“En kıymetli projemiz: Çal Kadın Kooperatifi”

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Şu ana kadar yapılan hizmetlerin hiç biri Çal Kadın Kooperatifi kadar heyecanlandırmadı. En kıymetli projemiz” dedi.

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Yerel Dünya’ programına konuk olarak ilçedeki çalışmalar hakkında konuştu.

Şu ana kadar birçok hizmete imza attıklarını ifade eden Başkan Akcan, “Şu ana kadar yapılan hizmetlerin hiç biri Çal Kadın Kooperatifi kadar heyecanlandırmadı. En kıymetli projemiz. Burada yaklaşık 90 civarında üreticimiz var. 90 üretici az gibi görünüyor ama bakıldığında bütün mahallelerimizdeki insanlar bir şeyler üretiyor. Bamya, yaprak, sirke, bal, üzüm, üzüm reçeli satıyoruz. Her şeyi yapıyorlar. Burada güzel bir showroom var. Orada perakende olarak satıyoruz. Ayrıca calgarasi.com.tr internet sitesi üzerinden satışlarımız devam ediyor. Tredyol’a girdik, bu bizim için çok önemli. Türkiye’nin önde gelen pazarlama şirketleriyle anlaşmalarımız devam ediyor. Antalya ve Gediz’den organik ürün yapan ve ev ürünleri yapan büyük şirketler var. Bir tanesinin bağlantılı olduğu bin 200 market var. Önümüzdeki hafta o gelecek. Beğendikleri ürünler var. Kendileri de görmek istiyorlar. Burada kadın kooperatifi ne kadar büyürse, ne kadar ürün satarsa, o kadar kadınlarımızın üretmiş olduğu ürünler de değer kazanacak. O kadınlarımızın hanelerine para girmiş olacak. Bu aynı zamanda ülke ekonomisine de katkıdır. Bugün ülkemizin en büyük sıkıntılarından biri; tüketim merkezli büyümeye çalışmamızdır. Halbuki üretim merkezli büyümeye çalışmamız lazım. Biz üretmiyoruz, sadece tüketiyoruz. Böyle kırsalda üreten kadınların el emeği göz nuru ürünlerinin özellikle pandemiden sonra ne kadar değerli olduğunu daha iyi anlıyoruz. Bugün Amerika gibi bir ülke enflasyonu düşürmek, işsizliği düşürmek ve farklı yatırımları tutabilmek adına 0,75 faiz artırımı yaptı. Bu, devasa bir rakam. Belki Türkiye için bu 0,75 bir anlam ifade etmiyor ama Amerikan ve dünya konjonktürüne baktığımız zaman 0,75 çok devasa bir rakam. Dünya müthiş bir ekonomik krizde. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında; Ukrayna’daki tahılın alınıp dünyaya verilmesi ve dünyadaki ekmek krizinin önüne geçilmesi hedefleniyor. İşte burada kadın kooperatiflerinin, özellikle Türkiye’nin her tarafında kırsalda yaşayan ve 1 kilogram dahi olsa üreten kadınımızın ve erkeğimizin ne kadar değerli olduğunu, ne kadar heyecan duymamız gerektiğini bir kez daha gözler önüne seriyoruz. Onun için en değerli projemizin bu olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2022, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER