En akademik çoban

Uşak Üniversitesi’nde görevli Doç. Dr. Hayri Ün, geçen yıl Almanya’dan 100 adet ‘Merolanşef’ cinsi damızlık etçi koyun getirdi. Ailesi ile birlikte kurduğu çiftlikte koyunlarıyla ilgilenen Doç. Dr. Ün, derslerden arta kalan zamanlarda koyunlarını merada kendi otlatıyor, kuzuların ve koyunların bakımını yapıyor.

En akademik çoban

Aslen Denizlili olan Uşak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Hayri Ün, ailesiyle birlikte Bekilli İlçesi’nde koyun çiftliği kurdu. Bir dönem çiftliğinde yerli koyun ırklarını üreten Doç. Dr. Ün, yaptığı araştırma ile Almanya’da üretilen ‘Merolanşef’ cinsi damızlık etçi koyunlardan beslemeye karar verdi. Geçen yıl Almanya’dan yüz adet ‘Merolanşef’ cinsi koyun getirten Hayri Ün, bu ırkı beslemeye başladı. Bir batında ikiz, üçüz doğuran damızlık koyunların bakımını kendi yapan Doç. Dr. Ün, derslerden arta kalan zamanlarda da meralarda koyunlarını kendi otlatıyor, çiftliğinde koyunlarla ve kuzularla kendisi ilgileniyor. Denizli’de kendisi gibi damızlık koyun üretimi yapan koyuncunun az olduğunu anlatan Doç. Dr. Ün, Almanya’dan getirdiği ırkı korumak ve sayısını arttırmak için çaba gösterdiğini söyledi.

Getirdiği koyunların diğer koyunlara göre bir kaburgasının fazla olduğunu, bu yüzden de koyunların boylarının biraz daha uzun, et bağlama oranı ve kuzu veriminin yüksek olduğunu hatırlatan Hayri Ün, “Şuanda Uşak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Doktora Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktayım ve akademisyenliğim devam ediyor. Ülkemiz adına ‘Üretim yapmak için neler yağabiliriz?’ diye düşündüğümüzde ben ailemle damızlık koyun üretimi işine girdik ve aile çiftliğimizi kurduk. İlk başta bu yörede beslenen karma ırklardan besledim. Onlardan istediğimiz verimi alamayınca biraz da akademisyenlik var içimizde. ‘Daha iyi nasıl yapabiliriz?’ diye sürekli gözlemliyorum. Ege Bölgesi’nde özellikle ne yazık ki damızlık yapan yok. Bu yüzden yurt dışından Alman merolanşef adındaki ırkı yurt dışından getirdim ve şuanda onları beslemeye çalışıyorum. Merolanşefler etçil ırk olarak geçiyor ve et verimi çok yüksek. Yavru bakımları ve ikizlik oranları iyi. Bunun gibi ülkemizde de geliştirilmiş bir sürü ırklar var. Bunlardan Tahirova, Sönmez ve sakızı ırkımız var” dedi.“Yapamazsın diyen çok oldu”

Koyun çiftliği kurduğunda ilçe sakinlerinden ‘Hocam koyunlarla dağda senin ne işin var?’, ‘Sen bu işi yapamazsın’ gibi birçok eleştiri ile karşı karşıya kaldığını belirten Hayri Ün, ancak tüm söylenenlere ve yaşanan zorluklara rağmen yılmadığını ifade etti. Hayri Ün, “Bana en çok eleştiri ‘Hocam sen bu işi yapamazsın’ şeklinde oluyor. Çünkü ben akademisyenim ve boş zamanlarımda çiftliğe gelip ilgilenebiliyorum. Onun dışında burada bakıcı ailemiz var. Onlar yardımcı oluyorlar. Genel bir kanı var bizde; bu iş yapılacaksa ailecek yapılması gerekiyor. Merolanşeflerı geçen yıl Ağustos ayında 100 dişi, 5 erkek olarak getirdik. Bunlarda yaklaşık 100-130 kuzumuz oldu” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211