En özel ve güzel ‘Öğretmenler Günü’ kutlaması

Denizli’nin Çivril İlçesi’ne bağlı Bozköy Mahallesi’ndeki Bozdağ İlkokulu’ndan 1948-1949 Eğitim öğretim yılında mezun olan 84 yaşındaki Ahmet Özdemir, köyün ilk kadrolu Öğretmeni 94 yaşındaki Osman Karaca’yı 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde ziyaret ederek elini öptü.

En özel ve güzel ‘Öğretmenler Günü’ kutlaması

Denizli’de yaşayan ve aslen Çivrilli olan 84 yaşındaki Ahmet Özdemir, ilçeye bağlı Bozköy Mahallesi’ndeki Bozdağ İlkokulu’ndan 1948-1949 Eğitim öğretim yılında mezun oldu. Özdemir, 4’üncü ve 5’inci sınıfta okuduğu ve köyün ilk kadrolu Öğretmeni 94 yaşındaki Osman Karaca’nın sağ haberini alınca harekete geçti. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Karaca’yı ziyaret eden Özdemir, öğretmeninin elini öptü. Ziyarette konuşan ve öğretmenini bulmanın sevincini yaşadığını söyleyen Özdemir; “Bizim öğretmenimizdi. Kendisini çok severdik. Bozdağ İlkokulu’nun ilk mezunlarındanım. Hafta sonlarında bizim atlara binerek İstasyona götürür, öğretmenimi trenle uğurlardım. Uğurladıktan sonra atın birine biner, diğerinin de yularından tutarak, eve gelirdim. Şu anda 86 yaşındayım. Öğretmenimin sağ olduğunu duydum. Oğlumdan yardım istedim. Çivril’de yaşadığını öğrendik. Nüfus’tan ve Emniyet’ten yardım istedik. Emniyet Müdürlüğü bize yardımcı oldu. Yaşadığı mahallenin muhtarını bulduk. Onun aracılığıyla kızına ulaştık. Kızı geldi, bizi öğretmenimin yanına götürdü. Öğretmenim beni görür görmez tanıdı. Bizler öğretmenimizin ilk öğrencileriydik. Bazılarımızı Gönen Köy Enstitüsü’nün sınavlarına götürdü. Bir de ilkokulun ilk öğrencileriydik ve yaşımız da ilkokul yaşından biraz büyüktü. Ben 11 yaşında ilkokula kaydoldum. Eğitmen Mustafa Ersoy’da 1’inci, 2’nci ve 3’üncü sınıfı okuduk. Ondan bir diploma aldık. Sonra 4’üncü ve 5’inci sınıfı Osman Karaca öğretmenimde okuduk. 5’inci sınıf diplomasını aldık” dedi.

“İLKOKULDA SAÇLARIMIZI KESERLERDİ”

Öğretmeniyle olan anısını da paylaşan Özdemir, “O dönemde ilkokulda saçlarımızı keserlerdi. Ben de saçlarımı uzatmayı seviyordum. Annemi öğretmenime gönderdim. Annem; ‘öğretmen bey Ahmet’in saçını kesince başı ağrıyor, izin ver de saçını uzatsın’ demiş. Öğretmenim de izin vermiş. Saçlarımı uzattım” diye konuştu.

“BOZDAĞ KÖYÜ’NDE 2 YIL KALDIM”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Öğretmen Osman Karaca, Ahmet’in kendisini ziyarete gelmesinden çok mutlu olduğunu belirtti. Karaca; “Bozdağ Köyü’nde 2 yıl kaldım. İlk tayin yerimdi. Çivril’e en uzak köydü. Başöğretmenlik sınavlarına girmek için uğraştım, olmadı. Kapatıldı. Tayin İstedim, Bozdağ’a verdiler. 2 yıl kaldım. Yıllar sonra bir kez gittim. Bir daha gitmek nasip olmadı” diye konuştu.

“EN GÜZEL 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜM OLDU”

Bozdağ Köyü’nün eğitime çok önem verdiğini belirten Karaca; “Kurtuluş Savaşı’nda askerden kaçan bir veteriner subay, uzun süre köyde kalarak köylüyü hem okutmuş hem de askeri eğitim vermiş. Bu yüzden köylüler çocuklarını okutmakta hevesliydiler” dedi. Öğrencisi Ahmet Özdemir’in yıllar sonra kendisini bularak ziyarete gelmesini sürpriz olarak nitelendirdiğini belirten Karaca, “en güzel 24 Kasım Öğretmenler Günüm oldu” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER