Emine Erdoğan ve Bakan Kurum, Salda’da incelemelerde bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un davetlisi olarak Salda Gölü’nde göl ve göl çevresinin korunmasına yönelik yapılacak projeleri yerinde inceledi.

Emine Erdoğan ve Bakan Kurum, Salda’da incelemelerde bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la birlikte Salda Gölü’nü gezdi. Emine Erdoğan, ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak adlandırılan Salda Gölü’nde çevre korumasına yönelik projeleri inceledi. Bakan Kurum, Emine Erdoğan’a Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın göl ve göl çevresinin korunması için alınacak koruyucu önlemlerle ilgili yürütülen çalışmaları detaylı olarak anlattı. Emine Erdoğan, Salda Gölü’nde bir pelikanı suya bırakarak incelemelerde bulundu. Emine Erdoğan, herkesin Salda Gölü’ne gelmesini tavsiye ederek konunun kamuoyuna ilk etapta yanlış aktarıldığını söyledi. Erdoğan, “Bu durumu bakana bildirdim ve kendisi de davet etti. Eski halinden bu hale gelişi çok güzel bir girişim” ifadelerini kullandı.

“DOĞAL ALANLARI KORUYACAK PROJELERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Bakanlığın çevre konusunda yapmış olduğu ve hedefleriyle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bakanlık olarak yürüttüğümüz beyaz adalar ve Yeşilova bölgesindeki çalışmaları Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’a arz ettik. Kendisinin fikirlerini aldık. Çevre konusunda bizlere en başından itibaren destek oldu. Sıfır atık projemizde 2023’e kadar 20 milyar Lira tasarruf ve 100 bin istihdam alanı oluşturmayı hedefliyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatıyla her ile Millet Bahçesi yapılacağının altını çizen Kurum, "Çevre düzenlemesi yapıyoruz. Özel çevre koruma bölgelerini 2023’e kadar nüfusun yüzde 17’sine denk gelecek hazırlıyoruz. Hazırlıklarımızı yapıyoruz. Doğal alanları koruyacak projeleri hayata geçireceğiz” diye konuştu.

“SALDA GÖLÜ VE ÇEVRESİNİ BETONLAŞTIRMAYACAĞIZ”

Salda Gölü’nde yapacakları çalışmalarla betonlaşmaya ve yapılaşmaya izin vermeyeceklerini ifade eden Bakan Kurum, “14 Mart’ta Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 44 kilometrekare göl yüzeyini 7 kat artırarak, 295 kilometrekareye çıkardık. Daha sonra 5 bin 998 hektar olan sit alanını da 8 bin 500 hektara çıkardık. Aracımız burada yapılaşmaya izin vermemek. Salda Gölü’ndeki projeye başlamadan önce araçlar giriyordu. Düzenleme yaparak, 500-600 metrede kıy kenarla kumsalda yapılaşmaya izin vermedik. Bariyerler koyarak, araçların daha uzakta durmasını sağladık. Yine, çöplerin toplanmasının ve etrafa yayıldığını gördük ve buna da el attık. Bir kez daha altını çiziyorum. Salda Gölü ve çevresini betonlaştırmayacağız, asfaltlaştırmayacağız. Çivi dahi kullanılmayacak. Düzenli park alanları dışında hiçbir oluşuma izin verilmeyecek” şeklinde konuştu.

YÖRESEL PAZARDAN ALIŞVERİŞ YAPTI

Emine Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Salda Gölü’nde yaptıkları denetim ziyaretinin ardından ikili, Salda Gölü çevresinde kurulan Yöresel Ürünler pazarını gezdi. Erdoğan, Yöresel Ürünler pazarından alışveriş yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER