“Engelli kardeşlerimizin sorunlarının çözümü önceliğimiz olmuştur”

Engelliler ile video konferans yoluyla bir araya gelen AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan; “Çağdaş ve sosyal devlet olma anlayışımızın gereği olarak, engelli kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için çalışmak her zaman önceliğimiz olmuştur” dedi.

“Engelli kardeşlerimizin sorunlarının çözümü önceliğimiz olmuştur”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Denizli Beyazay Derneği ve Özel İnsanlar Derneği ev sahipliğinde, engelli vatandaşlar ve aileleriyle görüştü. Pandemi şartları nedeniyle video konferans yoluyla gerçekleşen görüşmede Başkan Özkan; “Çağdaş ve sosyal devlet olma anlayışımızın gereği olarak, engelli kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için çalışmak her zaman önceliğimiz olmuştur. Engellerin, bu kardeşlerimizin zihinlerinde ve uzuvlarında değil, onları eksik gören kalplerde olduğuna inanıyor, bu bilinci tüm topluma yaymak konusunda gayret göstermeye devam ediyoruz. Son 18 yılda, engelli bireylerin hayata katılımı konusunda atılan devrim niteliğindeki adımlar, engelli vatandaşlarımıza karşı hassasiyetimizin bir göstergesidir. 2010 yılında Anayasa’da tanınan pozitif ayrımcılık ilkesi ile bir zihniyet ve hukuk devrim gerçekleştirilmiştir. Türkiye, 2007 yılında Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşmeyi imzalayan ülkelerin başında gelmektedir. Engelliler Hakkında Kanun ve alt düzenlemeleriyle Türkiye'de ilk kez bin 500 maddelik engelliler hukukunu AK Parti oluşturmuştur. 2002 yılına kadar atanan engelli memur sayısı yaklaşık 5 bin iken bu rakam AK Parti döneminde 10 kat artarak 57 bin sayısını geçmiştir. 2002 yılında yürütülen tek yardım programında muhtaç durumdaki engelli vatandaşlarımıza sadece 24 TL gibi cüzi bir aylık yardım yapılırken, bugün engelli yardımı aylık 800 TL seviyesine çıkarılmıştır” dedi.

“ENGELLİ ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİNE ÖNEM VERDİK"

Engelli çocukların eğitimine büyük önem verdiklerini belirten Özkan; “Görme engelli öğrencilerimiz için Braille kabartma yazı ile ders kitapları basılmakta ve öğrencilerimize ücretsiz dağıtılmaktadır. Velhasıl, eğitimden sağlığa, iş hayatından sosyal hayata birçok alanda engelliler için çağ atlatacak düzenlemeler gerçekleştirdik. Tabi tüm bunları, engelli vatandaşlarımıza ‘yardım’ olarak değil, ‘hak’ eksenli bir anlayışla yapmaktayız. Bu vesileyle, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına öncelik vermeye, bu sorunların çözümüne ciddiyetle eğilmeye, engelli vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacını, her türlü talebini karşılamaya devam edeceğiz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan engelli kardeşlerimizi muhabbetle selamlıyorum” İfadelerini kullandı. Beyazay Derneği Denizli Şube Başkanı Dilek Kahveci ve Özel İnsanlar Derneği Başkanı Aysun Tonel toplantıdan duydukları memnuniyeti dile getirirken, sorunların çözümü ve engellilere olan özel ilgiden dolayı Özkan’a teşekkürlerini ilettiler.

YORUM EKLE
YORUMLAR
BİLAL
BİLAL - 2 yıl Önce

HADEEEEEE ESSAHTANMI BİZ NİDEN GÖMEDİK HE DE BAKEM BİYO

SIRADAKİ HABER