Engelleri İŞKUR’la aştı

Çivril İlçesi’nde yaşayan ve geçirdiği beyin kanaması sonucu yüzde 100 felçli kalan 3 çocuk babası Mehmet Ali Erdoğdu, yaşama Denizli İŞKUR aracılığıyla yeniden tutundu.

Engelleri İŞKUR’la aştı

Çivril İlçesi’nde yaşayan 3 çocuk babası 37 yaşındaki Mehmet Ali Erdoğdu, ilkokulu bitirdiğinde berberin yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Ustalığını alan Erdoğdu, kendi işyerini açtı. Evlenip 3 çocuğu olan Erdoğdu, 29 yaşında işyerinde çalışmakta iken geçirdiği beyin kanaması sonrası felç durumu oluştu. Yüzde 100 engelli olan Erdoğdu, çevresindeki hiç kimseyi tanıyamadı. Bir yıl yatağa bağlı olarak yaşayan Erdoğdu, 5 yıl devam eden tedavi sürecinde ameliyatlar ile 34 yaşında ayağa kalkabildi.

Gazete haberiyle hayatı değişti

Yaşam mücadelesine engelli ve işsiz olarak devam eden Erdoğdu’nun eşi, yerel gazetede Denizli İŞKUR’un kendi işletmesini kuran engellilere yönelik hibe desteği olduğunu okudu. Arkadaşının yardımıyla eşi ile birlikte Denizli İŞKUR’a giden Erdoğdu, yaşadığı yer itibariyle küçükbaş hayvancılık işini yapabileceğini düşündü. Projesini hazırlayan Erdoğdu, Denizli İŞKUR’a başvuruda bulundu. 2018 yılında projesi kabul edilen Erdoğdu, İŞKUR’dan aldığı hibe destek sayesinde 26 koyun ile küçükbaş hayvancılık işine başladı. Kısa sürede hayvanlarının sayısını 70’e kadar çıkaran Erdoğdu yaşama Denizli İŞKUR aracılığıyla yeniden tutundu.

“İŞKUR benim elim ayağım oldu”

Konuya ilişkin açıklama yapan Erdoğdu; “Eşim bana gazetedeki haberi söylediğinde, habere inanmamıştım. Hatta eşime öfkelendim. Eşim vazgeçmemiş haberin aslını araştırmış. Onun da desteği ile Denizli İŞKUR’a gittim. Haber doğruydu. Orada yaşadığım mutluluk tarif edilemez. Çünkü ben 29 yaşında felç oldum. Tedavi sürecinde kendimi iyileştirmeye çalıştım. Hayatta kalma mücadelesi verirken bir yandan da üç çocuğumu ve eşimi düşünüyordum. Kendim yaşama tutunmalıydım. Çünkü yaşamı benim yaşamıma bağlı canlar vardı. Geçirdiğim rahatsızlık benim ayağımı ve elimi kısmen hala geri vermedi. Artık berberlik de yapamayacaktım. Ancak hayattaki en umutsuz olduğum, artık ne yapacağımı bilmediğim bir zamanda Denizli İŞKUR benim elim ayağım oldu. Bana sağlanan hibe destek ile 26 koyun aldım. Bu hayvanlar bana da çocuklarıma da can oldular. Eşimin ve çocuklarımın da desteğiyle işle ilgili zorlukları daha kolay atlattım. Bugün projenin kabul edildiği tarihten bugüne 3 yıl geçmiş. Üç yıl yaptığım işi başarılı bir şekilde sürdürdüğüm için Denizli İŞKUR yetkililerince bana başarı belgesi verildi. Bu başarı sadece benim değil Denizli İŞKUR’un da başarısıdır. Devletimizden Allah binlerce kez razı olsun” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER