Emniyet Müdürü Demir; “FETÖ ve terör bitmeden, bu mücadele bitmez”

Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) Akademi’nin düzenlediği ‘Kent Gazeteciliği Eğitim Programı’nın konuğu olan Denizli İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir; “FETÖ ve diğer terör örgütleriyle alakalı çalışmalarımız büyük bir kararlılıkla sürüyor. Onların kılcalına varıncaya kadar sirayet ediyoruz. Orada hem şehirlerarası bağlantılar olsun, hem yurtdışı bağlantılar olsun onları da arkadaşlarımızın titiz, gayretli çalışmalarıyla sürüyor” dedi.

Emniyet Müdürü Demir; “FETÖ ve terör bitmeden, bu mücadele bitmez”

Denizli İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) Akademi tarafından Enerya sponsorluğunda basın mensuplarına yönelik düzenlenen ‘Kent Gazeteciliği Eğitim Programı’nın konuğu oldu. DGC İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen eğitimde konuşan Müdür Demir;  iletişim konusunu değerlendirdi. Müdür Demir; “Biz kamu, emniyet, icracılar olarak yapmış olduğumuz hizmetleri, ‘kanal’ dediğimiz sizler vasıtasıyla alıcı olarak halka aktarıyoruz. Hep benim aklımdan bu geçer. Bunu yaparken de kendimizi anlayabilme, reel olabilme, yalın olabilme, sade olabilme o kadar önemli ki öyle olduğu zaman da didişme olmuyor. Yani bana 2 defa burada görev nasip olmuş bir kamu görevlisi olarak hakikaten sizlerle bir arada olmaktan çok keyif alıyorum. Beni hepiniz arıyorsunuz. Ben o arayanların birçoğunu bilmem. Bende numarası kayıtlı oluyor, olmuyor konuşmaya başlıyoruz. Eğer olabilecek bir şey varsa en üstteki basın grubuna ne diyorsam, en alttakine de aynısını söylüyorum. Bazen zaman zaman gelen arkadaşlarımız, genç kardeşlerimiz oluyor. Geldiği zaman onlara Sayın Başkan geldiği zaman nasıl davranıyorsam; onlara da aynısını davranıyorum. Onlarla da ciddiyetle hem sohbet ediyoruz. Hem paylaşımlarda bulunuyoruz. Bu şekliyle olduğu zaman ben de onlardan çok şey öğreniyorum. Çünkü yaşam bir öğrenme süreci. Hiçbir şey tek taraflı değildir. Yani sakın ola ki ‘yeni gazeteci, yeni savcı, yeni polis’ demeyin. Onlardan da öğrenecek birçok şey var. Belki yapmamamız gereken veya kendi öz eleştirimizi yapmamız gereken bir hususu oradan öğreniyoruz” dedi.

“UYUŞTURUCUNUN TÜKETİCİYE ULAŞMADAN YAKALAMALARDA CİDDİ ARTIŞ VAR”

Denizli’nin asayiş olaylarını değerlendiren Müdür Demir; “Denizli’nin polisi anlamda rakamları gayet güzel gidiyor. Özellikle okul, okul çevresi güvenliğinde polisin uygulamaları çok güzel. Bakanlığın da bu konuda ciddi destekleri var. Yani son zamanlarda görüyorsunuz. Merkez odaklı operatif çalışmalar oluyor. Biz zaten onun birçoğunu burada kendi içimizde yapmış oluyoruz. O zaman bir kez daha yapılıyor ve neticede de özellikle genç kuşağın okul dönemindeki çocuklarımıza yönelik faaliyetler çok olumlu seyirde gidiyor. Okulların hemen hemen tamamına yakınında malum görevli polislerimiz var. Oradaki arkadaşlarımız Narko Timlerle beraber desteklenince de neticeler de güzel oluyor. Denizli’de tabiri caizse uyuşturucu bağlamında tüketiciye ulaşmadan yakalamalarda ciddi artış var. Onun tekrar altını çiziyoruz. Tüketiciye ulaşmadan önce yakalamalarda ciddi bir artışımız var. Birkaç tane ‘ara yol’ dediğimiz noktalar vardı. Oralarda arkadaşlarımız tespitini yaptılar. Kocabaş’ın jandarması ile ortak çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Orada da eskiye oranla hemen hemen yüzde 80 - 90’lara varan olumlu bir hava var. Hem rakamsal çalışmalarda hem de işin sosyal boyutuyla diğer yansımaları da gayet güzel. Tabii bu arada yasal mevzuatın değişiklikleri de güzel oldu.

“FETÖ’YE YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ KARARLILIKLA SÜRÜYOR”

Denizli’de FETÖ/PDY’ye yönelik yapılan çalışmaları değerlendiren Müdür Demir; “FETÖ ile çalışmalar sürüyor. Biz her gün burada belki tarzımızın gereği böyle güzel çalışıyoruz. Güzel çalışıyoruz değil de olabildiğince ayağı yere basan, savcılıklarla, adliyeyle iyi bir iş birliği var. Oradaki arkadaşlarımızın yaklaşımı bizim kendi arkadaşlarımızın planlı çalışmaları olumlu seyirde devam ediyor. Bunlar amansız devam edecek. Yani öyle geri durma, rehavet, atalet, işi sıradanlaştırma asla böyle bir şey yok. Yani bu konuda hem devlet hem de biz oldukça kararlıyız. İlk günkü aşkımız, şevkimiz, duruşumuz, inancımız, gayretimiz neyse, aynen devam ediyor. Önümüzdeki süreçte zaten tekrar göreceksiniz. FETÖ ve diğer terör örgütleriyle alakalı çalışmalarımız büyük bir kararlılıkla sürüyor. Onların kılcalına varıncaya kadar sirayet ediyoruz. Orada hem şehirlerarası bağlantılar olsun, hem yurtdışı bağlantılar olsun onları da arkadaşlarımızın titiz, gayretli çalışmalarıyla sürüyor” dedi.

“ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARINDA ÇOK CİDDİ BİR DÜŞÜŞ VAR”

Denizli’ki trafik ile ilgili çalışmaları değerlendiren Müdür Demir; şunları aktardı: “ölümlü trafik kazalarında çok ciddi bir düşüş var. Normal trafik kazalarında yüzde 7’lik bir artış oluyor. Bu, yüzde 12 – 13’lere kadar normal olur. Bizim için en önemli şey; ölümlü trafik kazalarındaki azalış bizi sevindiriyor. Orada bunu yaparken de malum bir tane sloganımız var. ‘Kontrol çok, ceza az’ kuralı var. Daha önce birkaç defa söyledik. 2016’da Denizli ortalamasında toplam 41 milyon ceza yazılırken; 2017 yılının yıllık toplamı, 30 milyondur. Normalde bu beklenilmesi gereken en az 45 - 50 milyon olması gerekirken biz onu bir sonraki yıl 2016’da 41 milyon olan cezanın miktarını 2017’de 30 milyona düşürdük ki buradaki incelik, işin hassasiyeti şu kontrol çok ceza az. Özellikle emniyet kemeri ile alakalı çalışmalarımızı görüyorsunuz. Diğer taraftan telefonla konuşurken sürücülük yapmak çok riskli bir şey. Ben de sürekli alanlardayım. Çardak tarafına gittik. Ondan sonra Bozkurt’a uğradık. Normal kendiniz bile trafiğe çıktığınız zaman, işin rehavetini görüyorsunuz. Kaklık Bölgesinde bir kamyonet üzerinde inşaat malzemeleri var. Amcamı kafasında bir kasket, elinde telefon; bağıra bağıra biriyle kavga ediyor. Sürekli sol şeritte gidiyor. Ara ara sağa gidecek gibi oluyor. Sonra bir daha sola gidiyor falan. Böyle bir durum ne yapacaksınız? Onu ekipteki arkadaşlara ‘ceza yazmayın ama bu adam şimdi emekçi sınıfı durumu ortada kıyıya çekin konuşun’ diye rica ettik. ‘Çocuğunun, eşinin olduğunu, sevenlerinin olduğunu hatırlatın’ dedik. Bazen böyle özel şeyler oluyor. Polis memuru, trafik memuru ve sürücü ilişkisinden biraz daha üst segmente taşıyalım da vatandaşımız da devletin kendini düşündüğünü hissetsin diye küçük çaplı dokunuşlar yapalım.”

“HIRSIZLIK OLAYLARINDA ÇOK CİDDİ BİR OLUMLU GELİŞME OLACAK”

Kentte yaşanan asayiş olaylarına da değinen Müdür Demir; “Diğer taraftan asayişin özellikle mala karşı işlenen zulümler, suçlar emniyet teşkilatının en sıkıntı çektiği konulardan biriydi. Ama özellikle 1-1,5 yıldır bu işte müthiş bir şey var. Tabii onun bir sürü yan parametreleri var. Bu belediyelerin ondan sonra kent güvenlik yönetim sisteminin sayısının arttırılmasıdır. Malum şuan kamera sayımız 530’larda falan ilave 550 daha şuan test yayınlarında. Yani savunma sanayiden gelen ödeneklerle beraber 19 ilçenin tamamında altyapı kurulumu sağlandı. Dış ilçelerde test yayını da başladı. İnşallah onlar da olursa özellikle hırsızlık olaylarında çok ciddi bir olumlu gelişme olacak. Bu demektir ki özellikle suçların aydınlatılmasında yüzde 90’ların üzerine çıkmış. Kent güvenlik yönetim sistemi çok iyi çalışıyor. Olabildiğince sağ olsun belediyelerimiz öncelikle bunu 2014’te Pamukkale Belediyesi başlatmıştı. Yoğun bir şekilde o işin üzerine gitmişti. Arkadan Merkezefendi sonra da Büyükşehir o işin içerisine girince bizim de ciddi desteğimiz oldu. O dönemde biz teknik ekiplerin tamamını onların emrine tahsis ettik. Büyükşehir, ilçe ve emniyetin ekipleri bir arada çalıştı. Öyle olunca da bir bakıyoruz ki veriler şehrin lehine gelişiyor. Bu da olumlu gelişmelerden bir tanesi. Onu da sizinle paylaşmakta fayda var” dedi.

ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER