Emir Sultan Türbesi, turizme kazandırılacak

Buldan Belediyesi, Yenicekent Mahallesi’nde bulunan Emir Sultan Türbesi’nin restorasyon çalışmalarını hızlandırdı. Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Emir Sultan Türbesi’ni turizme kazandırmak için restorasyon projesi hazırlandığını açıkladı.

Emir Sultan Türbesi, turizme kazandırılacak

Buldan Belediyesi tarafından yürütülen, ilçenin tarihi dokusu eşsiz mimarisi ile dikkat çeken sokaklarında başlattığı Sağlıklaştırma ve Restorasyon uygulamaları, mahallelerde de devam edecek. Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Yenicekent Mahallesi’nde bulunan ve Selçuklu dönemine ait olduğu bilinen Emir Sultan Türbesi’ni restore etmek için çalışma başlattı. Restorasyon Projesi hazırlık çalışması devam eden türbenin bulunduğu alanda düzenlenen toplantıya; Başkan Şevik’in yanı sıra, Türk Ocakları Denizli Şube Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok, Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bahadır Duman, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Selim Parlaz, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Ali Erbeği, Buldan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Ertekin, Denizli'de Ahilik geleneğini ve ahilerini araştıran Yazar Hasan Kallimci, Yenicekent Mahalle Muhtarı Musa Çakır ile çok sayıda davetli katıldı.

“Emir Sultan Türbesi önemli”

Toplantının açılış konuşmasında, Emir Sultan Türbesi’nin Denizli’de sayıları oldukça az olan Selçuklu dönemine ait eserlerden biri olması nedeniyle önemli olduğunu vurgulayan Türk Ocakları Denizli Şube Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok, “Burayı önemli kılan bir iki husus var. Onlardan biri de Direbolu meselesi. Bu yörenin, Oğuz Türklerinin ilk yerleştiği bölge olması ve Buldan’daki yerleşimin de bu bölgeden yapılan göçle oluşuyor olması. İkinci bir husus ise Emir Sultan Türbesi'nin 13 veya 14. yüz yıl yapılarından biri olması. Türbe ile ilgili bir kitabe yok ama Saim Cirtil'li Hoca’nın yaptığı çalışmaya burası,1200-1300 yıllara ait. ‘1200-1300 yıllar’ dediğimiz zaman Osmanlı devleti öncesi dönem. Yani Selçuklu’nun dönemine, Beylikler dönemine ait bir eser demektir. Denizli’de Beylikler dönemine, Selçuklu dönemine ait mimari yapı bir elin parmağı kadar ancadır. Bir tanesi de burada. O nedenle Emir Sultan Türbesi önemli” dedi.

“Emir Sultan Türbesi’yle ilgili önemli bilgilere ulaştık”

Emir Sultan Türbesi ile ilgili güncel bilgilere ulaştıklarını söyleyen Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bahadır Duman, “M.S 14.yüzyıla ait türbe. Saim Cirtil'i Hoca’nın çalışması var ama biz onu güncelledik. Türbe ile ilgili yeni bilgilere ulaştık. Biz Tripolis haricinde bu bölgede, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait izleri de takip ediyoruz. Aynı bölgede bulunan mezarlıkta yaklaşık 3 bin tane mezar taşı okundu. Şimdi başkanımızın da desteği ile kitap haline getirmek istiyoruz. Ayrıca, restorasyona yönelik Buldan Belediye Başkanımız Mustafa Şevik’in çeşitli girişimleri var. Onun öncesinde de türbe çevresinde bir kazı belki yapılabilir. Kaza çalışmalarında belki kitabeye de ulaşılabiliriz. Yine Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivlerine girdik, Başbakanlık arşivlerine girdik, isimle ilgili tespitlerimiz var. Ama bunu da kitapta yayınlayacağız. Bu şekilde çalışmalarımız devam ediyor ” diye konuştu.

“Proje çalışmalarımız devam ediyor”

Türbenin turizme kazandırılması için proje hazırlama çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Buldan’daki tarihi sokakları, kültür mirası tescilli evlerimizin restorasyon çalışmalarının yanı sıra Yenicekent ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Prof. Dr. Bahadır Hocam’ın da destekleriyle restorasyon projesi hazırlanıyor. Bugün 14.yüz yıla ait olduğu bilinen Emir Sultan Türbesi'ni en kısa zamanda turizme kazandıracağız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER