'EN BÜYÜK HEDEFİMİZ VE ARZUMUZ DENİZLİ'DE BAŞARILI OLMAK'

 'EN BÜYÜK HEDEFİMİZ VE ARZUMUZ DENİZLİ'DE BAŞARILI OLMAK'

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Seçim sonuçlarıyla ilgili DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Seçim sonuçlarını değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, “ Şu anda ortada bir başarısızlık var. Önce kendimize bakacağız. Vatandaşlarımızla gönül köprüsü kuracağız” dedi.

“DOĞRU OTURMAK VE KONUŞMAK LAZIM”
“Sonuçlar bizim istediğimiz, inandığımız, arzuladığımız ve çalışmalarımızın karşılığını aldığımız bir şekilde sonuçlanmadı” diyen Başkan Mahir Akbaba, “Doğru oturmak ve doğruyu konuşmak lazım. Zaten Cumhuriyet Halk Partisi’nde eğer yönetici sıfatındaysanız sizden beklenen budur. Denizli’de hem oyumuz azaldı. 2 vekilden 3’e çıkmak göreceli bir şekilde başarıdır. Bizim buradan en az 4 vekil göndermek amacımız vardı. Milletvekili olarak da 5’inci, 6’ncı vekili zorlamaktı. Şu anda ki sonuçlar küçük bir teselli diyebiliriz. İl teşkilatı olarak seçim takvimi açıklandıktan sonra elimizden gelenin fazlasını yaptık ve çalışmalarımızı icra ettik. İftar sahur demeden çalışmalar yaptık. Herkese teşekkür ediyorum. Seçim günü de oylarımıza sahip çıktık. Müşahitlerimiz, partide bulunan arkadaşlarımız elinden geleni yaptılar. Sandıklar terkedilmedi. Son 16 yıldır olmadığı kadar arzulu, istekli ve bütün bir şekildeydik. Ancak karşılaştığımız noktada vatandaşlarımızın tercihi bu oldu” dedi.

“HER ZAMAN HAK, HUKUK VE ADALET DEDİK”

“CHP büyük bir çınar. Bu çınarın içerisinde çok derine inmiş kökler olduğu gibi taptaze filizlerde var” diyerek sözlerine devam eden Başkan Akbaba, “ Bu bir gerçek. Sadece seçim zamanı değil. Hak, hukuk ve adalet dedik. Dış politikadaki sorunları konuştuk. Sadece sözlü değil. Seçim bildirgemizde bunları söyledik. Vatandaşlarımız bize hayır bunlar yok demedi. Eğitimde de keza ciddi atılımlar atacağımızı söyledik. İmam Hatip Liseleri’nde bile en iyi imamların yetişeceği, üniversitedeki öğrencilere huzur dolu bir eğitim göreceğini söyledik. Bize devlet babadan istediklerimizi alamıyoruz dediler. Bizler toplumsal barışı ön planda tuttuk. Beyanlarımızı halka aktardık ve kimse bize yalan söylüyorsunuz demedi. Sadece partinin adında halk olması yetmeyebilir. Sorunun ne olduğunu ben biliyorum. Partimin neler yapacağını söylüyorum” diye konuştu.

“DENİZLİ’DE OYLAR İYİ PARTİ’YE GİTTİ”
Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçtiğimiz seçimlere oranla %7 oy kaybetmesini de değerlendiren Başkan Akbaba, “ Genel merkezimiz demokrasi adına güzel adımlar attı. Seçime girmesi engellenen bir partiye destek verdi. Biz şunu bekliyorduk. Genel merkez bu tavırda olduğu noktada seçmeninde belli partilere kayabileceğini düşünüyorduk. O yüzden beklentimizden çok da farklı bir şey olmadı. Baktığımızda Denizli’de AKP, CHP ve MHP’nin 5-6 bandında oy kaybettiğini gördük. Bu oylar İYİ Parti’ye gitti. Onlarda emekleme döneminde olan bir parti. İlk seçimde istediklerini aldılar” dedi.

“SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE İSTİFA ETTİ”
CHP Beyağaç İlçe Başkanı Salih Gündoğdu’nun geçtiğimiz seçimlere oranla 280 oy kaybettiklerini ifade ederek istifasını sunmasını değerlendiren Başkan Akbaba, “ Salih Başkan muhtarlıktan bu yana bildiğimiz çalışkan bir isim. Eşi de kadın kolları başkanıydı oda istifasını sundu. Kendisinin ciddi sağlık sorunları vardı. Seçim öncesi bize bunu söylemişti. Bizde kendisine tıkandığınız noktada bizler yanınızdayız demiştik. Ramazan ayının son günlerinde Beyağaç’ta yaptığımız iftarda kendisi seçimden sonra sağlık sebeplerimden dolayı istifa edeceğim demişti. Bekliyorduk. Şaşırtıcı olmadı. Oy kaybı var ama sağlık sorunları daha ciddi. En kısa sürede sağlığına kavuşur” diye konuştu.

“BUNUN DOĞRU OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜLER”
CHP Denizli Gençlik Kolları Başkanı Hakan Imırgı ve Pamukkale İlçe Gençlik Kolları Başkanı Numan Bozca’nın Ankara’da seçim sonuçlarını protesto etmek amaçlı oturma eylemi gerçekleştirmesi hakkında da konuşan Başkan Akbaba, “ Sahada en çok çalışan gençler. Umduğumuzun gerisinde kaldık. Realite ve sandık bunu söylüyor. Herkesin gönül kırıklığı farklı oluyor. Kimisi içine kapanıyor, bazıları farklı şeyler yapıyor. Gençler daha ateşli. Bu duruma kabullenemeyişleri daha farklı yansıyor. Bu yönde bir irade de bulundular. Bunun doğru olduğunu düşündüler” dedi.

“OLMASI GEREKEN YAPILACAKTIR”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifasıyla ilgili de açıklamada bulunan Başkan Akbaba, “ Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanı Adayımız Muharrem İnce inanılmaz çalıştılar. İnce günde 2-3 miting yaptı. Diğer tarafta başkanımız iş dünyasıyla birlikte salon toplantıları gerçekleştirdi. Yiğidi öldürmemiz de lazım, hakkını da teslim etmek lazım. İstifa noktası bu süreçten sonra kendi aile içerisinde alacağı bir karardır. Önümüzdeki günlerde kuvvetle muhtemel genel ve yerel bazda yapılacak olan değerlendirmeler kamuoyuna paylaşılacaktır. Olması gereken yapılacaktır” diye konuştu.

“CHP DEMOKRASİYE İNANAN BİR PARTİ”
“Olağanüstü genel kurul kararı alınabilir” diyen Akbaba, “ CHP demokrasiye inanan bir parti. Çoğunluk buna karar kılarsa herkes buna saygı duyacaktır. Coşkulu bir şekilde seçime gidilir. Orada da 1,2,3 kaç aday olursa oraya giden genel kurul delegeleri kendi özgür ve hür iradeleriyle istediklerine oylarını verirler. İlk olarak cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce açıklamasını yaptı akabinde Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da düşüncelerini paylaştı. Henüz bir araya gelinmediğini söylediler. En yakın sürede gelinecektir ve bu konu daha detaylı bir şekilde değerlendirilecektir” şeklinde konuştu.

“KENDİ YAĞIMIZDA KAVRULDUK, ONLAR DEVLETİN İMKANLARINI SEFERBER ETTİLER”

Muharrem İnce’nin 41 yıllık psikolojik sınır diye bahsettiği yüzde 30 barajını geçmesini ve yapılacak çalışmalarla yüzde 50 barajını geçeceğini söylemesi hakkında düşüncelerini aktaran Akbaba, “ Çok kısa bir süre vardı. Fazlasıyla ciddi bir efor sarf edildi. Bu noktada şunu söylemek gerekir. Adil bir seçim ortamında değildik. Bir tarafta devletin bütün imkanlarını değerlendiren, kendi için seferber eden bir iktidar vardı. Televizyon noktasında az süre alabildik. Bizler seçim çalışmalarını yürütürken karşımızdaki rakip devletin bütün imkanlarını seferber etti. Bu noktada devlet memurları bile o partinin üyesiymiş gibi seçim propagandası ürettiler. Öyle bir şey var ki, bizim elimizdeki güçle, hükümetinkini karşılaştırırsak çok iyi bir oy oranı aldık. Benim cumhurbaşkanı adayım geldiğinde burada kendi yağımızla kavrulurken, onlar belediyenin mevcut hizmetlerini kullandılar. Bizi farklı lanse etmek istiyorlar ama bize mensup olan hiç kimse camiden ve ya bulunduğu ibadethanenin önünden propaganda yürütmedi. Ama bizler parti bayraklarının asıldığını, bir cumhurbaşkanı adayının resminin asıldığı bir durum vardı. Adaletli bir seçim sürecinden bahsetmek mümkün değil. 50 günde bunu başardıysak, ileri de çok daha iyi şeyler yapabiliriz. Bizler mücadeleden kaçmayız. Her türlü göreve hazırız. Cumhuriyet Halk Partisi dün nasıl doğruları söylediyse, bugünde aynı şeyi sürdürür” dedi.

“UMDUĞUMUZUN GERİSİNDE KALDIK”
Türkiye genelinde alınan yüzde 22’lik oy hakkında da demeç veren Akbaba, “ Sonuca baktığımızda başarılı olamadık. Sandık bize doğruyu söyler. Biz parti olarak genelde ve özelde umduğunuzu bulamadık. Belli illerde oy oranını koruduk ve artırdık. Bunlar başarı olarak kabul edilebilir ama umduğumuzun gerisinde kaldık” diye konuştu.

“SIKINTILARI TESPİT EDECEĞİZ”
Cumhuriyet Halk Partisi’nin sadece sahil kesiminde söz sahibi olması ve ülke geneline başarısını yayamaması hakkında da konuşan Akbaba, “ Suçu halka atmak nahoş bir durum olur. Önce kendimize bakacağız. Sıkıntıyı tespit edeceğiz. Biz nerede eksik kaldık bunu düşüneceğiz. İnsanlarla gönül köprüsü kurmaya çalışacağız. Bugüne kadar yaptıklarımızı yine yapacağız. Toplumla aramızda bir uçurum yok. Biraz daha sarılmaya ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“KAZANSAYDIK DA SALI GÜNÜ ÇALIŞMALARIMIZA BAŞLAYACAKTIK”
Denizli İl Teşkilatı olarak hedeflerinin yerel seçimler olduğunu aktaran Akbaba, “ Kazansaydık da salı gününden itibaren önümüze bakacaktık. Aynı inançtayız. Mücadelemizde en üst noktaya geldik. Artık yerel seçimlere bakacağız. İlk hedefimiz büyükşehir belediyesini alabilmek, ardından kaybettiğimiz belediyeleri ve önceden bizde olan yerleri himayemiz altına alabilmek. En büyük hedefimiz, arzumuz Denizli’de başarılı olmak. Hep birlikte olacağız” diye konuştu. Denizlili vatandaşlara da bir mesaj gönderen Akbaba, “ Seçim sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ederim. Arada bazı sıkıntılar olsa da ciddi sıkıntılar yaşamadık. İnsanlar sağduyuluydu. Zaman zaman sinirler gerildi. Ben hemşerilerimize güveniyorum. Yakında onlarla birlikte olacağız. Biz bizlerle birlikte olanlarla değil, millet ittifakı ve cumhur ittifakında olanlarla da kucaklaştık. Aynı gökyüzünde nefes alıyoruz. Çünkü aynı topraklarda yaşadık. Onları dışlama, bizden değilsiniz durumu olamaz. Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin kurucu partisidir. Önümüzdeki zamanda da birlik ve beraberlik içerisinde olacağız” şeklinde konuştu.

 

İBRAHİM ALAYONT-DOĞAN AKŞİT  

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193