'EN BÜYÜK HAYALİM; KIZILCABÖLÜK YOLU'

'EN BÜYÜK HAYALİM; KIZILCABÖLÜK YOLU'

21 ve 23’üncü Dönem Demokratik Sol Parti (DSP) Denizli Milletvekili Av. Hasan Erçelebi, ‘en büyük hayalim’ diye adlandırdığı tarihi Kızılcabölük projesi hakkında açıklama yaparak; “Şimdi o benim hem bir sevdamdır. Hem de yüreğimde bir yaradır” dedi.

21 ve 23’üncü Dönem Demokratik Sol Parti (DSP) Denizli Milletvekili Av. Hasan Erçelebi, milletvekilliği döneminde çeşitli nedenlerle hayata geçiremediği en büyük hayali olan tarihi Kızılcabölük yolu hakkında açıklama yaptı. DRT Denizli’nin Öğle Haber bültenine konuk olan Erçelebi, o dönemlerde Kızılcabölük yolunun ihale aşamasında getirdiğini dile getirdi. “Şimdi o benim hem bir sevdamdır” diyen Erçelebi, şunları aktardı: “Hem de yüreğimde bir yaradır. Çalıştık, çabaladık her şeyi bitirdik. Planı, programı, bütçeden para ayrıldı. Hatta Maliye Bakanlığı onayını rahmetli Başbakanımız Bülent Ecevit’e ben imzalattım. İhalesi de yapıldı. Denizli Kızılcabölüklü bir hemşerimiz ihaleyi aldı. Fakat o sırada Denizli’deki bazı kuruluşlar bu işe karşı çıktılar. Çünkü o yol; 21 kilometredir, 16 kilometresi orman arazisi içindedir. Geriye kalan 5 kilometrelik kısmı da; Kızılcabölüklülerin bağları, bahçeleridir. Plan, proje belli olunca ben Meclis’te yaptığım yemine ve karakterime uygun olarak kimsenin haberi yokken aldım. O proje ile Kızılcabölük’e gittim. Kızılcabölük’te çarşı kahvesinde toplantı yaptım. Dedim ki; ‘bu projeyi içinizde bilen var mı?’ Yok. Projeyi kahvenin duvarlarına astım. Dedim ki; ‘hiç kimse bağından, bahçesinden, tarlasından kimseye 1 metre yer satmasın. Yolumuz tamamlanıyor.’ Oradan 1 metre yol alamadılar. Onun için bizim projemizi sabote ettiler ve ihaleyi alan şirket yatırdığı teminatı yaktı. Ve proje hayata geçmedi. Sonra da biz milletvekilliğini kaybettik ve yol tarihe karıştı.”

“ORASI OSMANLI YOLUDUR; TARİHİ BİR YOLDUR”
Projenin saklı durduğunu söyleyen Av. Erçelebi; “Şuanda olduğu gibi duruyor. Onu harekete geçirmek siyasal iktidarın görevidir. İktidar olmayınca olmaz. Şuanda mevcut iktidar partisi vekillerimiz isterse her şey hazır; sadece ihale yenilecek. O yol açılırsa sadece Kızılcabölük’e değil oradan Afrodisias’a gidilecek, oradan Muğla’ya daha kolay olacak. Her şey daha güzel olacak. Denizlimiz için de orası Osmanlı yoludur; tarihi bir yoldur. Benim bir hayalim de oralarda her dönem özellikle yaz aylarında faytonlarla gezi yapmak. Buradan çıkıyorsunuz faytonlarla Kızılcabölük’ gidiyorsunuz orada kebap yiyorsunuz, tekrar geri geliyorsunuz. El dokumalarını alıyorsunuz, geri geliyorsunuz. Hem havanız değişiyor; hem de güzel bir gün geçiriyorsunuz. Bir hayaldi, bir projeydi güzeldi. Hala yerinde duruyor” diye konuştu.

“O KORİDORLARDA KEKLİK GİBİ SEKEN ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİNİ GÖRDÜM”
Siyasete atılmadan önce Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kurucu Öğretim Üyesi olarak görev yaptığını anımsatan Av. Erçelebi; “Benim 2 tane daha hayalim vardı. Birisini gerçekleştirdim. Pamukkale Üniversitesi kurulmadan önce Denizli Eğitim Yüksekokulu ve Mühendislik Fakültemiz vardı. Ben Denizli Eğitim Yüksekokulu 1984 yılının sonuna geldiğimde en genç öğretim elemanı bendim. Bakıyorum herkes benden yaşça büyük, 11 kişiyiz. Dedim ki; ‘inşallah Allah bana bir gün bu okulun koridorlarında keklik gibi seken araştırma görevlilerini nasip eder’. Öğretim üyesi olduğum süre içerisinde buna gayret ettim. Şuanda 150 yakın öğrencim doçent ve profesör seviyesinde. Onlarla gurur duyuyorum. O koridorlarda keklik gibi seken araştırma görevlilerini gördüm” dedi.

“GENÇLERE HEM SİYASİ; HEM DE HUKUKİ DANIŞMANLIK YAPMAYA HAZIRIM”
“Şimdi de siyasette bir hayalim var” diyen Av. Erçelebi, şunları aktardı: “Seçilme yaşının sınırında 18 – 30 yaş aralığında herhangi bir siyasi görüşten 100 gencin parlamentoya girmesi için bir katkım olursa bundan büyük mutluluk duyacağım. Çünkü insanlar, gençler erken yaşta siyasete girerlerse devlet adamı olurlar. Emeklilikten sonra düşünürlerse milletvekili, bakan olabilirler ama o kadar. Bülent Ecevit’e, Süleyman Demirel’e, Sayın Cumhurbaşkanımıza, bütün devlet adamlarımıza bakın çok genç yaşta siyasete girmişler. Onun için eğer böyle gençler gelip, kapımızı çalıp ‘bize yardımcı olur musunuz?’ derlerse kesinlikle gözümü kırpmadan ne kadar tecrübem varsa, ne kadar bilgim varsa onları aktarmaya hazırım. Onlara hem siyasi; hem de hukuki danışmanlık yaparım.” 21:15

“GENÇLERE YAPACAĞIM DANIŞMANLIĞI DA SEVEREK VE ZEVKLE YAPACAĞIM”
Şu anda kendisinin gençlere danışmanlık yapma görevinin olduğunu belirten Av. Erçelebi; “Şuandaki fikrim benim artık gençlere danışmanlık yapma görevimin olduğunu düşünüyorum. Ben 2 dönem yapmışım bu büyük millet beni 2 defa parlamentoya göndermiş, beni üniversitede öğretim üyesi yapmış. Daha ne yapacak. Ama genç arkadaşlarımız buradan fidan gibi yükselmek isterlerse, onlara katkım olursa, çok daha mutlu olurum. Benim ailem küçük bir dokumacıydı. Bizim dokuma tezgahlarımız vardı. Çalışarak büyüdük. Beni 550 kişinin içine 2 defa sokmuş bu devlet daha ne yapasın. Şimdi artık benim kendimden çok gençleri düşünmem lazım diye düşünüyorum. Ama memleketimiz için düşen görev neyse; biz, elimizden geleni yapmaya hazırız. Ben her şeyi zevkle ve sevgiyle yapıyorum. Bu gençlere yapacağım danışmanlığı da severek ve zevkle yapacağım. 

ALPER PARLAK 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER