ın mesajında “Ukrayna'ya yönelik saldırılardan dolayı büyük bir üzüntü içinde olduğumu bilmenizi isterim. Türkiye olarak gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ukrayna'nın güzel insanları, Türk halkının dualarındadır. Allah'tan, en kısa zamanda barış ortamına kavuşmanızı ve tek bir canın dahi incinmemesini niyaz ediyoruz. Yıllardır dünyanın birçok yerinde devam eden savaş ve çatışmaları durdurmak gayreti içindeyken, şimdi Ukrayna'nın aynı deneyimden geçiyor olması, söndürmek istediğimiz ateşi daha da alevlendirdi” ifadelerine yer aldı.

"Tüm dünyayı savaşa 'hayır' demeye davet ediyorum"

Dünyanın tüm kadın ve çocuklarının aynı insanlık ailesinin mensubu olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Uluslararası toplumun Ukrayna için sergilediği örnek dayanışma, dil, din ve ırk fark etmeksizin tüm mazlum halklar için geçerli olmalıdır. Dünyanın tüm kadın ve çocukları aynı insanlık ailesinin mensubudur. O yüzden, nerede bir savaş varsa, barışı tesis etmek için aynı güçlü refleksin gösterilmesini temenni ediyorum. Çocuklar yalnızca gökyüzüne yükselen balonları seyretmek için başlarını kaldırsın, üzerlerine yağan bombalara bakmak için değil. Tüm dünyayı savaşa hayır, barışa evet demeye davet ediyorum. Şahsınızı ve Ukrayna halkını en kalbi duygularla selamlıyorum” dedi.

Zelensky'nin En Büyük Destekçisi

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky’nin eşi Olena Zelenska 44 yaşında.

Mimarlık yapmayan Olena, eşinin televizyon amacıyla hazırlanan şovları ile dizilerinin yazarlığını gerçeklştirmeyi tercih etti.

Eşinin politikaya atılma kararını çok istemese de karar kesinleşince yanında olmayı ihmal etmeyen Olena, iki çocuk annesi.

Çiftin Temmuz 2004'te kızı Oleksandra, ocak 2013'te de oğlu Kirilo doğdu.

Başlarda eşinin siyasete girmesine sıcak bakmasa da Zelenski'nin Ukrayna Cumhurbaşkanı seçilmesiyle 20 Mayıs 2019'da Ukrayna'nın 'first lady'si oldu.

Çalışmalarına devam eden Olena, Ukrayna halkı tarafından da sempatiyle karşılanıyor.

Zelensky'nin eşi Olena Zelenska savaşta eşinin arkasında duruşuyla gündeme geldi.

Çocuklarıyla birlikte Ukrayna'da kalmaya devam edeceklerini söyleyen first lady, "Eşimin yanındayım ve sizlerleyim" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2022, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER